نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

امضای تفاهم نامه همکاری مشترک دانشگاه آزاد با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

تفاهم نامه مشترک همکاری دانشگاه آزاد با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه امروز با حضور مهندس سید حمید کلانتری معاون امور تعاونی‌های وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی و جمعی از مدیران کل و همچنین دکتر واشقانی فراهانی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد در واحد علوم تحقیقات امضا شد.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ رئیس مرکز توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد در جلسه امضای این تفاهم نامه اظهار کرد: دانشگاه‌ها متولی اشتغال نیستند اما با توجه به رسالت دانشگاه آزاد مبنی بر ایجاد دانشگاه‌های نسل سوم و کارآفرین و همچنین با توجه به رسالت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی زمینه خوبی برای همکاری بین این دو نهاد وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه وزارت کار، تعاون و اجتماعی جزء نخستین وزارتخانه‌هایی بود که در زمینه حمایت از پایان نامه‌های دانشجویی اقدام کرده‌اند گفت: دانشگاه آزاد برای افزایش سطوح همکاری خود در زمینه‌های دیگری نظیر دکترای پژوهش محور نیز اعلام آمادگی می‌کند.

وی در همین خصوص ادامه داد: افزایش سهم تعاون در بخش اقتصاد، تشکیل شرکت‌های تعاونی با کمک اعضای هیئت علمی، دانش آموختگان و دانشجویان دانشگاه آزاد و استقرار تعاونی‌های دانش بنیان در بدنه آموزش عالی از جمله مهمترین اهداف این تفاهم نامه به شمار می رود.

ثمری اظهار کرد: این تفاهم نامه همکاری از دوره مدیریت آقای جاسبی آغاز شده بود اما با توجه به مدیریت و برنامه‌های جدید در سطوح متفاوتی خواهد بود.

وی در پایان اظهار کرد: با توجه به وسعت دانشگاه آزاد در تمامی استان‌های کشور و ساختار وزارتخانه‌ها می‌توان اقدامات و برنامه‌های ناشی از این تفاهم نامه را در سطوح استانی پیش برد.

در ادامه دکتر واشقانی فراهانی معاون پژوهشی دانشگاه آزاد با بیان اینکه یکی از مشخصه‌های دانشگاه نسل سوم پاسخگویی به نیاز جامعه است، اظهار کرد: تفاهم نامه‌ای که بین دانشگاه آزاد و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی امضا می‌شود نیز در همین جهت است.

وی تصریح کرد: کارآفرینی یکی از بحث‌های مهم جامعه و دانشگاه می باشد. همچنین اشتغال یکی از مهمترین دغدغه‌های دولت به شمار می‌رود و آمارها نشان می‌دهد که میزان بیکاران دانش آموخته بیشتر از بقیه جوانان است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه با توجه به شرایط موجود مسئولیت دانشگاه در زمینه اشتغال زایی سنگین تر می‌شود، گفت: دغدغه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دغدغه دانشگاه آزاد نیز هست ضمن اینکه این همکاری در حل مسائل کشور می‌تواند زمینه اشتغال را فراهم کند.

وی با تاکید بر اینکه فرایند اجرایی شدن این تفاهم نامه در برنامه‌های دانشگاه آزاد به صورت جدی پیگیری خواهد شد، تصریح کرد: گزارش پیشرفت این تفاهم نامه به صورت هفتگی به رئیس دانشگاه ارائه می‌گردد و ما امیدواریم با مشارکت طرفین گام به گام در جهت اجرایی کردن این تفاهم نامه پیش رویم.

فراهانی یکی از برنامه‌های دانشگاه را ایجاد مراکز رشد و شرکت‌های دانش بنیان دانست و خاطر نشان کرد: شرکت‌های تعاونی که از مشارکت اعضای هیئت علمی، دانش آموختگان و دانشجویان تشکیل می‌شود می‌توانند در قالب مراکز رشد و شرکت‌های دانش بنیان فعالیت کنند.

وی ضمن ابراز امیدواری از اینکه این اقدامات در حوزه کارآفرینی در جهت رفع نگرانی‌های جامعه دانش آموختگان و افزایش اشتغال آنها ثمربخش باشد گفت: با توجه به منویات مقام معظم رهبری در سال ۱۴۰۴ پنجاه درصد تولید ناخالص داخلی باید از اقتصاد دانش بنیان تامین شود و ما امیدواریم که به این سمت گام برداریم.

در ادامه جلسه مهندس سیدمحمد کلانتری معاون امور تعاونی‌های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های بزرگ آموزش عالی در جامعه ما اشتغال است همچنین کسب موقعیت‌های شغلی یکی از بزرگترین دغدغه‌های دانش آموختگان ما به شمار می رود که اگر به آن دست پیدا نکنند دچار ناکامی می‌گردند.

وی با اشاره به اینکه تعاونی یک نهاد اجتماعی و اقتصادی و یک مجموعه حقوقی به ثبت رسیده است که افراد در کنار هم منافع گروهی خود را دنبال می‌کنند، اظهار کرد: نهاد تعاونی،‌ تعاون و بخشهای تعاونی کشور به عنوان ظرفی برای ایجاد اشتغال پایدار و کارآفرینی به شمار می‌روند.

کلانتری در بخش دیگری از سخنانش گفت: وجود ۱۰۲ هزار تعاونی فعال در کشور نشان می‌دهد که بعد از انقلاب توجه ویژه‌ای به ایجاد تعاونی در کشور شده است. هرچند که این میزان توجه برای دستیابی به اهداف برنامه توسعه و سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری کافی نبوده است.

معاون امور تعاونی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه تعاونی‌ها عرصه بزرگی برای کسب تجربه مدیریتی و شبکه اجتماعی فعال برای تولید سرمایه به شمار می‌روند اظهار کرد: ۵۳۰ هزار نفر از اعضای هیئت مدیره تعاونی‌های سراسر کشور هم اکنون مشغول به فعالیت هستند همچنین ۶۸۰ اتحادیه تعاونی در قالب‌های استانی، ملی و اتاق‌های تعاون فعالیت می‌کنند.

وی در همین زمینه ادامه داد: دانشجویان نیز می‌توانند ضمن تحصیل خود با ایجاد تعاونی‌ها با حمایت دانشگاه ورود به اشتغال و موقعیت‌های شغلی را تمرین کنند.

کلانتری در همین خصوص اظهار کرد: هم اکنون ۴۷۰ تعاونی دانش بنیان فعال در کشور وجود دارد که فعالیت‌های گوناگونی در عرصه‌های مختلف مثل ارتباطات و کشاورزی را ارائه می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه یکی از اصلی ترین دستاوردهای این تفاهم نامه برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دانشگاه آزاد و کشورمان ایران توسعه شرکت‌های دانش بنیان است اظهار کرد: دانشگاه آزاد می‌تواند با افزایش آگاهی دانشجویان در این زمینه آنها را به سوی تاسیس تعاونی‌های دانش بنیان هدایت کند.

معاون امور تعاونی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: با توجه به امکاناتی که دانشگاه آزاد در دو سال آغازین فعالیت این شرکت‌ها در اختیار دانشجویان می‌گذارد آنها می‌توانند ضمن دستیابی به موقعیت شغلی فارغ التحصیل شوند.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: تعاونی‌ها به عنوان دالانی برای ایجاد موقعیت شغلی به حساب می‌آیند. کلانتری با بیان اینکه یکی دیگر از دستاوردهای این تفاهم نامه توسعه تعاونی‌های دانشجویی است خاطر نشان کرد: در برخی از دانشگاه‌های جهان برخی از خدمات دانشگاهی از سوی تعاونی‌ها انجام می‌شود و دانشگاه‌ آزاد می‌تواند با در اختیار قرار دادن اداره بخش‌هایی نظیر خوابگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها به تعاونی دانشجویی به آنها اجازه دهد تا حضور در فضای کسب و کار را تمرین کنند.

کلانتری یکی دیگر از دستاوردهای این تفاهم نامه را تعیین دو واحد درسی با موضوع تعاون و آشنایی با مفهوم مدیریت تعاون دانست و اظهار کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نه تنها به عنوان یک وزارتخانه بلکه به عنوان مجموعه بزرگی که دارای ۶۸۰ اتحادیه در سطح کشور است، با هدف استفاده از ظرفیت‌های هرچه بیشتر این نهادها از همکاری در زمینه حمایت از پایان نامه‌های دانشگاه آزاد استقبال می‌کند.

وی همچنین افزود: در نظر گرفتن بخشی از تجربیات عملی دانشجویان به عنوان بخشی از فرایند تحصیلی و آموزشی آنها یکی دیگر از اقداماتی است که از جمله پیامدهای امضای این تفاهم نامه به شمار می‌رود.

کلانتری در پایان ابراز امیدواری کرد که امضای این تفاهم نامه موجب خیر برای کشور، نظام جمهوری اسلامی و دانشگاه آزاد در جهت اجرای مفیدتر رسالتش باشد.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم