نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

امضای تفاهم‌نامه‌ تأسیس دانشکده سینما و تئاتر آبادان در منطقه آزاد اروند

دانشکده سینما و تئاتر آبادان در منطقه آزاد اروند در حال پیگیری است و در این راستا توافق‌های اولیه و تفاهم‌نامه‌هایی هم با منطقه آزاد اروند انجام شده است.

دکتر رعایایی‌اردکانی سرپرست دانشگاه شهید چمران اهوازدر گفت‌و‌گو با خبرنگار دانشگاهی ایسنا، با اعلام این مطلب اظهار داشت: برای راه اندازی دانشکده علوم و فنون نوین نیز تاکنون نشست های مشورتی خوبی داشته ایم و هیات رئیسه و شورای دانشگاه نیز با راه اندازی آن موافقت کرده اند.

وی با بیان این‌که طرح تأسیس این دانشکده برای اخذ موافقت قطعی هم‌اکنون آماده ارسال به هیئت امنای دانشگاه و دفتر گسترش وزارت علوم است، خاطرنشان کرد: در صورت تصویب طرح در این دو بخش،می‌توانیم برای این دانشکده دانشجو جذب کنیم ولی در حال حاضر هم مکانی برای آن در نظر گرفته شده‌است و حتی نیروی انسانی مورد نیاز نیز در درگاه وزارت علوم فراخوان شد که تعدادی داوطلب هم برای جذب در این دانشکده ثبت‌نام کردند.

اعلام تمایل برخی صنایع برای مشارکت در احداث دانشکده علوم‌وفنون نوین

سرپرست دانشگاه شهیدچمران اهواز با اشاره به تعیین فردی از سوی دانشگاه به‌عنوان مسئول پیگیری تأسیس این دانشکده، از انجام رایزنی‌هایی با برخی صنایع استان به منظور جلب مشارکت آن‌ها در ساخت دانشکده خبرداد و اظهار کرد: بعضی از صنایع تمایل دارند در ساخت و تأسیس این دانشکده مشارکت و همکاری داشته باشند زیرا رشته‌های آن مورد نیاز آن‌هاست و می‌تواند به آن‌ها خدمات‌دهی کند.

رعایایی‌اردکانی با بیان این‌که این دانشکده در رشته‌های بین‌رشته‌ای که جدید هستند و یا حداقل نسبت به بسیاری از رشته‌ها جدیدتر هستند، در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد، تصریح کرد: برای مثال در رشته بیوتکنولوژی می‌توان در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو پذیرش کرد و با توجه به نوع فعالیت مدنظر برای این دانشکده و تعداد اعضای هیئت‌علمی باید مجوزهای لازم را اخذ کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در ایجاد رشته‌های این دانشکده و خدمات‌دهی به آن، چندین رشته نقش دارند؛ البته رشته بیوتکنولوژی در دانشگاه‌های دیگر مثل دانشگاه تهران والزهرا(س)راه‌اندازی شده و دانشجو هم پذیرش کرده است؛ رشته نانوتکنولوژی نیز از دیگر رشته‌های مدنظر برای این دانشکده است که باتوجه به این که رشته‌هایی مانند شیمی، فیزیک و مواد می‌توانند به آن سرویس‌دهی کنند می‌تواند از امکانات همه گروه‌ها استفاده کند ولی در مجموع خود یک رشته بین‌رشته‌ای است؛ راه‌اندازی رشته انرژی‌های تجدیدپذیر نیز در این دانشکده در برنامه است.

سرپرست دانشگاه شهیدچمران اهواز همچنین در خصوص برنامه دانشگاه برای تغییر ظرفیت‌های پذیرش در سال آتی در مقاطع پایه و تحصیلات تکمیلی تصریح کرد: اساس کار از لحاظ علمی و منطقی برای پذیرش دانشجو به‌خصوص در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری این است که اعضای هیئت‌علمی با‌سابقه شامل دانشیاران و اساتید با نسبت دانشجویان ورودی همخوانی داشته باشد.

رعایایی‌اردکانی خاطرنشان کرد: به طور مثال به ازای هر دانشیار حداکثر دو دانشجوی کارشناسی ارشد و یک دانشجوی دکتری و یا به ازای هر استاد سه دانشجوی ارشد و دو دانشجوی دکتری جذب شود؛ همچنین یک نسبت کلی استاد به دانشجو که معمولاً در وزارت علوم این نسبت به طور استاندارد یک به ۱۸ عنوان می‌شود، باید مدنظر قرار گیرد. این میزان در دانشگاه ما ۲۷٫۶ است که این میزان نسبتأ بالایی است و باید به حد استاندارد برسد.

سرپرست دانشگاه شهیدچمران اهواز با بیان این که بر این اساس باید پذیرش دانشجو هم در مقاطع کارشناسی ارشد و هم دکتری کنترل شود، درعین حال گفت: البته این محدودیت به این معنا نیست که توسعه در رشته‌های دانشگاه انجام نشود اما سعی بر این است که پذیرش دانشجویان متناسب شود ضمن آن‌که رشته‌ها نه تعطیل می‌شود و نه از گسترش رشته‌های جدید ممانعت می‌کنیم.

رعایایی‌اردکانی ادامه داد: برای مثال همین امسال پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در دو رشته بیشتر نسبت به سال گذشته انجام شد. در کارشناسی هم در رشته باستان‌شناسی برای نخستین‌بار دانشجو پذیرش شد و پیش‌بینی می‌کنیم سال آینده نیز حداقل چند رشته کارشناسی ارشد و دکتری جدید اضافه شود ولی تعداد دانشجویان ورودی باید متناسب با هیئت علمی آن گروه یا آن رشته، پذیرش شود که اتخاذ این رویکرد به ارتقاء کیفیت کمک می‌کند.

سرپرست دانشگاه شهیدچمران اهواز در خصوص برنامه‌های دانشگاه برای جذب هیئت‌علمی و اقدامات انجام‌شده در زمینه تسهیل برخی روندها نیز گفت: برای جذب هیئت‌علمی روند خاصی وجود دارد که دانشگاه ما مستثنی نیست؛ در این روند داوطلبان می‌توانند از طریق درگاه وزارت علوم برای درخواست جذب یا استخدام اقدام کنند.متقاضیان باید تمام مدارک لازم را به سامانه جذب وارد کنند و می‌توانند در نهایت سه دانشگاه را برای جذب انتخاب کنند.

رعایایی‌اردکانی افزود: در ادامه این فرآیند سپس مدارک متقاضیان به دانشگاه‌های مربوطه ارسال می‌شود و آن دانشگاه‌ها با توجه به سوابق، مقالات، دانشگاه محل تحصیل و مسائل علمی پژوهشی دیگر به فرد متقاضی اعلام نیاز می‌کند؛در مراحل بعدی ،گزینش علمی و عمومی انجام می‌شود که این فرآیند کلی جذب است و دانشگاه‌ها در این مسیر نیازهای خود را اعلام می‌کنند که سپس از طریق وزارتخانه در درگاه قرار داده می‌شود و از آنجا افراد متقاضی درخواست خود را ارسال می‌کنند.

سالانه ۵۰ عضو هیأت علمی می‌توانیم جذب کنیم

وی سرعت و روند جذب را مرتبط با مرحله بعدی این فرایند که در دانشگاه دنبال می‌شود، دانست و تصریح کرد: به نظر می‌رسد در دانشگاه ما در دوره قبل، این فرایند کُند بوده است؛ در حال حاضر دانشگاه می تواند تا حدودی در این قسمت تغییراتی را اعمال کند که این کار با تغییراتی در اعضای هیأت جذب و همچنین با اتخاذ ساز و کارهایی که در اختیار دانشگاه بود، صورت گرفت. سرعت رسیدگی به پرونده‌های جذب را دراین بخش می‌توانیم افزایش دهیم و بر این اساس پیش‌بینی می‌کنیم در بهترین شرایط و با خوش‌بینی، سالانه حدود ۵۰ عضو هیئت‌علمی جدید بتوانیم جذب کنیم و در این صورت فکر می‌کنم روند رو به رشد مورد نظر در دانشگاه محقق می‌شود.

محدودیتی در جذب هیأت علمی نداریم.

سرپرست دانشگاه شهیدچمران اهواز با بیان این که اصلأ در جذب هیئت‌علمی از نظر تعداد و ظرفیت محدودیتی نداریم و تنها باید روند را رعایت کنیم، خاطرنشان کرد: از این نظر هر تعداد که جذب شود پست هیئت‌علمی در دانشگاه وجود دارد و اگر برای افراد جذب‌شده کافی نباشد، می‌توان برای افزایش پست، درخواست کرد. در واقع از این نظر در حال حاضر محدودیتی نداریم.

رعایایی‌اردکانی در خصوص تعداد متقاضیان برای جذب در دانشگاه نیز گفت: در سال های اخیر می‌توان گفت تعداد متقاضیان کافی بوده‌است به‌طوری که در فراخوان قبلی نزدیک به ۳۰۰ متقاضی برای جذب به دانشگاه معرفی شد که می‌توان گفت حدود ۵۰ درصد آن یعنی ۱۵۰ نفر، از نظر علمی در حد مطلوب قرار دارند. و ممکن است ۵۰ درصد دیگر از دانشگاه‌هایی فارغ‌التحصیل شده‌ باشند که خیلی از لحاظ علمی قابل‌قبول ما نیستند.

وی در پاسخ به این‌که آیا از میان فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های غیردولتی امکان جذب برای هیئت‌علمی وجود دارد، با اعلام‌نظر منفی توضیح داد: البته از لحاظ قانونی مشکلی برای جذب این افراد وجود ندارد اما تصمیم مدیریت بر این است که از لحاظ منطقی و کیفی فقط از بین فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های دولتی معتبر، اقدام به جذب هیأت علمی کنیم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

تاسیس دانشکده کارآفرینی در دانشگاه هنر اصفهان
توجه به همکاری های بین الملل، اولویت سال ۹۴ دانشگاه امیرکبیر
ضرورت تقویت دفاتر ارزیابی عملکرد در دانشگاه های علوم پزشکی از طریق آموزش
رئیس دانشگاه شهیدبهشتی به رئیس جمهور تسلیت گفت
تلاش دانشگاه فردوسی برای رفع مشکلات نشریات دانشجویی
انتشار کلید سئوالات آزمون های جامع علوم پایه، دندانپزشکی و داروسازی
کیفی سازی و حفظ فضاهای موجود درقالب تجمیع، هدف سال آینده دانشگاه آزاد
مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه تهران، ممتاز شد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم