نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

الهیار: آموزش عالی چارچوب مشخصی برای مدیریت هزینه‌ها ندارد

‌معاون امور بودجه آموزشی و فرهنگی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: تعدیل اتکای بیش از حد آموزش عالی به بودجه دولتی ضروری است.

به گزارش خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی، علی الهیار در آیین آغاز به کار گردهمایی معاونان اداری مالی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور در تبریز اظهار کرد: در برخی از حوزه‌های آموزش عالی شاهد هستیم که هزینه‌های پرسنلی از هزینه‌های ذاتی مجموعه‌ها سبقت گرفته است که باید راهکارهای تخصصی برای حل این مشکل اندیشیده شود.

وی گفت: متاسفانه آموزش عالی چارچوب مشخصی برای مدیریت هزینه‌های خود ندارد و این موضوع به مشکلات این حوزه دامن زده است.

الهیاری افزود: موازی کاری در حوزه پژوهش باعث تقسیم توان علمی، تجهیزاتی و فیزیکی شده است که اگر این مجموعه‌ها در کنار یکدیگر باشند اثرات سازنده‌تری را خواهند داشت.

معاون امور بودجه آموزشی و فرهنگی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور خاطر نشان کرد: باید فکری برای تصمیماتی که از بیرون به آموزش عالی تحمیل می‌شود کرد، حتی برخی از تصمیماتی که در مجلس در خصوص آموزش عالی اخذ می‌شود منطبق با نیازهای آموزشی ما نیست.

وی یادآور شد: مهمترین هدف نظام از آموزش، تربیت نیروی انسانی متعهد، متخصص و کارآمد است.

معاون امور بودجه آموزشی و فرهنگی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با اشاره به توزیع نامتعادل مراکز علمی و آموزش عالی در کشور گفت: با توجه به روند کاهش جمعیت و ترکیب جمعیتی جدید، نباید روند توزیع نامتعادل دانشگاه‌ها در کشور و استان‌ها ادامه پیدا کند.

الهیار ادامه داد: باید به این سمت برویم که به جای تعدد مراکز علمی و دانشگاهی در نقاط مختلف کشور به سمت توزیع این مراکز بر اساس ظرفیتها و توانمندی‌های استان‌ها برویم تا دانشگاه‌ها با استفاده از ظرفیتهای موجود بتوانند دانشجوی متخصص و مورد نیاز را تربیت و به بازار کار معرفی کنند.

وی مسائل رفاهی را از دیگر چالش‌های آموزش عالی دانست و گفت: مدیران آموزش عالی در برخی موارد به جای مدیریت علمی توان خود را صرف مدیریت رفاهی می کنند که با این وجود همیشه نارضایتی‌هایی در این خصوص وجود دارد.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم