نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

افزایش ۵۰ درصدی کمک هزینه زندگی دانشجویان غیرایرانی

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از افزایش شهریه‌ها به میزان ۵۰ درصد برای کلیه مقاطع برای دانشجویان غیرایرانی و همچنین افزایش کمک هزینه زندگی برای این افراد به میزان ۵۰ درصد علاوه بر ۵۰ درصد سال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، دکتر مجتبی صدیقی در همایش روسای دانشگاه‌های کشور در مشهد، همچنین از آمادگی برای اختصاص سهمیه بورس به دانشگاه‌ها در مقابل انعقاد قرارداد دانشگاه‌های خارج خبر داد و گفت:‌ به منظور افزایش کارایی ماموریت‌های اصلی دانشگاه‌ها در امور آموزش، پژوهش و فناوری در هر سال حداقل باید ۲۰ درصد از امور خدمات رفاهی دانشجویان از نظر ساختاری از بدنه دانشگاه‌ها جدا و به بخش غیردولتی واگذار شود.

وی با اشاره به مسیرهای برون رفت از مشکلات امور خدمات رفاهی دانشجویان مانند تغذیه و خوابگاه افزود: خارج شدن از چرخه معیوب دریافت یارانه غیرکافی تغذیه، حرکت به سمت تسهیلات و هدر نرفتن یارانه، ‌از جمله برنامه‌های سازمان امور دانشجویی است.

وی افزود: در این خصوص مقدماتی مانند تنوع‌بخشی به روش‌های ارایه خدمات تغذیه با دعوت از بخش خصوصی به منظور کاهش میزان تقاضای دانشجویان از غذاهای یارانه‌ای، کارت هوشمند برای انواع خدمات قابل ارائه در داخل و خارج و نیز تجمیع اعتبارات یارانه تغذیه در صندوق رفاه برای مدیریت واحد پیش‌بینی شده است.

رئیس سازمان امور دانشجویان تصریح کرد: به دلیل تعداد زیاد فارغ‌التحصیلان دکتری و امکان تامین هیات علمی از میان آنان، کاهش کمیت بورس داخل و خارج کشور را در نظر داریم. اختصاص بورس به دانشگاه‌های کوچک و جدید و انتخاب آنان از طریق آزمون و تجدید نظر در آیین نامه مربیان در دستورکار سازمان امور دانشجویی قرار گرفته است.

صدیقی درباره ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشجویان عنوان کرد: در این سیاست در نظر داریم که به بررسی و تجدید نظر مداوم در خصوص اعتبار دانشگاه‌های خارج و نیز به ارزیابی مشکلات جدی مدارک تحصیلی کشورهای آسیای میانه بپردازیم.

وی عنوان کرد: در این بین ما نیازمند همکاری دانشگاه‌ها در موارد بررسی کیفی مدارک هستیم؛ همچنین استقرار سیستم آنلاین برای جلوگیری از مراجعات مکرر متقاضیان و نیز سیستم جامع اطلاعات دانش آموختگان داخل و خارج در دستور کار این سازمان قرار گرفته است.

صدیقی در خصوص حوزه سیاست دانشجویان غیرایرانی گفت: وزارت علوم در ارتباطات بین‌المللی دانشگاه‌ها دارای برنامه‌ای گسترده است که به این منظور تکلیف قانون برنامه برای جذب دانشجویان بورسیه وغیر بورسیه مشخص می‌شود.

صدیقی اظهار کرد: در نظر داریم در حوزه مشاور و سلامت با ارتقای سطح توانمندی از آسیب‌های روانی و اجتماعی دانشجویان و دانشگاه‌ها پیش‌گیری کنیم که برای دستیابی به این مهم، دو هدف را دنبال می‌کنیم؛ یکی ارتقای سطح دانش و بینش دانشجویان و دانشگاهیان و نیز ایجاد بستر مناسب برای ارائه خدمات بهداشت روانی است.

رئیس سازمان امور دانشجویان از ایجاد سامانه جامع انتقال دانشجویان خبر داد و اضافه کرد: در حوزه دانشجویان داخل قصد داریم زمینه انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور به دانشگاه‌های داخل را فراهم کنیم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آئین نامه اداره خوابگاه‌های خصوصی و غیر دولتی به زودی ابلاغ می شود
کمک خیرین به دانشجویان بی‌بضاعت
مسؤلان، دانشجویان را ملزم به رعایت پوشش حرفه ای پزشکی کنند
پردیس دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه ساخته می‌شود
حذف آزمون علوم پایه برای داروسازان ورودی مهر ۹۴ به بعد
تخصیص بیش از ۹۲ میلیارد ریال وام به دانشجویان علوم و تحقیقات
بازدید معاون اداری، مالی وزارت علوم از دانشگاه سیستان وبلوچستان
نتیجه کمیته تجدیدنظر بورسیه‌­ها اعلام نشده است

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم