نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

افزایش سرعت راه اندازی کامپیوتر

افزایش سرعت راه اندازی کامپیوتر

اما سیستم عامل ویندوز در کامپیوترهای شخصی این گونه نیست و برایراه اندازی آن، بسته به عوامل مختلف باید حدود ۳۰ ثانیه تا چند دقیقه صبر کنید. البته می‌توانید از این مدت زمان نسبتاً طولانی، برای انجام کار دیگری استفاده کنیداما اگر فرد کم طاقتی هستید، روش‌هایی برای افزایش سرعت راه اندازی کامپیوتر وجوددارد که برخی از آنها به بهبود عملکرد ویندوز نیز کمک شایانی می‌کنند

فناوری های امروزی با امکانات فراوان ، موجب رضایت خاطر کاربرانمی شوند . فرضاً با فشار یک دکمه در دستگاه کنترل از راه دور ، تلویزیون را روشن میکنید و یا با فشردن دکمه Start در مایکروفر ، دستگاه بلافاصله شروع به کار می کند ؛اما سیستم عامل ویندوز در کامپیوتر های شخصی این گونه نیست و برای راه اندازی آن ،بسته به عوامل مختلف باید حدود ۳۰ ثانیه تا چند دقیقه صبر کنید . البته می توانیداز این مدت زمان نسبتاً طولانی ، برای انجام کار دیگری استفاده کنید اما اگر فرد کمطاقتی هستید ، روش هایی برای افزایش سرعت راه اندازی کامپیوتر وجود دارد که برخی ازآنها به بهبود عملکرد ویندوز نیز کمک شایانی می کنند . پیش از اعمال این تغییرهاابتدا از سیستم خود ، نسخه پشتیبان تهیه کنید .
۱ـ تغییر در برنامه Setup کامپیوتر .
ممکن است سخت افزار کامپیوتر شما موجب تاخیر زیادی در راه اندازیویندوز شود . می توانید با ایجاد تغییراتی اندک در تنظیمات برنامه Setup کامپیوتر ،این زمان را کاهش دهید . برای این منظور ، مراحل زیر را طی کنید .
▪ ورود به Setup :
روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد ؛ اما معمولاً با پاییننگه داشتن دکمه Delete یا دکمه ای دیگر به هنگام راه اندازی سیستم ، این کار راانجام می دهند . بدین منظور به پیام های ظاهر شده روی صفحه نمایش در هنگام راهاندازی سیستم توجه کرده و یا دفترچه راهنمای مادربرد یا PC خود را مطالعه کنید . تنظیمات مورد نظر شما ، غالباً در زیر گروه ها قرار دارند و نام به کار رفته برایهر تنظیم بر حسب سیستم ، متفاوت است ، از این رو پیام های ظاهر شده را با دقتبخوانید تا گزینه های مربوطه و فرمان های پیمایش مناسب را بیابید .
▪ تسریعفرآیند Power On Self_Test ( آزمایش خودکار به هنگام روشن شدن ) :
این گزینه راروی Fast یا Enabled تنظیم کنید تا در هنگام راه اندازی ، زمان به بررسی حافظه وسخت افزار اختصاص نیابد . با انجام این کار تنها مشکل این است که اگر در RAM یامادربرد ، اشکالی باشد ، شما متوجه آن نمی شوید .
▪ جست و جوی فلاپی ( Floppy Seek ) :
اگر درایو فلاپی کامپیوتر شما به خوبی عمل می کند ، لازم نیست در هربار راه اندازی سیستم این مسئله بررسی شود . بنابراین آن را در حالت Disabled قراردهید .
▪ درایوهای lDE :
به دنبال لیست کانال های اولیه و ثانویه lDE سیستمبگردید . اگر این گزینه ها در حالت Auto قرار داشته باشد ، کامپیوتر شما به هنگامراه اندازی ، مدت زمانی را صرف شناسایی هر دستگاه lDE می کند . بنابراین بهتر استدر کانال های lDE که از آنها استفاده نمی کنید ، این گزینه را در حالت None قراردهید .
۲ـ بررسی سیستم و حصول اطمینان از عدم حضور ویروس ، برنامه های جاسوسی وتبلیغاتی .
برنامه های پنهانی و زیان آور غالباً در هنگان راه اندازی سیستمبارگذاری می شوند و فرآیند راه اندازی را کند می کند . با اسکن کردن سیستم ، ویروسها و برنامه های مزاحم را بیابید . اگر برنامه های ضد ویروس و ضد جاسوسی نصب نکردهباشید ، با خطرات بسیاری رو به رو خواهید بود . با مراجعه به سایت Trend Micro(housecall.trendmicro.com) ، می توانید به صورت Online رایگان سیستم خود رابررسی کرده و از عدم وجود ویروس اطمینان یابید . برنامه Adaware نیز می تواند در ازبین بردن نرم افزارهای جاسوسی و تبلیغاتی به شما کمک کند . همچنین می توانید ازبرنامه تشخیص دهنده Online و رایگان PastScan (http://www.pestscan.com/) نیز استفاده کنید .
۳ـ حذف برنامه های غیر ضروری .
در ویندوز ۹۸ ، Me و XP و می توانید مشاهدهکنید که چه برنامه هایی به هنگام راه اندازی بارگذاری می شوند . برای این کار بهمنوی Start رفته و گزینه Run را انتخاب کنید ، سپس عبارت msconfig را تایپ کرده و OK را بزنید . (msconfig در ویندوز ۲۰۰۰ وجود ندارد اما می توانید به جای آن ازبرنامه هایی مانند Start up Control Panel استفاده کنید . )
سپس روی زبانه Start up کلیک کنید تا فهرستی از برنامه هایی را که به هنگام راه اندازی بارگذاریمی شوند، مشاهده کنید . کادرهایی را که در سمت چپ پنجره msconfig قرار دارند ، ازحالت علامت دار خارج کنید تا این برنامه ها دیگر بارگذاری نشوند . نام و مکانفایلها به شما کمک می کند تا عملکرد آن برنامه ها را دریابید .
در ویندوز XP ،برنامه msconfig زبانه ای به نام Services دارد که برنامه های کاربردی دیگر و نیزاجزای سیستم عامل را نشان می دهد برخی از آنها را می توانید غیر فعال کنید تا بههنگام راه اندازی بارگذاری نشوند اما وجود برخی دیگر برای ویندوز ضروری هستند .
۴. تنظیم رجیستری .
برنامه هایی مانند Reg Clean می توانند تنظیمات سختافزار و نرم افزارهای منسوخ را از بین ببرند . Reg Clean برای نسخه های قدیمیویندوز مناسب است ، اما در ویندوز XP می توانید از برنامه های تجاری مانند Norton System Works محصول شرکت System و SystemSuite محصول شرکت V Communications واشتراک افزارهایی مانند Registry First Aid استفاده کنید .
۵. یکپارچه سازیهارددیسک .
هارددیسک سیستم شما ، غالباً فایل ها را فقط در یک مکان ذخیره نمیکند ، بلکه بخش های فایل را در هر کجا که فضای خالی باشد ، قرار می دهد . برنامه Sisk Defragmenter را در هر یک از درایوهای خود اجرا کنید تا فایل ها به صورتیکپارچه در آیند . این کار ، هم موجب بهبود فرآیند راه اندازی و هم عملکرد کلیویندوز خواهد شد . بدین منظور ، به منوی Start رفته و به ترتیب گزینه های Programs ، Accessories ، System Tools و Disk Defragmenter و را انتخاب کنید . سپس نامدرایو مورد نظر را انتخاب کرده و روی Start کلیک کنید.

 

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم