نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

افزایش بودجه پژوهشی کشور به ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی در سال ۹۴

دکتر محمد علی نجفی گفت: برای تحقق هدف اختصاص ۴ درصد از رشد ناخالص داخلی به بخش تحقیقات، نیاز به یک سری از برنامه ها و اقدامات داریم .

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به سرفصل « افزایش بودجه تحقیق و پژوهش به حداقل ۴ درصد تولید ناخالص داخلی تا پایان سال ۱۴۰۴» در سیاست های کلی علم و فناوری ابلاغ شده از جانب مقام معظم رهبری «مدظله العالی»، افزود: افزایش ظرفیت پژوهشی کشور هم در بعد تعداد پژوهشگرو هم در بعد تعداد مراکز تحقیقاتی، تقاضا محور و معطوف بودن پژوهش ها به پاسخگویی نیازهای کشور و ایجاد درک مشترک در میان سیاستگذاران و برنامه ریزان مالی و بودجه کشور از اهم این پیش نیازها محسوب می شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: من پیشنهاد می کنم که در سال ۱۳۹۴، بودجه پژوهشی کشور به میزان ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی ارتقا پیداکند و سپس باهمکاری همه نهادها، در یک شیب معقول تا سال ۱۴۰۴ این رقم به ۴ درصد ارتقا پیداد کند.

نجفی گفت: هم اکنون متأسفانه ما ظرفیت‌های خالی پژوهشی داریم که به خاطر کمبود بودجه از آن استفاده نمی‌شود؛ بنابراین اگر در سال ۱۳۹۴ دو درصد از تولید ناخالص داخلی را صرف تحقیقات کنیم؛ بعد می‌توانیم در سال بعد ۲ دهم درصد به این downloadاضافه کنیم و همین طور این افزایش تا سال ۱۴۰۴ ادامه پیدا کند.

وی افزود: هم اکنون کل بودجه ای که برای تحقیقات در بخش دولتی و خصوصی خرج می شود، به ۴/۱ درصد از تولید ناخالص داخلی بالغ می شود که این downloadبا توجه به نیازهای کشور ناچیز است.

عضو ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در پایان ادامه داد: البته مشکلاتی که تحریم های ظالمانه دشمنان چه در بخش درآمد کشور و چه در بخش دسترسی به منابع علمی بین المللی به کشورمان تحمیل کردند؛ در این موضوع بی تاثیر نیست.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آئین نامه اداره خوابگاه‌های خصوصی و غیر دولتی به زودی ابلاغ می شود
کمک خیرین به دانشجویان بی‌بضاعت
مسؤلان، دانشجویان را ملزم به رعایت پوشش حرفه ای پزشکی کنند
برنامه‌های دانشگاهها برای بزرگداشت روزشهدا
حذف آزمون علوم پایه برای داروسازان ورودی مهر ۹۴ به بعد
تخصیص بیش از ۹۲ میلیارد ریال وام به دانشجویان علوم و تحقیقات
بازدید معاون اداری، مالی وزارت علوم از دانشگاه سیستان وبلوچستان
نتیجه کمیته تجدیدنظر بورسیه‌­ها اعلام نشده است

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم