نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

اعتراض دانشجویان غیراروپایی در نروژ به پرداخت شهریه

تصمیم دولت نروژ مبنی بر اخذ شهریه از دانشجویانِ کشورهای خارج از منطقه اقتصادی اروپا، اعتراض این دانشجویان را برانگیخت.

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ دولت نروژ بودجه دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور را حدود ۱۲ میلیون و ۳۸۰ هزار دلار کاهش داده و از موسسات آموزش عالی خواسته این downloadرا از طریق دریافت شهریه جبران کنند.

این اقدام سبب شده تا دانشجویان از اثر تورمی این مسئله واهمه پیدا کنند چرا که دولت قصد دارد از دانشجویان کشورهای خارج از منطقه اقتصادی اروپا که در نروژ تحصیل می‌کنند شهریه اخذ کند.

«آندرس کوِرنمو لنگست»، رئیس سازمان دانشجویی نروژ می‌گوید: این یک تصمیم اشتباه است و ما با رویگردانی دولت از اصول اخلاقی موافقت نخواهیم کرد.

وی تصریح کرد: آموزش عالی رایگان یکی از مهمترین نقاط قوت و رقابتی نروژ برای جلب دانشجویان درخشان به سوی نظام آموزش عالی این کشور است و این طرح به منزله شکست برای نروژ خواهد بود.

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی ورلد نیوز، در پاسخ به این طرح سازمان دانشجویی نروژ،‌ اتحادیه دانشجویان بین‌المللی نروژ (ISU)، دانشجویان، استادان و سایرین هفته گذشته در خارج از دانشگاه «اسلو» دست به تظاهرات زدند.

«عباس شریف»، رئیس اتحادیه دانشجویان بین‌المللی نروژ (ISU) گفت: چرا دانشجویان خارجی باید تاوان قطع بودجه دولت را بدهند؟ ما از این بیم داریم که مبادا اخذ شهریه از دانشجویان بین‌المللی در نروژ مقدمه‌ای برای دریافت شهریه از تمام دانشجویان خارجی در تمام کشورهای اروپایی باشد.

عباس شریف تاکید کرد: ما باور داریم که این طرح تمام دانشجویان را تهدید می‌کند و خلاف اصول اخلاقی است که بنیان آموزش عالی نروژ بر پایه آنها بنا نهاده‌ شده است.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم