نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

اعتراض دانشجویان علوم پزشکی به نحوه خرید تعهدات آموزش رایگان

عده‌ای از دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی سراسر کشور نسبت به نحوه خرید تعهدات آموزش رایگان، به وزارت بهداشت اعتراض کردند.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، یکی از دانشجویان در مورد دلیل این اعتراض گفت: درخواست ما نقض و یا عطف به ماسبق ابلاغیه‌ای است که در تاریخ ۱۸ آبان‌ماه ۹۳ از سوی معاونت آموزشی وزارت بهداشت مبنی بر افزایش هزینه‌های آموزش رایگان رشته‌های علوم پزشکی ابلاغ شده است.

وی با اشاره به بیش از دو ماه پیگیری دانشجویان در این مورد و عدم پاسخگویی مسوولان درمورد جزئیات این ابلاغیه توضیح داد: دانشجویان علوم پزشکی لازم است برای دریافت مدرک به میزان تعهدی که دارند هزینه پرداخت کنند. برای مثال اگر دانشجویان رشته دندان پزشکی ۶ سال درس خوانده اند، دو سال را باید در مناطق دور افتاده طرح بگذرانند و چهار سال دیگر را یا باید در کشور بمانند یا برای دریافت مدرک هزینه‌ای پرداخت کنند. براساس ابلاغیه هزینه دانشجویان ورودی سال ۸۶ به بعد ، ۱۰ الی ۲۰ برابر افزایش پیدا کرده است. برای مثال دانشجوی دندان پزشکی که باید سالی ۵۹۰ هزار تومان پرداخت می‌کرد، اکنون مجبور به پرداخت سالیانه ۲۴ میلیون تومان است. البته این افزایش هزینه در رشته‌های مختلف علوم پزشکی متفاوت است.

این دانشجو افزود: ما همه صاحبان رتبه های زیر ۵۰۰ در کنکور سراسری هستیم و این همه درس خوانیدم تا شهریه گزاف پرداخت نکنیم، اما با این شرایط میزان هزینه‌ای که ما باید پرداخت کنیم از دانشجویان دانشگاه آزاد و بین‌الملل بیشتر است.

به گزارش ایسنا، براساس آیین نامه نحوه خرید تعهدات آموزش رایگان، هزینه بهره مندی از آموزش رایگان در سال ۱۳۹۲ برای دندانپزشکان عمومی که درخواست خرید تعهدات خود را دارند. برای هر ترم معادل ۱۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال (سالانه ۲۰ میلیون تومان) تعیین شد و برای سال آینده ۲۰ درصد به این downloadافزوده خواهد شد.

چنانچه دانش آموخته ای کل تعهدات آموزش رایگان و یا مقداری از آن را انجام نداده باشد و مایل به اخذ مدرک تحصیلی باشد، می بایست هزینه های مربوط به برخورداری از آموزش رایگان خود را بر مبنای آخرین دستورالعمل های ارسالی توسط وزارت متبوع، پرداخت نماید.

نکات بسیار مهم قابل توجه دانش آموختگان مقاطع دکتری عمومی و تخصصی (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی): میزان تعهدات دانش آموختگان رشته پزشکی ، بدون احتساب مدت اینترنی (حداکثر ۱۸ ماه) محاسبه میگردد.

بر اساس این آیین نامه، صرفاً دانش آموختگانی که بعد از اتمام دوره پزشکی عمومی، در دوره های تخصصی پذیرفته میشوند، طول مدت دوره تخصصی به عنوان گواهی کار برای مقطع عمومی قابل احتساب است.

مدت ضریب K متخصصین، جهت تعهدات آموزش رایگان مقطع عمومی، قبال محاسبه نیست.

پیگیری های خبرنگار ایسنا در مورد پاسخگویی مسئولان به اعتراض دانشجویان به نتیجه نرسید.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بیست و سومین جشنواره تقدیر از برگزیدگان کتاب سال دانشگاهی برگزار شد
تحصیل ۲۸ هزار دانشجو در دانشگاه​های دولتی خوزستان
بیانیه وزارت علوم به مناسبت روز ملی راهیان نور
راه اندازی سیستم اتوماسیون خوابگاه‌ها در دانشگاه شهید چمران
برنامه‌های دانشگاهها برای بزرگداشت روزشهدا
تقدیر از بازنشستگان دانشگاه الزهرا با کاشت نهال
تخصیص ۷۰۰ میلیارد تومانی به طرح‌های عمرانی دانشگاه آزاد در سال آینده
تدریس جراحی مغز و اعصاب از راه دور به دانشجویان افغانستان

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم