نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

اعتراض دانشجویان بجنوردی به وضعیت سرویس‌های دانشگاه

تعداد زیادی از دانشجویان دانشگاه‌هایی که در سایت اداری «ارکان» تحصیل می‌کنند، هر روز چندین ساعت در مسیر این سایت و داخل شهر برای رفتن به دانشگاه در رفت و آمد هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان شمالی، با توجه به وجود چهار مرکز آموزشی عالی در سایت اداری «ارکان» ، از سوی دستگاه های خدمات رسان و مسئولان، برای رفع مشکلاتی از قبیل کمبود اتوبوس و یا راه اندازی سرویس تاکسی عمومی ویژه دانشگاه ،آنچنان باید و شاید خبری نبوده و توجه ای نمی شود.

در بیشتر مواقع اتوبوس های موجود در این مسیر، طی ساعت های مشخصی رفت و آمد می کنند اما اگر زمانی یکی از دانشجویان از سرویس جا بماند باید از آژانس با downloadبسیار زیاد در مقایسه با بهای اتوبوس، استفاده کند.

علاوه بر آن کمبود آژانس در این منطقه یکی دیگر از مشکلات است، که دانشجو باید ساعت ها برای برگشت اتوبوس و یا آمدن آژانس منتظر بماند و یا سرگردان خود را به ابتدای جاده رسانده و از خودورهای سواری که در مسیر رفت و آمد می کنند استفاده کرده که این امر نیز مشکلات بسیاری به همراه دارد.

و این در حالیست که روز گذشته دانشجویان دانشگاه بجنورد که در سایت اداری«ارکان» قرار دارد در اعتراض به افزایش بهای خدمات ایاب و ذهاب سرویس های رفت و آمد در مقابل سازمان مرکزی این دانشگاه تحصن کردند.

دانشجویان در اعتراض صنفی خود از مسئولین دانشگاه خواستند تا نرخ کرایه مانند گذشته رایگاه اعلام شود . آنان عنوان می کنند رایگان بودن سرویس ها از جمله مزایای ورود به این دانشگاه محسوب می شده است.

سرویس حمل و نقل دانشگاه دولتی بجنورد پیش از این هزینه ای از دانشجویان برای انتقال آنان به دانشگاه دریافت نمی کرد و این در حالیست که هم اکنون با نصب دستگاه کارتخوانی که از سوی شرکت اتوبوسرانی بجنورد بروی این اتوبوس ها قرار گرفته است از هر دانشجو ۲۰۰۰ ریال دریافت می شود.

احمد محقر رییس دانشگاه بجنورد در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اعتراض و تجمع دانشجویان به افزایش نرخ اتوبوس ها گفت: اجرای طرح اخذ بهای ایاب و ذهاب این دانشگاه فعلا معلق شد.

وی افزود: براساس تصمیم هیات امنای دانشگاه از این پس باید دانشجویان به ازای رفت و آمد خود ۲۰۰۰ ریال پرداخت کنند.

وی افزود: طی مذاکره در این تجمع ، مقرر شد برای بیان نظرات دانشجویان ،فردا دوشنبه ۲۶ آبان ماه سال جاری از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در سالن آمفی تئاتر دانشگاه جلسه ای تشکیل می شود. این در حالیست که اگر هزینه ایاب و ذهاب از دانشجویان دریافت نشود و آنان همچنان همانند گذشته رایگان رفت و آمد کنند ،این مسئله سبب آسیب رسیدن به دانشگاه می شود.

رییس دانشگاه بجنورد با بیان این که ردیف اعتباری اختصاصی برای تامین هزینه های ایاب و ذهاب دانشجویان وجود ندارد ،یادآور شد: هزینه های ایاب و ذهاب از محل درآمدهای اختصاصی دانشگاه تامین می شود، این در حالیست که هم اکنون توان مالی دانشگاه محدود بوده و باید مقداری از هزینه رفت و آمد از سوی خود دانشجویان پرداخت شود.

محقر خاطرنشان کرد: هزینه رفت و آمد به دانشگاه به ازای هر دانشجو ۴۸۰۰ ریال برآورد شده است که طی جلسات با شورای صنفی دانشگاه ،فقط ۲۰۰۰ ریال از این هزینه از دانشجویان اخذ شده و مابقی از سوی دانشگاه تامین می شود.

وی با بیان این که اولویت های آموزشی بسیاری در این دانشگاه وجود دارد، گفت: هزینه کرد اعتبارات برای سرویس های رفت و آمد دانشگاه به جای تامین اولویت های آموزشی همانند استاد و کارگاه معقول به نظر نمی رسد.

محقر در پاسخ به این که دانشجویان بیان می کنند که وجود سرویس ایاب و ذهاب رایگان از امتیازات ورودی این دانشگاه بوده است، عنوان کرد: دانشگاه هیچ تعهدی برای رفت و آمد رایگان دانشجویان به مرکز ندارد و این امر در هیچ دفترچه ای نگارش نشده است.

وی خاطر نشان کرد: سال گذشته هشت دستگاه اتوبوس به دانشجویان خدمات ارائه می کرد که همواره دو مورد از آن فرسوده و نیازمند تعمیر و هزینه کرد اعتبارات بسیاری بود. بنابراین امسال این دو اتوبوس کنار گذاشته شده و با بخش خصوصی با سرویس دهی به وسیله چهار اتوبوس به دانشگاه قرار داد منعقد شده است.

وی با بیان این که سالانه این دانشگاه باید چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال بابت اجاره این اتوبوس ها به بخش خصوص پول پرداخت کند،افزود: بنابراین با اجرای طرح اخذ بهای ایاب و ذهاب از دانشجویان بخشی از این هزینه ها تامین می شود.

هزینه ایاب و ذهاب رایگان نیست

مدیر عامل سازمان اتوبوس رانی بجنورد گفت: براساس قانون هیچ گونه ایاب و ذهاب رایگانی در داخل شهر وجود ندارد و افراد باید یک سوم هزینه حمل و نقل خود را پرداخت کنند.

احمد ریاحی با اشاره به اعتراض و تجمع دانشجویان دانشگاه دولتی بجنورد نسبت به اخذ بهای رفت و آمد به دانشگاه، اظهار کرد: همه مردم از مجموع هزینه های حمل و نقل، باید یک سوم آن را پرداخت کنند، این در حالیست که هزینه رفت و آمد در محدوده سایت اداری ارکان در بجنورد به ازای هر نفر ۸۰۰۰ ریال برآورد شده است.

وی ادامه داد: هم اکنون هزینه رفت و آمد دانشجویان دانشگاه بجنورد بیش از ۴۰۰۰ ریال برآورد شده است و براساس تصمیم دانشگاه، دانشجویان این مرکز بابت ایاب و ذهاب خود فقط دو هزار ریال پرداخت می کنند.

ریاحی با اشاره به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای دانشگاه های موجود در مرکز استان،افزود: هم اکنون در سایت اداری ارکان با مشارکت بخش خصوصی ۱۰ دستگاه اتوبوس به دانشگاه بجنورد،۱۰ دستگاه به مرکز آموزش عالی اشراق و دو دستگاه نیز به دانشجویان علمی کاربردی جهاد دانشگاهی خدمات ارائه می دهند.

وی با بیان این که توان این سازمان برای تامین نیازهای مردم داخل شهر در بخش حمل و نقل به سختی پاسخگو است، بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد ناوگان حمل و نقل مرکز استان فرسوده است.

ریاحی خاطر نشان کرد: باید براساس سرانه به ازای هر ۱۰۰۰ دانشجو یک دستگاه اتوبوس برای سرویس دهی وجود داشته باشد.

سایت اداری ارکان بجنورد جزء محدوده خدمات شهری محسوب نمی شود

رییس شورای اسلامی شهر بجنورد گفت: سایت اداری ارکان داخل حوزه استحفاظی شهر بوده ،اما درون محدوده خدمات شهری نیست.

رضا فیروزه اظهار کرد: از موضوع تجمع و اخذ بهای رفت و آمد دانشجویان این دانشگاه اطلاعی نداشتم اما شورای شهر برای رفع مشکلات دانشجویان از هیچ مساعدتی دریغ نمی کند.

وی با ذکر این که برای ارائه خدمات به مردم در شهر ها و مناطق ،محدوده هایی تعریف شده است، افزود: در بجنورد محدوده شهری در سایت اداری ارکان تا دو راهی روستای خداقلی محسوب می شود.

فیروزه ادامه داد: این در حالیست که در برخی از شهرهای کشور همانند بجنورد، دانشگاه ها، شهرک های صنعتی ،کارگاه و کارخانجات در اطراف شهر واقع شده اند،بنابراین باید با دستگاه های خدمات رسان برای رفع مشکلات این مناطق برنامه ریزی لازم صورت گیرد.

وی عنوان کرد: برای رفع مشکلات و چگونگی ارایه خدمات ایاب و ذهاب به دانشجویان در سایت اداری ارکان مکاتباتی با سازمان های اتوبوس رانی و تاکسیرانی انجام می شود.

مشکل چه زمانی حل می شود؟

موضوع ایاب و ذهاب دانشجویان در منطقه ارکان موضوع جدیدی نیست ولیکن به رغم مطرح شدن چندباره این موضوع در رسانه ها و حتی کمسیون های دانشجویی در نهادهای تصمیم گیری تاکنون این مشکل حل نشده و ظاهرا هم اراده ای برا ی حل این موضوع وجود ندارد .

حتی برخی از منتخبین مردم در شورای شهر بجنورد برای حل این مشکل اقدامی نکرده اند هرچند که تا انتخابات شورا ها ها هنوز زمان وجود دارد !

اعضای شورای شهر ، شهردار و دیگر متولیان شهری در حالی این مناطق را خارج از محدوده اعلام می کنند که برای دریافت تمامی عوارضات خود ، این مناطق را با نرخ مرکز شهر سنجیده و برای احقاق مطالبات از هیچ تلاشی فروگذاری نمی کنند .

تردد بیش از ۱۰ هزار دانشجو ، استاد و کارکنان دانشگاه ها که همگی جزئی از قشر بالنده و نخبه جامعه محسوب می شوند در کنار مناطق مسکونی گسترده منطقه و وجود نمایشگاه بین المللی همگی نیاز به تصمیم جدی و کارساز متولیان را برای حل این مشکل می طلبد .

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آئین نامه اداره خوابگاه‌های خصوصی و غیر دولتی به زودی ابلاغ می شود
کمک خیرین به دانشجویان بی‌بضاعت
مسؤلان، دانشجویان را ملزم به رعایت پوشش حرفه ای پزشکی کنند
حذف آزمون علوم پایه برای داروسازان ورودی مهر ۹۴ به بعد
تخصیص بیش از ۹۲ میلیارد ریال وام به دانشجویان علوم و تحقیقات
بازدید معاون اداری، مالی وزارت علوم از دانشگاه سیستان وبلوچستان
نتیجه کمیته تجدیدنظر بورسیه‌­ها اعلام نشده است
نقش دانشگاه پیام نور در افزایش توانمندی بازارکار

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم