نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

اعتراض جمعی از دانشجویان داروسازی به برخی تحولات در این رشته

جمعی از دانشجویان رشته داروسازی کشور در بیانیه‌ای خطاب به مسئولین وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، نگرانی خود را از بروز برخی تحولات در این رشته که به اعتقاد آنها «غیرکارشناسی و غیرعلمی» است ابراز کرده‌اند.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، در این بیانیه که در آن، اعلام شده از سوی ۲۰۰۰ دانشجوی این رشته صادر شده، نسبت به تاسیس «واحدهای خودگردان، دانشکده‌های سراسری و آزاد جدید، ظرفیت‌های غیرمنطقی دانشکده‌های فعلی و پیدایش رشته‌های نوظهور» اعتراض شده است.

متن بیانیه دانشجویان داروسازی صادرکننده این بیانیه به این شرح است:

«بسمه‌تعالی

امروزه داروسازان در کشورهایی که از نظر شاخص‌های سلامت در وضعیت مطلوبی قرار دارند، نقش پررنگی ایفا می‌کنند و حلقه‌ای مهم و جدایی‌ناپذیر از چرخهٔ سلامت و درمان هستند.

با وجود آن‌که در کشور ما، داروسازی روندی بالنده و روبه رشد داشته و داروسازان تلاشی خستگی‌ناپذیر درجهت بهبود وضعیت دارو و درمان و ارتقای سلامت جامعه داشته‌اند، متأسفانه همواره بی‌مهری‌هایی در حق داروسازان و حرفهٔ داروسازی روا داشته شده که موجب سرخوردگی اینان و به خطر افتادن سلامت جامعه شده است.

دانشجویان داروسازی همواره به عنوان قشری دغدغه‌مند و آرمان‌گرا، نسبت به سلامت جامعه، شأن و منزلت حرفهٔ داروسازی و آیندهٔ شغلی خود بی‌تفاوت نبوده و در مقاطعی که خدشه‌ای به کیان داروسازی وارد شده با تمام وجود و احساس مسئولیت، به ایفای نقش پرداخته‌اند.

معضلات و مشکلات گریبان‌گیر داروسازی بسیار متعدد است. در این بیانیه به موضوعی می‌پردازیم که موجب نگرانی خاطر شدید ما دانشجویان شده که همانا مسئلهٔ آیندهٔ شغلی است.

آمار نشان می‌دهد ظرفیت پذیرش دانشکده‌های داروسازی کشور نسبت به سال ۸۲، بیش از سه برابر افزایش داشته است. در این مدت شاهد تأسیس دانشکده‌های سراسری جدید، راه‌اندازی غیراصولی واحدهای بین‌الملل -که این روزها به واحد خودگردان تغییر نام داده‌اند- و دانشگاه آزاد بوده‌ایم که متأسفانه همگی این اقدامات غیرکارشناسی و فارغ از دوراندیشی بوده است. در این مدت بارها از سوی دانشجویان به این مسائل اعتراض شده اما متأسفانه شاهد هیچ‌گونه پاسخ‌گویی و اقدامی از سوی مسئولین وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو برای رفع نگرانی دانشجویان نبوده‌ایم.

در حال حاضر حدود ۷۰۰۰ دانشجوی داروسازی در کشور مشغول به تحصیل هستند و حتی اگر ادعای متولیان داروسازی کشور در مورد ظرفیت‌های بالقوهٔ شغلی اعم از صنعت و بالین بالفعل شود و به ظرفیت شغلی تأسیس داروخانه افزوده شود، بازهم در بهترین حالت تنها ۴۰۰۰ فرصت شغلی برای فارغ‌التحصیلان وجود خواهد داشت. با روند کنونی، ظرف فرصت‌های شغلی که هم‌اکنون لبریز است، دیری نمی‌پاید که سرریز شود. آیا زمان آن فرا نرسیده است، مسئولانی که در شکل‌گیری وضعیت نابسامان کنونی نقش داشته‌اند و می‌بایست در قبال آیندهٔ شغلی عدهٔ قابل توجهی از نخبگان علمی این سرزمین پاسخگو باشند، سکوت و بی‌عملی خود را کنار نهاده، تصمیمات غیر کارشناسانهٔ خود را اصلاح کرده و نقطهٔ پایانی بر روند ناصحیح و نگران‌کنندهٔ فعلی بگذارند.

موضوع دیگری که به تازگی باعث نگرانی دانشجویان داروسازی کشور شده، پیدایش رشته‌های نوظهور همچون نظارت بر امور دارویی در مقطع کارشناسی ارشد است که از یک سو اقدامی غیرکارشناسی و غیرعلمی بوده و از دیگر سو با توجه به خیل عظیم دانشجویان و فارغ‌التحصیلان داروسازی در کشور که تخصص لازم و کافی در همهٔ زمینه‌های مرتبط با امور دارویی را دارند، کاملاً غیرمنطقی است.

ما دانشجویان داروسازی سراسر کشور، ضمن ابراز تأسف و اعتراض شدید به روند ناصواب کنونی، اعلام می‌داریم که در صورت عدم پاسخگویی نسبت به مطالبات دانشجویان و عدم «اقدام عملی» مسئولین وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو و رفع نگرانی‌هایمان پیرامون واحدهای خودگردان، تأسیس دانشکده‌های سراسری و آزاد جدید، ظرفیت‌های غیرمنطقی دانشکده‌های فعلی و پیدایش رشته‌های نوظهور هیچ‌گونه امیدی نسبت به آیندهٔ شغلی خویش نداشته و انگیزه‌ای برای حضور بر سر کلاس‌های درس نخواهیم داشت و مسئولیت هرگونه اقدام بعدی خود را متوجه مسئولین مربوطه و بی‌عملی ایشان می‌دانیم.

والسلام»

انتهای پیام

مطالب مرتبط

تحصیل ۲۵۰۰ دانشجوی زابل در مقطع تحصیلات تکمیلی
ثبت‌نام ۸۷۹ هزار و ۴۳۱ داوطلب در آزمون سراسری ۹۴ /برگزاری کنکور ۲۱ خرداد
تحصیل مسن ترین دانشجوی علمی کاربردی در جهاددانشگاهی سمنان
کاهش سهمیه عمره دانشجویی
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به مداخلات در فعالیت‌های دانشگاهها
درخواست اساتید دانشگاه‌های هنگ‌کنگ برای استقلال از چین
نقش دانشگاه پیام نور در افزایش توانمندی بازارکار
نقش نفت در برنامه‌های توسعه‌ای کشور بررسی می‌شود

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم