نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

اصلاح سهمیه ۳۰درصدی مناطق محروم آزمون دستیاری با طرح دوفوریتی در مجلس

وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام اینکه طرح دو فوریتی اصلاح سهمیه ۳۰ درصدی مناطق محروم امروز در صحن علنی مطرح خواهد شد، اظهار کرد: با این مصوبه و با احتساب سهمیه جانبازان حدود ۵۰ درصد از ظرفیت‌ها نسبت به سال قبل کاهش پیدا می‌کند و این مسئله یک ظلم در حق دانشجویان آزمون دستیاری است.

به گزارش خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسن قاضی زاده هاشمی در ضیافت افطاری با دانشجویان خوابگاه امام علی (ع) دانشگاه علوم پزشکی ایران بااشاره به اعتراض دانشجویان نسبت به سهمیه ۳۰ درصدی مناطق محروم اظهار کرد: اختصاص سهمیه ۳۰ درصد مناطق محروم تصمیم درستی نبود و این تصمیم را مجلس احساسی و غیرکارشناسی گرفت و هرچه ما توضیحاتی در این باره دادیم به آن بی توجهی شد؛ اما اکنون بسیاری از نمایندگان به این باور رسیده‌اند که این طرح باید اصلاح شود.

وی با بیان اینکه پیشنهاد وزارت بهداشت این است که حداقل ۱۰ درصد مازاد بر ظرفیت دانشگاه‌های محروم اجازه بومی گزینی داشته باشند، افزود: با این پیشنهاد هیچ آسیبی به ظرفیت آزاد وارد نمی‌شود و به نوعی عده‌ای مورد بی توجهی قرار نمی‌گیرند. امسال با احتساب سهمیه جانبازان اگر کل ظرفیت را در نظر بگیریم حدود ۵۰ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته‌ایم و این به هیچ وجه منصفانه و عادلانه نیست و یک ظلم در حق دانشجویان آزمون دستیاری است.

هاشمی با اشاره به دیدار یکشنبه شب گذشته خود با اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: صحبت‌هایی در این زمینه با نمایندگان مطرح شد که آنها نیز با اصلاح این طرح موافقت کردند. با رئیس مجلس نیز صحبت‌هایی مطرح خواهیم کرد تا امروز(سه شنبه) در قالب یک طرح دو فوریتی در صحن علنی مجلس اصلاح این مصوبه مطرح شود.

وی با اشاره به اینکه باید به نمایندگان نیز در این خصوص حق داد، اظهار کرد: بسیاری از مناطق کشور دسترسی به پزشک ندارند و نمایندگان نیز با مردم مواجه هستند. در طول این سالها نیز این طرح نتوانسته مشکل آنها را حل کند. راه اصلی گرفتن نیروهای بومی با شرایط خاص است. هیچ اشکالی ندارد دانشگاه محروم ۵۰ درصد ظرفیتش را برای بومی‌ها بگذارد و به تدریج می‌تواند طرح را بردارد.

وزیر بهداشت با اشاره به تدوین آیین نامه‌ای درباره تفاهم با دانشگاه‌های محروم اظهار کرد: طبق این تفاهم نامه دانشگاه‌های محروم متعهد می‌شوند ظرف ۸ تا ۱۰ سال دیگر نیازی به نیروی طرح خدمت نداشته باشند چرا که خود طرح هم یک اجبار است.

وی با تاکید بر اینکه در هیچ رشته تحصیلی دیگری این ظلم که به نیروهای پزشکی می‌شود وجود ندارد، گفت: البته این مسئله جدیدی نیست و طرح از سال ۱۳۱۸ راه افتاده است و مربوط به جمهوری اسلامی نمی‌شود. البته چنین طرحی در بسیاری از کشورها وجود دارد، اما با راه حل‌هایی می‌توان طرح را برداشت. امسال طی تصمیم مجلس نزدیک به ۵۰ درصد ظرفیت دستیاری برای کسانی که آزاد شرکت می‌کنند، تهدید شده است.

هاشمی با تاکید بر اینکه اگر تصمیم نمایندگان مجلس تغییرهم نکند باز دانشجویان نگران نباشند، اظهار کرد: وزارت علوم راه‌های دیگری را در پیش می‌گیرد که زمان اعلام نتایج آنها را مشاهده خواهید کرد و اگر فردا در مجلس تجدیدنظر نشد اتفاق خیلی بدی هم نخواهد افتاد.

وی با انتقاد از تصمیم نمایندگان با بیان اینکه امیدواریم این بار تصمیمشان به انصاف نزدیکتر باشد، افزود: اگر می‌خواهیم قانونی وضع کنیم باید به طور مثال از سه سال دیگر باشد، نه آنکه فردی که یک سال درس خوانده و آزمون داده تمام سرنوشتش به خطر بیفتد و خلق الساعه تصمیم گیری کنیم.گلایه‌های دانشجویان از فشارهایی که در طرح تحول به آنها وارد شده است

وزیربهداشت در واکنش به گلایه‌های دانشجویان از فشارهایی که در طرح تحول به آنها وارد شده است، اظهارکرد: همانگونه که شما خسته شده‌اید ما هم خسته شده‌ایم. طرحی که دولت شروع کرده کار بسیار با ارزشی است و مورد توجه مردم قرار گرفته به خصوص در شهرستانها کام مردم شیرین شده و سابقه نداشته که اینگونه هزینه‌ها ارزان شود. بنابراین این طرح، طرح بسیار خوبی است، اما مشکلات زیادی دارد.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین مشکلات فشارهایی است که به “کمک بهیاران”، “پرستاران”، “پزشکان” و حتی نیروهای اداری وارد می‌شود، افزود: برخی از نیروهای اداری حتی هنوز بابت حقوق خود بدهکار هستند و ما هم کم کم خسته شده‌ایم. امیدواریم مشکلات برطرف شود.

هاشمی با بیان اینکه در بخش‌های خدماتی دستگاه‌های نظارتی باید مجوز دهند و تخصص این کار را ندارند، گفت: یکی از مشکلاتی که در دولت وجود دارد عدم داشتن اطلاعات کافی دستگاه‌های نظارتی است هرچقدر هم که توضیح می‌دهیم فایده‌ای ندارد و امیدواریم اطلاعات آنها افزایش پیدا کند.

بررسی مشکل «طرح تحول سلامت» در هفته آینده

وی با بیان اینکه این مشکل در طرح تحول سلامت نیز به وجود آمده است، گفت: امیدواریم با توجه رئیس جمهور به این مسئله مشکلات حل شود و با صحبت‌هایی که با معاون اول رئیس جمهور داشته‌ایم بنا شده است تا جلسه‌ای هفته آینده پیرامون این موضوع برگزار شود.

وزیر بهداشت درباره مشکلات آموزش پزشکی عمومی نیز افزود: طبی که امروزه تدریس می‌شود طب خارجی است و تعصبی نیز نسبت به این مسئله نداریم. معتقدیم باید با طب بین المللی و استاندارد پیش برویم، اما نباید از طب بومی خود غافل شویم و به طور مثال گاهی عقرب زدگی و مار زدگی تا به مرحله تشخیص برسد باعث آسیب‌های جدی در بیمار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه کمیته ۲۴ نفره‌ای برای بازنگری در طب عمومی تشکیل شده است، اظهارکرد: امیدواریم مشکلات برطرف شود، اما اینکه یک بیمارستان رزیدنت محور است بستگی به رئیس دانشگاه و همینطور روسای بخش‌ها و مدیران گروه‌ها دارد که باید اصلاح شود. همچنین بخشی از مشکلات به عدم تمام وقتی برخی از اساتید بر می‌گردد؛ البته از تمام وقتی‌ها نیز خیری ندیده‌ایم چرا که برخی می‌خواهند راه یکساله را یک شبه بروند که باید اصلاح شود.

وزیر بهداشت در واکنش به گلایه‌های یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه دانشجویان بین الملل باید از دانشجویان عادی جداسازی شوند، گفت: در مورد گرفتن دانشجویان بین الملل از ابتدا با مشکل روبرو بودیم و بیش از ظرفیت و با شیوه‌های ناعادلانه دانشجو می‌گرفتند. اولا لفظ بین الملل اشتباه است، دانشگاه علوم پزشکی ایران باید یک مرکز بین الملل داشته باشد که حداقل در آنجا افراد مسلط به زبان بین الملل باشند و یا آنهایی که در دانشگاه حضور پیدا می‌کنند بین المللی باشد. وضعیتی که اکنون وجود دارد تمام دانشجویان ایرانی‌اند و لفظ بین الملل بیجاست.

پذیرش دانشجویان پولی دانشگاه‌ها با نام خودگردان

وزیر بهداشت با بیان اینکه بناست تا سقف ۲۰ درصد دانشگاه‌ها دانشجویان پولی با نام خودگردان بگیرند، اظهار کرد: این دانشجویان فقط از طریق کنکور پذیرش خواهند شد و هیچ کس حق ندارد خارج از کنکور پذیرش شود. مشکل دیگری که در این زمینه وجود داشت این بود که دانشگاه‌ها پولی که باید صرف هزینه مردم می‌کردند سایت‌های بین المللی ساختند و خرج پرسنل آن محیط می‌کردند که این مسائل برای کشورهزینه ایجاد می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه اینگونه مسائل قوانین مصوبه مجلس است و وزارت بهداشت حق قانونگذاری ندارد، اظهار کرد: در قانون برنامه پنجم توسعه آمده است که هر سال ۲۰ درصد دانشجویان باید هزینه‌های تحصیلی خود را بپردازند. اصل این مسئله نکته خوبی است و در بهترین دانشگاه‌های دنیا نیز وجود دارد. ۱۰ دانشگاه برتر دنیا هیچ ارتباط مالی با دولت ندارند و درآمدشان را خودشان کسب می‌کنند. اما اینکه دانشگاه‌ها طبقاتی شود مناسب نیست.

وی افزود: این تصمیم در راستای مصوبه دولت است و تا سقف ۲۰ درصد هر دانشگاهی بخواهد می‌تواند ظرفیت خود را پر کند و هیچ تفاوتی بین دانشجویان نیست و هیچ کس متوجه این مسئله نمی‌شود.

به گزارش ایسنا برخی از دانشجویان رشته کاردرمانی و توانبخشی نسبت به عدم بیمه بیماران این حوزه گلایه‌هایی را مطرح کردند که وزیر بهداشت دراین باره گفت: بیمه در کشور بیمار است و بیمه خوبی برای مردم نداریم. بیمه سالهاست که متاسفانه ربطی به وزارت بهداشت ندارد و در وزارتخانه‌ دیگری پیگیری می‌شود. در حال حاضر کمتر وزارتخانه‌ای داریم که برای خود یک وزارت بهداشت نداشته باشد.

مجلس در تدوین برنامه ششم به مسئله بیمه‌ها سامان دهد

وی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی نظام سلامت از سوی مقام معظم رهبری افزود: امیدواریم مجلس در تدوین برنامه ششم یک سر و سامانی به مسئله بیمه‌ها بدهد. بسیاری از خدمات اگر تولیت وزارت بهداشت را می‌پذیرفتند این مشکلات به وجود نمی‌آمد.

هاشمی با اشاره به اینکه بیمه‌ها همان چتر هستند اما چترهای کوچک، اظهار کرد: این چترهای کوچک توان رگبار و تگرگ را ندارند و مردم نمی‌توانند از خود مراقبت کنند. اگر پولهایی که موجود است را روی هم بگذاریم و یک بیمه بزرگ درست کنیم مردم آرامش خواهند داشت و مشکلات چه در مورد کار درمانی چه در مورد توانبخشی حل خواهد شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر عملا خدمتی به اسم توانبخشی وجود ندارد، اظهار کرد: مگر چند مرکز توانبخشی وجود دارد. به عبارت دیگر بخش چهارم خدمتها فراموش شده‌اند و چه برسد که بیمه شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران: اصلاح وضعیت آموزش پزشک عمومی تا پایان سال

در ادامه دکتر میراسماعیل رئیس دانشگاه علوم پزشکی نیز در جمع دانشجویان خوابگاهی اظهارکرد:‌ اولویت در دانشگاه علوم پزشکی ایران پزشک عمومی است و تا آخر سال وضعیت آموزش پزشک عمومی اصلاح خواهد شد. این بازنگری هم در محتوا و هم در قالب فیزیکی بخش‌ها خواهد بود.

وی با اعلام اینکه با مصوبه دولت بیمارستان‌های آموزشی درمانی زیر مجموعه دانشگاه‌های پزشکی قرار گرفته‌اند، افزود:‌ هفته پیش اولین جلسه با آنها برگزار شد و حتی پیشنهاد روسای بیمارستان‌های آموزشی درمانی با رئیس دانشکده و تایید رئیس دانشگاه است.

میراسماعیل نسبت به پیگیری مسائل حقوق رزیدنت‌ها به دانشجویان قول داد و اظهار کرد: قول می‌دهم پیگیر حقوق رزیدنت‌ها باشیم تا به موقع پرداخت و حتی الامکان افزایش داشته باشیم.

ادامه دارد…

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم