نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

اصلاح تشکیلات دانشگاه آزاد/ تجمیع ۴۱ واحد و پردیس علوم و تحقیقات

رییس دانشگاه آزاد اسلامی در شصت‌ونهمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی که با حضور آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، دکتر جاسبی، معاونان دانشگاه آزاد و روسای واحدها برگزار شد، گفت: در سال آینده دانشگاه آزاد ۹۸۰۰ میلیارد تومان در زمینه منابع هزینه می‌کند.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر حمید میرزاده رییس دانشگاه آزاد در اجلاس شصت‌ونهمین همایش شورای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی با عنوان دانش، فرهنگ و اقتصاد با اشاره به سخن مقام معظم رهبری با این مضمون که اگر سه عنصر اقتصاد، فرهنگ و دانش مورد توجه قرار گیرد، یک ملت قوی می‌شود، گفت: این اجلاس در ادامه اجلاس شصت‌وهشتم که همایشی با عنوان همدلی و همگامی و همکاری بود، برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: در این اجلاس توسعه تحصیلات تکمیلی، توسعه تامین کسری بودجه، تحقق کامل اهداف و برنامه‌های مصوب هیات امنای دانشگاه و همچنین مصوبه ۷۲۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله الزامات پیش روی دانشگاه آزاد است.

رییس دانشگاه آزاداسلامی با بیان اینکه تکمیل طرح‌های عمرانی نیمه تمام به مساحت ۱٫۷ میلیون متر مربع و حل و فصل ۶۴۷ پرونده قضایی از دیگر الزامات این دانشگاه است، افزود: توسعه زیرساخت رشته دانشگاهی، اصلاح هرم هیات علمی، انسجام بخشی به نظام برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی و تصویب رشته‌های آموزشی جدید از دیگر اقدامات آینده این دانشگاه است.

میرزاده با اشاره به اینکه تجاری‌سازی تحقیقات، بومی‌سازی تحقیقات تکمیلی، توسعه مناسب حوزه علوم پزشکی، کاهش وابستگی ۹۹ درصدی بودجه دانشگاه به شهریه از دیگر الزامات پیش روی دانشگاه آزاد است، خاطرنشان کرد: ایجاد فضای با نشاط علمی و فرهنگی در دانشگاه یکی دیگر از مهم‌ترین الزامات دانشگاه آزاد می‌باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش راهبردهای تدوین شده برای تحقق الزامات دانشگاه آزاد را تشریح کرد و گفت: استفاده از خردجمعی، مشورت و تمرکززدایی با ساختار جدید سراسری اولین راهبردی است که براساس آن شوراهای راهبردی ۱۴گانه با بیش از ۲۱۰ عضو فرهیخته و دانشمند به عنوان کمیسیون‌های تخصصی ارکان دانشگاه راه‌اندازی شد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی درخصوص راهبرد دوم اظهار کرد: تطبیق بودجه سنواتی با برنامه مصوب و اصلاح تشکیلات دانشگاه، راهبرد دومی که برای تحقق اهدافمان در نظر گرفته‌ایم به شمار می‌رود که برای تحقق آن طرح تدوین نظام بودجه‌ریزی با مشارکت استان‌ها، اصلاح، تصویب و ابلاغ بودجه واحدها مبتنی بر برنامه چهارم توسعه، اصلاح برنامه پنجم و ششم دانشگاه در نظر گرفته‌ایم.

میرزاده در بخش دیگری از سخنانش از پیش‌بینی هزینه‌کرد ۵۸۰۰ میلیارد تومان از حیث درآمد و ۹۸۰۰ میلیارد تومان از حیث منابع در آموزش عالی کشور در سال آینده خبر داد.

تجمیع ۴۱ واحد و پردیس علوم و تحقیقات

وی در خصوص راهبرد سوم این دانشگاه به تجمیع ۴۱ واحد و پردیس علوم و تحقیقات و تجمیع ۳۱ مرکز آموزشی با واحدهای دانشگاهی اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی از ۴۷۲ به ۴۰۰ واحد کاهش یافته است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه جذب اعضای هیات علمی با دکترای تخصصی و ارتقای مربیان دانشگاه راهبرد چهارم این دانشگاه برای رسیدن به اهدافش می‌باشد، اظهار کرد: تخصیص اعتبار جداگانه برای جذب ۵ هزار عضو هیات علمی جدید در سال آینده و تصویب افزایش سهمیه پذیرش دوره دکتری و ارتقای ۱۸۳۲ عضو هیات علمی طی ۲۴ جلسه از اقدامات این دانشگاه برای تحقق راهبرد چهارم است.

پذیرش دانشجو دکتری پژوهش محور برای نخستین بار

میرزاده در بخش دیگری از سخنانش توسعه متوازن تحصیلات تکمیلی براساس ابلاغیه سیاست‌های کلی علم و فناوری و نقش جامع علمی کشور را راهبرد پنجم دانست و اظهار کرد: ایجاد سیستم پذیرش دانشجو برای مقطع دکتری به صورت پژوهش‌محور برای اولین بار در این دانشگاه اجرا می‌شود.

وی در همین زمینه افزود: افزایش پذیرش رشته محل‌های مقطع کارشناسی ارشد به ۵۲۲۶ و افزایش پذیرش رشته محل‌های دکتری تخصصی به ۱۴۲۹ رشته در مهرماه سال جاری و تشکیل ۲۱۵ گروه تخصصی و ثبت‌نام ۸۶۰ عضو هیات علمی استادیار و بالاتر برای طراحی سوال‌های استاندارد آزمون‌ها و مصاحبه‌های علمی – تخصصی دانشگاه و همچنین ساماندهی کیفی ظرفیت پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی از ۲۰ نفر به ۹ نفر در مقطع ارشد و کاهش ظرفیت پذیرش دانشجو از ۴۷ نفر به ۳۵ نفر از اقدامات دیگر این دانشگاه می‌باشد.

اصلاح هرم هیات علمی در حوزه علوم پزشکی

رییس دانشگاه آزاد اسلامی توسعه کمی و کیفی حوزه علوم پزشکی با طرح جامع مصوب را یکی دیگر از راهبردهای این دانشگاه دانست و در همین زمینه اظهار کرد: انتشار ۱۴ مجله، راه‌اندازی شبکه مجازی آزمایشگاه‌ها، برگزاری اولین جشنواره علوم پزشکی لقمان حکیم، فراخوان جذب هیات علمی حوزه پزشکی و برنامه‌ریزی اصلاح هرم هیات علمی از اقدامات انجام شده در حوزه علوم پزشکی دانشگاه می‌باشد.

میرزاده با بیان اینکه از طریق تدوین و تصویب اساسنامه جدید سازمان سما در هیات امنای مرکزی و تهیه کتابچه سرفصل دروس مدارس تخصصی ورزشی در ۹ رشته و همچنین دریافت مصوبه ۲۴۰ رشته محل کاردانی فنی و حرفه‌ای شامل ۴۲ رشته از وزارت علوم از اقداماتی است که برای تحقق توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای از سوی سازمان سما صورت گرفته است.

افزایش بودجه پژوهشی دانشگاه به ۱۶ درصد در سال ۹۴

وی با اشاره به اینکه توسعه فعالیت‌های پژوهشی و فناوری یکی دیگر از راهبردهای مهم دانشگاه آزاد است، از راه‌اندازی ۲۲ مرکز رشد و ۱۷۰ مرکز واحد فناور دانش‌بنیان خبر داد و افزود: اخذ مجوز ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تاسیس ۱۷ مرکز پژوهشی جدید، بررسی و ارزیابی علمی ۷۵ پرونده اختراعات با همکاری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و همچنین افزایش سهم بودجه مستقیم دانشگاه به ۱۰ درصد در سال جاری از دیگر اقداماتی است که برای تحقق این راهبرد صورت گرفته است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگری از سخنانش از اجرای ۳۰۰ طرح در هشت حوزه فرهنگی، دینی و اجتماعی در سراسر کشور خبر داد و گفت: برای اجرای فعالیت‌های فرهنگی، ورزشی و دانشجویی در سال آینده ۶ درصد اعتبار در نظر گرفته شده است که تمام این اقدامات در راستای تحقق توسعه کمی و کیفی حوزه فرهنگی – اجتماعی با تاکید سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها می‌باشد.

میرزاده درخصوص برنامه‌های در دست اجرا برای ارتقای جایگاه زبان فارسی در بین زبان‌های بین‌المللی اظهار کرد: امضای تفاهم‌نامه همکاری با بنیاد سعدی و جامعه‌المصطفی از جمله اقدامات در دست اقدام ماست.

وی درخصوص برنامه‌های این دانشگاه با هدف ارتقای ارتباط دانشگاه با صنعت و خدمات و افزایش سهم دانشگاه در تولید محصولات مبتنی بر دانش و فناوری داخلی اظهار کرد: انعقاد ۲۳۰ قرارداد برون دانشگاهی با صنایع توسط واحدهای این دانشگاه، تجاری‌سازی طرح‌های دانش‌بنیان از جمله طرح بذرهای هیبریدی و همچنین برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی سامانه آزمایشگاه همکار آزاد با عنوان ساها از جمله اقدامات مهم این دانشگاه برای تحقق این امر می‌باشد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی طی سخنانی به آخرین اقدامات این دانشگاه در حوزه توسعه ورزش اشاره کرد و گفت: مدیریت ۲۰ تیم ورزشی فعال در لیگ‌های قهرمانی کشور در حوزه آقایان و بانوان، تخصیص دو درصد از بودجه دانشگاه به امور ورزشی و افزایش ۵ برابر سرانه ورزشی دانشجویان و پذیرش قهرمانان واجد شرایط برای ادامه تحصیل در مقاطع گوناگون از جمله مهم‌ترین اقدامات دانشگاه آزاد برای توسعه فعالیت‌های ورزشی است.

میرزاده در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه تعداد واحدهای زیان‌ده به کمتر از ۱۰۰ واحد کاهش یافته از تدوین شیوه‌های حسابرسی و نظارت مالی بر واحدهای دانشگاهی خبر داد.

وی همچنین درخصوص افزایش فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه از اجرای اقداماتی نظیر افزایش ۲۰ برابری پذیرش دانشجویان خارجی، تصویب، تاسیس و راه‌اندازی دانشگاه بین‌المللی و فعال سازی واحد مجدد آکسفورد و دو مرکز همکاری‌های بین‌المللی خبر داد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان درخصوص شرح عملکرد مرکز حراست دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: رهگیری تخلفات مالی، عضویت حراست در کمیته انتصابات دانشگاه، تهیه ۲۶ دستورالعمل در حوزه حفاظت فیزیکی، و تعیین صلاحیت ۱۵ هزار و ۲۲۹ نفر از دارندگان مشاغل حساس در سطح واحدها و سازمان‌های مرکزی و همچنین تشکیل ۱۳۵۰ پرونده اسنادی و پالایش ۸۳۰ پرونده در حوزه حفاظت از اسناد و مدارک از مهم‌ترین اقدامات این دانشگاه در این حوزه می‌باشد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

اختلاف اراضی دانشگاه حل نشود استعفا می‌دهیم
اساتید وقت کافی برای آموزش دانشجویان پزشکی صرف نمی‌کنند
تغییر نام دانشکده خبر دانشگاه آزاد / راه اندازی «نیوز روم»
دانشجویان خارجی به اردوهای نوروزی می‌روند
عدم افزایش شهریه دانشگاه علمی کاربردی در سال ۹۴/ حذف ۱۰درصد رشته‌ها
سیستم درمان، فشار زیادی به آموزش در دانشگاه های پزشکی وارد می‌کند
افزایش خطاهای پزشکی با کشیک‌های سنگین در بیمارستان های آموزشی
پردیس دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه ساخته می‌شود

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم