نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

اشتغال فارغ‌التحصیلان، یکی از دغدغه‌های اصلی دانشگاه آزاد

دکتر میرزاده در جلسه هیأت امنای کانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه فارغ‌التحصیلان دانشگاه یک ذخیره اجتماعی به شمار می روند، گفت: فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی باید از حیثیت و شرافت علمی خود و دانشگاهی که در آن تحصیل کرده اند، دفاع کنند.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر میرزاده با تاکید بر اینکه هیأت امنای کانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی باید به عنوان اتاق فکری عمل کنند که تعامل و ارتباط دانشگاه با فارغ‌التحصیلان را برقرار کنند، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی دارای ظرفیت و پتانسیل‌های بسیاری است و فارغ‌التحصیلان آن در بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور مشغول به فعالیت‌اند که ما باید از آنان در جهت پیشبرد برنامه‌های دانشگاه و اهداف کلان آن به صورت مادی و معنوی کمک بگیریم.

وی اضافه کرد: این اتاق فکر می‌تواند با ارائه مشاوره و استفاده از ظرفیت و پتانسیل عظیم دانشگاه آزاد اسلامی، راهکارهای تعامل و ارتباط بیشتر برای استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه را دریابد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یادآور شد: انتظارما این است که کانون فارغ‌التحصیلان با تبیین سیاست‌های کلی در جهت جذب فارغ‌التحصیلان اقدام و آموزش‌های تخصصی را برای ورود آنان به بازار کار ارائه کند.

دکتر میرزاده در این جلسه با ارائه پیشنهاد تشکیل کمیسیونی برای بازنگری در اساسنامه کانون فارغ‌التحصیلان گفت: با توجه به مأموریت های پیش بینی شده برای این کانون و از آنجا که قرار است وارد فعالیت های جدیدی شود، نیاز است در بندهایی از اساسنامه کانون تغییراتی لحاظ شود.

وی دانشگاه آزاد اسلامی را یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب اسلامی برشمرد و گفت: دشمنان این طرح از روی حسادت هرروز هجمه های بسیاری علیه دانشگاه آزاد به پا می کنند.

دکتر میرزاده این هجمه ها را توهین به تمامی فارغ‌التحصیلان، اعضای هیأت علمی، دانشجویان و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی دانست و اظهار داشت: افرادی که کیفیت و مدرک این دانشگاه را زیر سوال می برند، نه تنها به کل خانواده دانشگاه بلکه به بسیاری از خانواده های فرهیخته ایرانی نیز توهین می کنند چرا که از هر سه خانواده ایرانی، یکی به دلیل داشتن دانشجو یا فارغ التحصیل، با دانشگاه آزاد اسلامی در ارتباط است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد باید از حیثیت و شرافت علمی خود و دانشگاهی که در آن تحصیل کرده اند، دفاع کنند. در این راستا کانون فارغ التحصیلان می تواند با برگزاری سمیناری سراسری با طرح و شعاری خاص، به فارغ التحصیلان فرصت دهد تا درباره طرح ها، ایده ها و دانشگاه آزاد اسلامی بحث و تبادل نظر کنند.

وی افزود: افرادی که موضوع شاخص استاد به دانشجو را در دانشگاه آزاد اسلامی مطرح می کنند، قصد عوامفریبی دارند. با برنامه ریزی های انجام شده، تا سال ۹۵ دانشگاه آزاد اسلامی نیز می تواند به شاخص یک به ۳۳ که در دانشگاه های دولتی وجود دارد، دست یابد. پیشنهاد می کنم فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی نیز جلسات مناظره ای با این افراد تشکیل دهند و از کیان دانشگاه دفاع کنند.

دکتر میرزاده موضوع اشتغال فارغ‌التحصیلان این دانشگاه را یکی از دغدغه های اصلی خود خواند و گفت: جمعیت چندمیلیونی فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی یک ذخیره اجتماعی به شمار می رود. حدود ۵۰۰هزار پایان نامه ارشد و دکترا توسط دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تهیه و تدوین شده که حتی اگر یک درصد از آنها نیز تبدیل به محصول شود، بسیار ارزشمند است.

وی با پیشنهاد تشکیل شعبه های کانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی در سطح استان موافقت کرد و گفت: فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی از همین الان می توانند در اجرای طرح های برون دانشگاهی مشارکت کنند.

وی همچنین از پیشنهاد اعضای هیأت امنای کانون مبنی بر انتشار کتاب سال فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی استقبال کرد و آن را پرجاذبه دانست.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه ای با سازمان نظام مهندسی اظهار داشت: از آنجا که فارغ‌التحصیلان رشته هایی مانند عمران، برق و مکانیک (و رشته هایی که با ساختمان سازی سروکار دارند) بعد از چند سال نیاز به بازآموزی دارند، با سازمان نظام مهندسی تفاهم نامه ای برای آموزش و بروزرسانی دانش فارغ التحصیلان، منعقد شد که این تفاهم نامه می تواند فرصت مناسبی برای گسترش فعالیتهای کانون فارغ‌التحصیلان نیز به شمار رود.

وی افزود: آن دسته از فارغ‌التحصیلانی که در این دوره ها شرکت کنند، گواهینامه ای از سوی سازمان نظام مهندسی و دانشگاه آزاد اسلامی دریافت خواهند کرد.

حجت الاسلام والمسلمین علی رازینی، معاون حقوقی و قضایی قوه قضاییه در این جلسه با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در ابتدای تأسیس با حملاتی مواجه بود که از لحاظ ماهیت جنبه سیاسی نداشت و بیشتر به دلیل تقابل جامعه علمی سنتی ایران شکل گرفته بود، گفت: در آن زمان جامعه علمی سنتی ایران، دانشگاه آزاد اسلامی را رقیبی قدرتمند نمی دانستند اما امروز بسیاری متعجب شده اند که چگونه این دانشگاه توانسته حتی بیش از دانشگاه های سنتی دانشجو جذب کند. اگر این فرصت به وجود نیامده بود، بسیاری از نیروهای جوان و فرصت های اقتصادی از بین می رفت.

معاون حقوقی و قضایی قوه قضاییه با اشاره به اهداف کانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ما درواقع می خواهیم نیروی عظیمی که تولید می کنیم، کارآمد باشند و با برقراری ارتباط میان فارغ‌التحصیلان، اثربخش‌تر شوند.

دکتر طه هاشمی نیز در این جلسه گفت: برای مدیریت ۵ میلیون ‌ فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی نیازمند ایجاد یک شبکه علمی – اجتماعی هستیم. عضویت ۱۰۰هزار نفر از فارغ‌التحصیلان در کانون نشان دهنده کارآمدی فعالیت های کانون است. ما باید براساس رشته های تخصصی به فارغ‌التحصیلان دانشگاه نگاه کرده و برای آنها برنامه ریزی کنیم.

اهداف تاسیس کانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی

در ادامه این جلسه حسین انتظامی، رئیس کانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی در سخنانی با معرفی این کانون، گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه اشتغال، کارآفرینی و آموزش‌های تخصصی ارائه کرد.

وی ایجاد ارتباط موثر، تبادل همکاری با فارغ‌التحصیلان، حضور موثر در مجامع صنفی و تخصصی، ارتقاء سطح علمی و تخصصی فارغ‌التحصیلان، ارائه خدمات فرهنگی، آموزشی و پژوهشی را از جمله اهداف تاسیس کانون فارغ‌التحصیلان عنوان کرد و گفت: زمینه‌سازی برای اشتغال فارغ‌التحصیلان، ارائه خدمات مشاوره در زمینه‌های مختلف، بازدید‌های تخصصی، طراحی و اجرای دوره‌های کارآفرینی و مهارت شغلی از دیگر این برنامه‌هاست.

انتظامی همچنین با اشاره به نشریه کانون فارغ‌التحصیلان که در حال حاضر به صورت روزنامه منتشر می‌شود، گفت: این کانون به اعضای خود خدمات و تسهیلاتی را ارائه می‌کند که از آن جمله امکان حضور در دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های تخصصی است.

رئیس کانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: کسانی که به عضویت بانک اطلاعاتی کانون فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی درمی‌آیند می‌توانند از فرصت‌های اشتغال و کارآفرینی که توسط موسسات و شرکت‌ها اعلام می‌شود، بهره‌مند شوند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه تهران، ممتاز شد
اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات تا ۲۰ فروردین
معافیت مالیاتی خیرین آموزش عالی
اعزام نوروزی کاروان‌های دانشگاهی به عتبات عالیات
تدریس رشته «مطالعه آکادمیک نینجاها» در یک دانشگاه ژاپنی
هیئت ممیزه دانشگاه شیراز اعلام کرد: اختلاف اراضی دانشگاه حل نشود استعفا می‌دهیم
راه‌اندازی دو رشته جدید در دانشگاه علوم پزشکی تهران
فردفرهنگی باید به دانش و آگاهی مجهز باشد/ نیروسازی برای انقلاب وظیفه معاونت فرهنگی است

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم