نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

از هفت‌شهر جهاد تا باشگاه‌های علم و فرهنگ

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در آستانه سی و چهارمین سالگرد تاسیس جهاددانشگاهی با تشریح عملکرد یک ساله، از راه‌اندازی باشگاه مجازی دانشجویان، اندیشکده فرهنگی دانشگاهی و تاکید بر جذب نیرو در جهاد دانشگاهی از میان دانشجویان فعال و نخبه فرهنگی خبر داد.

دکتر مهدی فیض در گفت‌وگو با خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در آستانه سی و چهارمین سالگرد تاسیس جهاددانشگاهی با اشاره به عملکرد یک ساله جهاد و برنامه‌های پیش رو با اشاره به اینکه حضور من در جهاد همزمان با تنظیم برنامه پنجم سه ساله جهاد دانشگاهی بود، گفت: این برنامه از سال ۹۳ تا ۹۵ را پوشش می‌دهد لذا بیشترین وقت معاونت فرهنگی صرف تدوین این برنامه شده است. در حین تنظیم برنامه سوم نیز بازنگری‌هایی در مقوله ماموریت‌های فرهنگی جهاد که عمدتا بر مبنای نظراتی که معاونین فرهنگی در گردهمایی مشهد به آن اشاره کردند، صورت گرفت.

تشکیل کمیته تبیین منویات مقام معظم رهبری

وی با تاکید بر اینکه فعالیت‌های فرهنگی در جهاد دانشگاهی با مقوله‌های علمی گره خورده است، گفت: جهاد دانشگاهی به دنبال این است که دانشجو را برای ایفای نقش موثر در تحولات علمی کشور آماده کند؛ لذا در حوزه فرهنگی، فعالیت‌ها بر اساس ‌فرهنگ برای فرهنگ نیست بلکه فعالیت‌ها در راستای فرهنگ برای جهش علمی است.

فیض با اشاره به دیدار یک ماه گذشته جهادگران با مقام معظم رهبری، افزود: ایشان دراین دیدار تاکید داشتند که جهاددانشگاهی اصلی ترین کار خود را بر تربیت دانشجویان در محیط دانشگاهی قرار می‌دهد و در یک بستر علمی دانشجویان را افرادی دلبسته به انقلاب،‌ متعهد و مفید تربیت می‌کند تا باری از وظایف نظام جمهوری اسلامی را برعهده بگیرد.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با اشاره به تشکیل کمیته تبیین رویکرد فرهنگی مقام معظم رهبری، گفت: در این کمیته که تاکنون چندین جلسه نیز برگزار کرده، تلاش می‌شود نگاه جدیدی در حوزه و برنامه های فرهنگی جهاددانشگاهی بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری طراحی شود و در صورت ضرورت در برنامه سه ساله فرهنگی نیز تجدیدنظر صورت گیرد.

جذب نیرو در جهاد دانشگاهی از میان دانشجویان فعال فرهنگی علمی

فیض با اشاره به جزئیات برنامه سه ساله معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی، گفت: در این برنامه براساس چارچوبی دانشجویان در مسیر تعامل با جهاد دانشگاهی قرار بگیرند در این راستا با برگزاری برنامه‌های سراسری که مخاطب عام دارند، دانشجویان فعال شناسایی و عضو باشگاه مجازی دانشجویان جهاددانشگاهی می‌شوند.

وی با اعلام اینکه باشگاه مجازی دانشجویان در دست طراحی است و امیدواریم تا مردادماه بارگذاری شود، افزود: البته مخاطبین اصلی این باشگاه کسانی هستند که در ۴۰ برنامه فرهنگی تدوین شده فعالیت‌های خود را نشان دهند.

فیض با بیان اینکه برای دانشجویان عضو باشگاه مجازی، برنامه‌های اختصاصی نیز پیش‌بینی شده است، تاکید کرد: دانشجویانی که در این برنامه‌ها حضور فعال داشته باشند جذب جهاددانشگاهی می‌شوند و در قالب عضویت در سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی به عنوان همکار افتخاری فعالیت می‌کنند.

به گفته معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در ادامه افزود: از میان افراد عضو باشگاه مجازی دانشجویان مستعد و توانمند انتخاب شده تا در پژوهشکده‌های دانشجویی متناسب با رشته‌های به صورت تخصصی فعالیت‌ کنند در نهایت نیز افراد مستعد جذب پژوهشکده‌های حرفه‌ای جهاد دانشگاهی خواهند شد.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی با بیان اینکه این یک مدل هرمی است که همه دانشجویان را پوشش می‌دهد و هرچه به راس هرم حرکت می‌کنیم مخاطبین آن کمتر می‌شود، اظهار کرد: این جریان به جذب نیروهای جوان و زبده منتج خواهد شد.

فیض تصریح کرد: یکی از اشکالاتی که به جهاد دانشگاهی وارد می‌شود و مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره داشتند این است که جهاددانشگاهی از نظر سنی مدتی است که میانگین سنی آن افزایش داشته و جوانان تازه وارد کم شده‌اند که دلیل آن جذب متخصصین دانشگاهی در جهاددانشگاهی است.

وی با تاکید بر اینکه در قاعده هرم برنامه‌های متنوعی برای عموم دانشجویان در راستای الگوی فارغ التحصیل مطلوب نظام آموزش عالی طراحی شده است، گفت: الگوی فارغ التحصیل مطلوب در سال ۸۹ و ۹۰ طراحی شد و فارغ التحصیل مطلوب در هفت نقش توصیف می‌شود که این نقش‌ها عبارتند از نقش عبادی، امور فردی، تعاملات اخلاقی – اجتماعی، فعالیتهای سیاسی – اجتماعی، تعامل با محیط زیست، فعالیت‌های شغلی- اقتصادی با تکیه بر اقتصاد دانش بنیان و نقش در محیط خانواده است.

هفت شهر جهاددانشگاهی در حوزه فرهنگی

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه فعالیت‌های فرهنگی را در هفت زیرگروه تحت عنوان «هفت شهرشایستگی» تقسیم بندی کرده‌ایم، گفت: برای آنکه این چارچوب رنگ و بوی هنری داشته باشد فعالیت‌های هنری را تحت عنوان «هفت شهر شایستگی و منظومه رویدادهای دانش بنیان فرهنگی دانشجویان کشور» نامگذاری کرده‌ایم و هر یک از نقش‌های هفت گانه تحت عنوان یک شهر به حساب می‌آید.

وی افزود:‌ در قالب این طرح هفت جشنواره نیز طراحی شده که به ترتیب برای نقش عبادی (جشنواره آیه)، نقش فردی (جشنواره امید)، نقش وظایف اخلاقی (جشنواره سیب)، برای وظایف سیاسی اجتماعی (جشنواره نظر)، برای نقش موثر در محیط زیست (جشنواره زمین)، برای وظایف شغلی اقتصادی (جشنواره کار) و برای نقش خانواده نیز جشنواره آرامش در نظر گرفته شده است.

فیض با بیان اینکه در هر جشنواره تعدادی برنامه دیده شده که مجموعا به ۴۰ برنامه منتهی خواهد شد، گفت: سعی شده است تا در این برنامه‌ها تمام این نقش‌ها پوشش داده شود و طی یک شبکه کشوری هر یک از بخشها و معاونت‌های فرهنگی استان‌ها که پتانسیل لازم را داشته باشند، به عنوان حامی و ناظر هر یک از این جشنواره‌ها را برگزار کنند.

وی با تاکید بر اینکه یکی از بزرگترین اهداف برنامه سه ساله معاونت فرهنگی توازن نسبی میان سرمایه گذاری‌های جهاد دانشگاهی برای نقش‌های هفت گانه است، گفت: این ارزیابی‌هایی که انجام شد برای سالهای گذشته توازن درستی میان نقش‌ها نبود به گونه‌ای که برای یک نقش ۳۰ درصد بودجه اختصاص پیدا می‌کرد و برای نقش دیگر دو درصد. قاعدتا وقتی این عدم توازن در سرمایه گذاری وجود داشته باشد محصول خروجی نیز نامتوازن خواهد بود.

وی با اشاره به بازنگری در این نقش‌ها متناسب با منویات مقام معظم رهبری در صورت ضرورت، گفت: اگر در کمیته تبیین منویات مقام معظم رهبری به این نتیجه برسیم که برخی وظایف در مورد این نقش‌ها باید واگذار شوند، این فعالیت‌ها به دیگر دستگاه‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها واگذار مس‌شود.

فیض با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی براینکه وظیفه جهاد دانشگاهی فعالیت در مسیر علمی است، اظهار کرد: این رویکرد ما را به سمت پژوهشکده‌های دانش بنیان برده است و در این پژوهشکده‌های علمی نیز اهداف فرهنگی حاصل خواهد شد. در همین راستا ممکن است تغییراتی در ۴۰ برنامه تبیین شده رخ دهد و به همین دلیل شروع آنها فعلا متوقف شده است.

معاون فرهنگی با اشاره به جایگاه اعضای هیئت علمی در برنامه‌های جهاد دانشگاهی گفت: در اهداف سه ساله جهاد دو گروه دانشجویان و جهادگران که شامل اعضای هیئت علمی نیز می‌شود مخاطب قرار داده شده‌اند. در ساختار جهاد نیز اخیرا دفتری تحت عنوان دفتر امور فرهنگی جهادگران زیر نظر معاونت فرهنگی تشکیل شده است که مخاطبان آن جهادگران و همچنین همکاران افتخاری عضو در باشگاه مجازی دانشجویان خواهند بود.

فیض با اشاره به اینکه برای آنکه خلاقیت و ساختار جدیدی در فعالیت‌های فرهنگی شکل بگیرد از چند سال پیش ساختاری تحت عنوان مراکز فرهنگی نوع «ب» ایجاد شد، گفت: این مراکز یک مامورریت فرهنگی خاص را دنبال می‌کنند و در یکی از واحدها در سطح کشور به طور تخصصی به عنوان یک قطب فرهنگی فعالیت می‌کنند.

راه‌اندازی مرکز مطالعات فرهنگی و مدیریت جهادی

وی با اشاره به یکی از مراکز جدیدالتاسیس نوع «ب» گفت: مرکز مطالعات فرهنگی و مدیریت جهادی زیر نظر معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی شریف ایجاد شده است و این مرکز در راستای نامگذاری سال تحت عنوان “اقتصاد، فرهنگ و مدیریت جهادی” حرکت خود را آغاز کرده است تا به تبیین مولفه‌های مدیریت جهادی بپردازد.

فیض در ادامه افزود: مقام معظم رهبری تاکید دارند مسیری که آمریکا در ۱۵۰ سال طی کرد را می‌توان در مدت کوتاهی طی کنیم به شرط آنکه در کارعلمی مدیریت جهادی حاکم باشد. این مفهوم نشان دهنده ضرورت واکاوی است و یکی از ماموریت‌های این مرکز واکاوی مدیریت جهادی است.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه در حال حاضر۹ مرکز«ب» تشکیل شده است، گفت: در برنامه سه ساله باید به ۳۰ مرکز ارتقاء پیدا کنیم که در حال حاضر در حال شناسایی زمینه‌ها و پتانسیل مراکز فرهنگی سطح کشور هستیم .

تاسیس اندیشکده فرهنگ دانشگاهی در برنامه جهاددانشگاهی

فیض همچنین به تاسیس “اندیشکده فرهنگ دانشگاهی” اشاره کرد و ادامه داد: آخرین تصمیمی که در حوزه ریاست جهاددانشگاهی اتخاذ شده، مبنی بر این است که یک اندیشکده زیر نظر ستاد معاونت فرهنگی تحت عنوان اندیشکده فرهنگ دانشگاهی تاسیس شود، البته ممکن است اصل موضوع و عنوان آن در جلسه هیئت امنا تغییراتی داشته باشد.

وی افزود: این اندیشکده یک اتاق فرهنگی دائمی و منسجم به حساب می‌آید که نیروهای مطالعاتی و اعضای هیئت علمی خاص خود را دارد و از توان علمی دیگران نیز استفاده خواهد کرد و امیدواریم تاسیس این اندیشکده در هیئت امنا شهریورماه مطرح شود.

۴ برابر بودجه فعالیت فرهنگی انجام می شود

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با اشاره به مشکلات بودجه‌ای این معاونت اظهارکرد: مطابق وعده‌هایی که داده شده در ظاهر۲۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش بودجه داشته‌ایم، اما این که چه میزان از این downloadمحقق شود دارای اهمیت است. بودجه حوزه فرهنگی یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده که امیدواریم با ارائه برنامه‌ها در جلساتی که با وزارت علوم و وزارت بهداشت خواهیم داشت مشارکت آنها را نیز جلب کنیم که با کسب کمک‌های مالی ازآنها قطعا مشکلات بودجه‌ای نخواهیم داشت.

فیض با اشاره به اینکه در جهاد دانشگاهی معمولا این گونه است که چهار برابر بودجه تخصیص یافته فعالیت فرهنگی صورت می‌گیرد، گفت:‌ معاونت‌های فرهنگی هر استان از بودجه‌های استانی نیز استفاده می‌کنند و به طور متوسط چهار برابر بودجه‌ای که به فعالیت‌های آنها اختصاص می‌دهیم فعالیت کرده و هزینه‌های آنها را از منابع دیگر تامین می‌کنیم.

کرسی جهاد دانشگاهی در۹۰ درصد شوراهای فرهنگی دانشگاه‌ها

فیض با بیان اینکه در مدیریت جدید جهاد دانشگاهی تعاملات خوبی با وزارت علوم و وزارت بهداشت صورت گرفته است، گفت: با معاونین فرهنگی هر وزارتخانه جلساتی برگزار شده و درخواست‌هایمان را مطرح کردیم. بسیاری از دانشگاه‌ها نیز در چند ماه اخیر از جهاددانشگاهی در شورای فرهنگی دعوت کردند . البته کماکان سلیقه رئیس دانشگاه ملاک عمل است اما در دور جدید در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه از سوی معاونت فرهنگی وزارت علوم اعلام آمادگی شده تا اگر لازم باشد تغییری در آیین نامه مدیریت جامع در بخش شورای فرهنگی ایجاد شود، گفت: سیاست جهاددانشگاهی فعلا بر این است که بدون تغییر آیین نامه کار خود را با جلب نظر روسای دانشگاه‌ها پیش ببرد.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با اعلام اینکه در ۹۰ درصد دانشگاه‌ها در شورای فرهنگی دارای کرسی هستیم، گفت: البته در تمام این دانشگاه‌ها جهاد دانشگاهی دارای دفتر نیست و این مسئله به محدودیت‌های فیزیکی دانشگاه‌ها بر می‌گردد و در حال حاضر مطابق آمار سال ۹۲ در حدود ۶۰ درصد دانشگاه‌ها دفتر داریم.

برگزاری مسابقات مناظره دانشجویی

وی با تاکید بر اینکه یکی از مقوله‌هایی جهاددانشگاهی که به طور خاص بر آن سرمایه گذاری خواهد کرد بحث مسابقات مناظرات دانشجویی است، اظهار کرد: این مسابقات به صورت شبکه‌ای در سطح کشور برگزار می‌شود و تیم‌های برتر به دور یکدیگر جمع خواهند شد. هدف از این طرح ارتقای توانایی‌های ذهنی و علمی دانشجویان در زمینه مناظره است تا بعدها بتوانند در کرسی‌های آزاداندیشی بدرخشد.

ایجاد باشگاه‌های علم و فرهنگ در سراسر کشور

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی در رابطه با ایجاد باشگاه‌های علم و فرهنگ در سراسر کشور، گفت: در مجموعه معاونت فرهنگی ساختاری تحت عنوان سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی وجود دارد که این سازمان شعبه‌هایی در سراسر کشور دارد و قصد داریم شعبه‌هایی که یک فضای جغرافیایی برای فعالیت‌های علمی و فرهنگی دانشجویان اختصاص می‌دهند به باشگاه علم و فرهنگ تغییر نام داده شود تا تنوع بیشتری از سلیقه‌ها را پوشش دهد. در این شرایط هم کسانی که به دنبال کار علمی هستند و هم کسانی که به دنبال کار فرهنگی هستند، می‌توانند در این باشگاه‌ها حضور داشته باشند. در حال حاضر این باشگاه در برخی از استانها تشکیل شده که به طور مثال می‌توان به شهر زنجان و مشهد اشاره کرد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آئین نامه اداره خوابگاه‌های خصوصی و غیر دولتی به زودی ابلاغ می شود
کمک خیرین به دانشجویان بی‌بضاعت
مسؤلان، دانشجویان را ملزم به رعایت پوشش حرفه ای پزشکی کنند
حذف آزمون علوم پایه برای داروسازان ورودی مهر ۹۴ به بعد
تخصیص بیش از ۹۲ میلیارد ریال وام به دانشجویان علوم و تحقیقات
بازدید معاون اداری، مالی وزارت علوم از دانشگاه سیستان وبلوچستان
نتیجه کمیته تجدیدنظر بورسیه‌­ها اعلام نشده است
آغاز ثبت نام اعتکاف در مسجد دانشگاه تهران

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم