نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

ارتقای چشمگیر میانگین رتبه‎‎های پذیرفته‌شدگان امسال دانشگاه یزد

معاون آموزشی دانشگاه یزد با اشاره به برنامه‎‎های حمایتی این دانشگاه برای جذب نخبگان و استعدادهای دانشجویی کشور، از ارتقای چشمگیر میانگین رتبه‎‎های پذیرفته‌شدگان سال تحصیلی جدید در این دانشگاه خبر داد.

به گزارش خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه یزد، دکتر قاسم برید لقمانی در جمع خبرنگاران در این باره تصریح کرد: با عنایت به هدف‏‏گذاری دانشگاه یزد برای قرار گرفتن در جمع ۱۰ دانشگاه برتر کشور، معاونت آموزشی این دانشگاه همانند دیگر حوزه‎‎ها برنامه‎‎هایی را مد نظر قرار داده است که جذب نخبه‎‎های آموزشی ا‎ستان و کشور از برنامه‎‎های در اولویت معاونت آموزشی در همین خصوص بوده است.

وی افزود: در همین رابطه نیز با تلاش مرکز استعدادهای درخشان دانشگاه، آیین‌‏‏نامه و شیوه‎‎نامه برای جذب و حمایت نخبگان جذب شده در دانشگاه تهیه شده است. به عنوان نمونه برای رتبه‎‎های زیر ۱۰۰ در هر ترم تحصیلی ۵۰۰ هزار تومان کمک هزینه تحصیلی در قالب ردیف‎‎های مختلف تعلق می‎‎گیرد.

وی با اشاره به موفقیت دانشگاه در جریان اجرای این برنامه در سال نخست آن، اعلام کرد: در ترم جدید تحصیلی براساس شیوه‌‏‏نامه و دسته بندی مرکز استعدادهای درخشان دانشگاه یزد تعداد هشت نفر دارای رتبه کمتر از ۱۰۰ در سهمیه مناطق، ۱۴ نفر رتبه زیر ۲۰۰، ۲۶ نفر رتبه زیر ۳۰۰، ۵۰ نفر رتبه زیر ۵۰۰ و ۱۳۴ نفر رتبه زیر یکهزار دانشگاه یزد را به عنوان انتخاب نخست خود برگزیده‌‎‎اند.

معاون آموزشی دانشگاه یزد یکی دیگر از اقدامات آموزشی سال جدید تحصیلی در این دانشگاه را انجام نیازسنجی رشته‎‎های تحصیلی مورد نیاز استان به ویژه در بخش صنعت ذکر کرد و به عنوان نمونه به کسب مجوز رشته کارشناسی حقوق در این دانشگاه برای ترم جدید تحصیلی اشاره کرد.

وی در این باره با اشاره به پذیرش ۳۵ نفر در نخستین ترم این رشته تحصیلی، عنوان کرد: در این رشته تحصیلی که برای اولین بار در دانشگاه یزد پذیرش داشته است نیز شاهد ثبت‏‏نام دانشجویان دارای رشته هشت منطقه دو کشور، رتبه ۲۶ منطقه سه کشور، رتبه ۲۸ منطقه دو کشور، رتبه ۴۷ ایثارگران، رتبه ۱۳۲ و ۱۵۲ منطقه سه کشور و نیز رتبه ۱۶۹ ایثارگران کشور در این دانشگاه هستیم.

برید لقمانی از دیگر رتبه‏‏های پذیرفته شده در این دانشگاه به رتبه ۱۶ خانواده شهدا در رشته آموزش شهرسازی، رتبه ۴۵ ایثارگران در رشته روانشاناسی، رتبه ۱۹ منطقه سه در رشته برق، رتبه ۶۳ منطقه دو در رشته زبان و ادبیات عرب، رتبه ۱۱۶ خانواده شهدا در خدمات اجتماعی، رتبه ۱۶۷ ایثارگران در مدیرت مالی و نیز رتبه ۱۹۵ ایثارگران در رشته حسابداری اشاره کرد.

وی در ادامه با اشاره به ارتقای جایگاه دانشگاه یزد در پذیرش رتبه‎‎های کنکور سراسری کشور گفت: میانگین رتبه پذیرفته‎‎شدگان کنکور امسال در دانشکده علوم انسانی دانشگاه یزد ۷۱۴۰ بوده و این در حالی است که این رقم در سال‎‎ ۱۳۹۲ معادل ۱۱ هزار و ۵۰۶ و برای ۱۳۹۱ برابر با ۸۸۲۳ بوده است.

وی میانگین رتبه پذیرفته شدگان دانشکده ادبیات این دانشگاه در سال جاری را ۴۱۲۳ ذکر کرد که این رقم در سال‎‎های ۹۲ و ۹۱ به ترتیب ۹۲۶۵ و ۷۱۹۴ بوده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: میانگین رتبه پذیرفته شدگان کنکور امسال در دانشکده فنی مهندسی دانشگاه یزد به ۵۶۶۹ ارتقاء یافته در حالی که این رقم در دو سال قبل از آن به ترتیب ۷۷۲۷ و ۶۹۷۸ بوده است.

وی با بیان این که در دانشکده هنر این رقم معادل ۲۴۸۰ بوده است، اظهار کرد: میانگین رتبه پذیرفته شدگان کنکور در دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد در سال گذشته ۴۶۵۳ و در سال قبل از آن نیز ۴۶۳۳ بوده است.

وی این ارتقاء آمارها را ماحصل آیین‎‎نامه مرکز استعدادهای درخشان و تشویق استعدادها و نخبگان به سمت این دانشگاه ذکر کرد و گفت: البته این آمار در مورد دانشکده منابع طبیعی با اختلاف جزئی از رقم ۳۴ هزار و ۶۷ در سال گذشته به رقم ۳۵ هزار و ۷۵۴ افزایش یافته که علت ان نیز می‎‎تواند به دلیل اعلام منسوخ شدن برخی از رشته‌های کشاورزی از سوی وزارت علوم باشد.

معاون اموزشی دانشگاه یزد در پایان نیز با اشاره به پذیرش دو هزار و ۵۰۰ دانشجوی جدیدالورود در رشته کارشناسی و یکهزار و ۵۰۰ دانشجو در رشته‎‎های تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتر، تعداد دانشجوی در حال تحصیل این دانشگاه مادر در استان یزد را قریب ۱۵ هزار نفر ذکر کرد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آموزش روش‌های پیشگیری از ایدز به دانشجویان
پیام تسلیت جامعه دانشگاهی به مناسبت درگذشت مادر روحانی
صدور مجوز نشریه «تدبیر» معاونت دانشجویی وزارت بهداشت
چابک‌سازی و کاهش بروکراسی دانشگاه آزاد در سال جدید
بازدید معاون وزیرعلوم از طرح ها و پروژه های عمرانی دانشگاه زابل
ایتالیا و ایران همکاری‌های آموزشی و پژوهشی را افزایش می‌دهند
ایجاد رشته دکترای مهندسی عمران در دانشگاه یزد
اعزام کاروان دانشگاهیان به عتبات عالیات تا ۲۰ فروردین

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم