نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

ارتباط دانشگاه و صنعت، حلقه گمشده اشتغال در جامعه

عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه گفت: صنعت و دانشگاه کاملا جزیره ای و جدا از دیگری کار می کنند.

” دکتر رسول پیرمحمدی ” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان غربی ، با بیان اینکه ارتباط دانشگاه و صنعت حلقه گمشده نیاز جامعه است خاطرنشان کرد: ارتباط صنعت و دانشگاه از ارکان مهم توسعه است و بستر مناسبی نیز برای تعمیم و توسعه راهکارهای اشتغال در جامعه ایجاد می کند اما متاسفانه در کشور حلقه ارتباطی صنعت و دانشگاه از هم گسیخته و مشکلاتی در این راستا ایجاد کرده است.

هیئت علمی گروه علوم دامی دانشگاه ارومیه بر لزوم افزایش تعامل و ارتباط دانشگاه‌ها و صنعت تاکید کرد و گفت: بهتر است برای ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه بخش فعال پژوهشی و نهاد ارتباط با صنعت ایجاد شود و خدمات دانش‌بنیان، انتقال دانش فنی و تحقیق و توسعه را بر عهده گیرد وباید مسئولان دانشگاهی در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند.

وی برافزایش تعداد دانشجویان کار آفرین تاکید کرد و افزود: باید به رعایت عرضه و تقاضای صنعت توجه کرد و با توجه به نیاز صنعت دانشجوی کار آفرین تحویل جامعه داده و در حال حاضر دانشگاه ها امروز در رشته های گوناگونی بدون توجه به نیاز واقعی بازار کار دانشجو تربیت می کنند، اما بازار کار تنها به آن بخشی از فارغ التحصیلان توجه دارد که بتواند نیاز واقعی خود به نیروی کار را برطرف می کند.

دکتر پیرمحمدی افزود: باید قبل از افزایش ظرفیت دانشجوی ارشد و دکتری فکری اشتغال افراد کرد، چرا که پس از اخذ درجه دکتری بی شک توقعات افراد برای کسب شغل افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه افزایش ظرفیت‌ها در پذیرش دانشجویان باید با ساختار و تجهیزات دانشگاه‌ها همخوانی داشته باشد تصریح کرد: در کنار پذیرش دانشجوی ارشد ۵۰ نفری و دکتری ۲۰ نفری در دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاه‌های کشور باید ارکان دیگر دانشگاه از جمله تعداد اعضای هیات علمی متخصص، امکانات دانشگاه، فضای فیزیکی، مراکز تحقیقاتی و پژوهشی تناسبی ایجاد کنند.

رییس مرکز آموزشی آفاق ارومیه اظهار کرد: پذیرش دانشجوی دکتری به افزایش سطح علمی و پژوهشی دانشگاه ها منجر می شود اما بدون وجود زیرساخت و از همه مهم تر وجود استاد متخصص برای راهنمایی این تعداد دانشجو به هیچ وجه به صلاح آموزش عالی کشور و دانشجوی تحصیلات تکمیلی نیست.

وی بر کیفیت آموزش تاکید کرد و افزود: دانشجویان و اساتید باید به سمت فناوری، فعالیت های دانش بنیان و تحقیقات کیفی بروند اما با این تعداد دانشجو هیچ کدام از این امور محقق نمی شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه تصریح کرد: استادان و مسئولین مراکز اموزش عالی سعی کنند که آموزش از حالت آموزش محوری به پژوهش محوری و فناوری سوق داده شود.

وی شاخص تعداد استاد به دانشجو را یک به ۱۸ عنوان کرد و گفت: متاسفانه این شاخص در برخی از دانشگاه های کشور رعایت نمی شود که این امر باعث افت شدید کیفیت اموزشی در دوره های تحصیلات تکمیلی می شود.

پیرمحمدی در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه مسئولین دانشگاه های آزاد معتقدند با افزایش دانشجو جلوی خروج ارز از کشور را گرفته ایم اظهار کرد: نباید قبل از اینکه سطح کیفی آموزشی را افزایش دهیم به هر نحو که شده فارغ التحصیل تحویل جامعه داد؛ در غیر این صورت ناخودآگاه کیفیت فدای کمیت می شود.

عضو هیئت علمی گروه علوم دامی دانشگاه ارومیه با بیان اینکه آموزش عالی کشور نیاز به ساماندهی و بازنگری دارد اظهار کرد: باید وظیفه و مسئولیت تک تک دانشگاه ها آزاد، پیام نور و علمی کاربردی مشخص شود به طور مثال مسئولیت دانشگاه علمی کاربردی تربیت کاردان فنی است که متاسفانه در این زمینه قدم هایی برداشته اما به شکل مطلوب موفق نبوده است.

دکتر پیر محمدی در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه استادی که تا کنون تجربه تدریس دانشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد نداشته است، چگونه در مقطع دکتری می‌تواند تدریس کندخاطر نشان کرد: ورود اساتید غیر متخصص یکی دیگر از مشکلات آموزش عالی است و استادی که تجربه تدریس در مقطع ارشد نداشته نمیتواند در مقطع دکتری تدریس کند.

وی اظهار کرد: بر اساس آیین نامه مدرس بعد از ۶ سال سابقه تدریس در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد وگذراندن طرح های تحقیقاتی حق تدریس در مقاطع دکتری دارد.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم