نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

اراضی دانشگاه شیراز طبق قانون متعلق به این دانشگاه است

مدیر طرح‌های عمرانی دانشگاه شیراز گفت: بنابر مستندات حقوقی موجود و طبق قانون، اراضی تحت تصرف دانشگاه شیراز متعلق به این دانشگاه است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه فارس، دکتر محمدرضا مغاره در جلسه هم‌اندیشی اختلاف اراضی دانشگاه شیراز و علوم پزشکی شیراز با حضور اساتید پیشکسوت و چهره های ماندگار علمی ایران در دانشگاه شیراز برگزار شد.

مدیر طرح‌های عمرانی دانشگاه شیراز در این جلسه به تاریخچه تدوین طرح جامع این دانشگاه اشاره و خاطرنشان کرد: این طرح از ۱۰ سال گذشته تاکنون در دستور کار قرار گرفته که حاصل بررسی و کارشناسی‌های دقیق آن، تدوین پنج جلد کتاب در قالب یک هزار صفحه شده است.

مغاره ادامه داد: در زمان ریاست دکتر صادقی در این دانشگاه طی قراردادی با مشاوری صاحب نظر، این طرح مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در این طرح سیاستگذاری‌ها و نقشه جامع تعریف شده بود، افزود: طرح تجمیع دانشگاه شیراز نیز در آن زمان به هیئت دولت وقت رفت و ماحصل مطالعات عمرانی تدوین نقشه جمع پنج جلدی در این خصوص شد.

مدیر طرح‌های عمرانی دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد: درصد قابل ملاحظه ای از اراضی ثبت شده این دانشگاه تاکنون خریداری شده و ۱۵ درصد دیگر هم در حال رایزنی با مالکین شخصی هستیم.

مغاره در ادامه با بیان اینکه موضوع اختلاف بین دانشگاه‌های شیراز و علوم پزشکی، اراضی تحت تصرف دانشگاه شیراز است، گفت: از نظر قانونی اراضی دانشگاه شیراز مربوط به این دانشگاه است و اسناد آن هم در اداره حقوقی دانشگاه موجود است.

وی عنوان کرد: اخیرا نامه‌ای از در خصوص این اراضی با امضای معاون اول رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه بیش از ۳۸ هکتار از اراضی دانشگاه شیراز باید در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار گیرد، به هیئت دولت ارسال شده که بدون اطلاع‌رسانی مسئولان دانشگاه شیراز بوده است.

مدیر طرح‌های عمرانی دانشگاه شیراز خاطر نشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی طرح خود را برای احداث پروژه های عمرانی از جمله بیمارستان نمازی و چند دانشکده زیرمجموعه این دانشگاه، پیش بینی کرده که از نظر قانونی دچار اشکال بوده و قانونی نیست.

به گزارش ایسنا، رئیس اداره حقوقی دانشگاه شیراز نیز گفت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال ۶۶ از مجموعه دانشگاه شیراز تفکیک و طی جلسه‌ای با نماینده دولت وقت، تکلیف اموال و ساختمان ها مشخص شد.

دکتر حبیب طالب احمدی افزود: به دلیل وجود برخی ابهامات در این مصوبه بار دیگر سال ۶۹ با حضور وزرای دو وزارتخانه متبوع جلسه ای تشکیل و اراضی و ساختمان‌های هر دو دانشگاه مشخص شد و در ان جلسه به صراحت گفته شد که مابقی اراضی متعلق به دانشگاه شیراز است و مصوبات آن جلسه نیز به امضای هر دو نماینده دانشگاه ها رسیده است.

وی گفت: این ماجرا تا مدتی مسکوت مانده بود تا اینکه رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز طی چندسال گذشته آن را دوباره با این استدلال که اراضی تحت تصرف دانشگاه شیراز موقوفه مرحوم نمازی است و باید به ما باز گردانده شود، به گردش انداخته است.

رئیس اداره حقوقی دانشگاه شیراز با ابراز تاسف از اینکه برخی از مسئولین دانشگاه علوم پزشکی با استفاده از احساسات مذهبی با محوریت موقوفه بودن اراضی موضوع را به سطح استان کشاندند، بیان کرد: آنها با استفتاء گرفتن از مراجع، دلیل دیگری برای اثبات گفته خود یافتند.

طالب احمدی اضافه کرد: موقوفه نبودن این اراضی را با سند و مدرک نشان داده‌ایم، آنها موضوع شهر سلامت، فرسودگی بیمارستان نمازی و تجمیع برخی از دانشکده های زیرمجموعه را از جمله دلایلی ذکر کرده اند که برای تحقق آن خواستار تقسیم جدید اراضی هستند.

وی بیان کرد: مسئولین دانشگاه علوم پزشکی سیراز با نتیجه نگرفتن از دنبال کردن موضوع از طریق مسئولین شهری، موضوع را به مهندس صادق عابدین، استاندار وقت کشاندند که در آن زمان طبق آئین نامه اختلاف میان دو دستگاه دولتی باید در مجموعه استانداری حل و فصل می شد.

رئیس اداره حقوقی دانشگاه شیراز ادامه داد: اما وی نیز تمایل خود را نسبت به واگذاری بخشی از اراضی به دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد که این مهم راه به جایی نبرد و با تغییر دولت باز توسط استاندار فعلی به نتیجه‌ای نرسید.

طالب احمدی بیان کرد: این قضیه به کمیسیون مستندسازی حل و فصل اختلافات اراضی زیرنظر معاون حقوقی ریاست جمهوری کشیده شد و در آنجا مطرح کردیم که اراضی دانشگاه شیراز متعلق به این دانشگاه است و به این نتیجه رسیدیم که موقوفه بودن آ نرا باید کنار بگذاریم.

وی گفت: همچنین در این کمیسیون مطرح شد که هیئت امنای دانشگاه شیراز طرح تجمیع دانشکده ها را از مدت ها قبل تصویب و مستند کرده‌اند.

رئیس اداره حقوقی دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد: کمیسیون مستندسازی نیز در پاسخ به بررسی این موضوع به توافق میان دو دانشگاه اشاره کرده، اما دانشگاه شیراز به تمام اراضی خود نیاز دارد و طرح و برنامه مشخص آنها را تدوین کرده است.

طالب احمدی با بیان اینکه به لحاظ حقوقی به تمام مستندات این دانشگاه جواب داده‌ایم، اظهار کرد: وقفی نبودن اراضی تحت تصرف دانشگاه شیراز ثابت شده است.

رئیس سابق دانشگاه شیراز نیز در ادامه این جلسه تآکید کرد: کسی با توسعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز مخالف نیست چرا که این دانشگاه متعلق به نظام جمهوری اسلامی و شهر شیراز است اما نه به قیمت ایجاد محدودیت در حریم قانونی دانشگاه شیراز.

محمد موذنی ادامه داد: در صلح نامه فی مابین دولت جهموری اسلامی پس از انحلال دولت پهلوی با مرحوم نمازی نیز بر هدیه این اراضی به دانشگاه شیراز تأکید شده است.

وی گفت: دانشگاه علوم پزشکی پس از تفکیک سهم خود را گرفته و تجمیع دانشگاه شیراز نیز موضوعی ملی است که همه مسئولان باید تلاش کنند این مسئله به خوبی حل و فصل شود.

رئیس سابق دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد: آنها توسعه بیمارستان نمازی را مطرح کرده اند که اگر بنا به توسعه این بیمارستان باشد می توانند از فضای فعلی این بیمارستان استفاده کرده و آن را تا چندین طبقه گسترش دهند.

موذنی تصریح کرد: متاسفانه دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان این توجهیات به دنبال مقبولیتی است تا مستندات خود را عملیاتی کند.

وی افزود: در برخی از جلساتی که به درخواست آنها در استانداری و دیگر نهاد برگرار می شد شرکت نمی کردیم اما گاهی هم به دلیل اینکه ممکن بود تصمیمی بگیرند که به ضرر دانشگاه باشد حضور پیدا می کردیم.

رئیس اسبق دانشگاه شیراز نیز با بیان اینکه این موضوع از جنبه‌های متعددی قابل بررسی است، گفت: متاسفانه باید دیوار کشی اراضی در زمان تفکیک انجام می شد که سهل انگاری شد.

صادقی دادن پیش نویس بدون اطلاع وزرات متبوع (وزارت علوم) را اهانت دانست و بیان کرد: هیئت امنا به زودی در این قضیه فعال خواهد شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

تاسیس دانشکده کارآفرینی در دانشگاه هنر اصفهان
توجه به همکاری های بین الملل، اولویت سال ۹۴ دانشگاه امیرکبیر
ضرورت تقویت دفاتر ارزیابی عملکرد در دانشگاه های علوم پزشکی از طریق آموزش
رئیس دانشگاه شهیدبهشتی به رئیس جمهور تسلیت گفت
تلاش دانشگاه فردوسی برای رفع مشکلات نشریات دانشجویی
انتشار کلید سئوالات آزمون های جامع علوم پایه، دندانپزشکی و داروسازی
کیفی سازی و حفظ فضاهای موجود درقالب تجمیع، هدف سال آینده دانشگاه آزاد
اعزام کاروان دانشگاهیان به عتبات عالیات تا ۲۰ فروردین

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم