نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

ادغام دانشگاه‌های فنی حرفه‌ای و علمی کاربردی

سرپرست دانشگاه فنی وحرفه‌ای کشور با اشاره به لزوم بازنگری بر آموزش‌های دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و موسسات علمی و کاربردی تاکید کرد: باید صلاحیت حرفه‌ای در کشور ایجاد شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، مسعود شفیعی در بیست و دومین جشنواره سراسری فرهنگی و هنری دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور، افزود: به دنبال این هستیم که مجموعه دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و همچنین موسسات علمی و کاربردی تبدیل به یک دانشگاه بزرگ و واحد شوند که از ابردانشگاه‌های دنیا بهتر خواهد بود.

وی در ادامه با بیان اینکه «بازار و جامعه نسبت به دانشجویان فارغ‌التحصیل نگاهی خوش‌بینانه ندارند» تصریح کرد: با نگاهی به دفترچه کنکور می‌توان دریافت که با وجود دانشگاه‌هایی مانند پیام نور و آزاد اسلامی، میان ظرفیت و پذیرش‌های دانشجو در دانشگاه‌های بزرگ فاصله افتاده است؛ این مساله به دلیل این است که وزارت علوم به دنبال کم کردن ظرفیت‌های پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها‌ست.

شفیعی خاطرنشان کرد: متاسفانه طیف فارغ‌التحصیلان ما روز به روز به جمعیت بیکاران افزوده می‌شوند؛ این مساله به کشور صدمه خواهد زد؛ بعضا برخی از دانشجویان با وجود اینکه در خارج از کشور مشغول به تحصیل هستند، نمی‌توانند به بازار کار راه یابند.

سرپرست دانشگاه فنی وحرفه‌ای تاکید کرد: تنها جایی که این مساله در آن صادق نیست، دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و موسسات علمی و کاربردی است که فارغ‌التحصیلان آن طرفدار بیشتری در بازار کار باید داشته باشند.

وی بیان کرد: در این راستا ما باید موسسات علمی و کاربردی و دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای را که در آینده‌ای نه چندان دور با یکدیگر ادغام می‌شوند، با حفظ ساختارها و سیاست‌ها پیش ببریم و مجموعه‌ای شبیه دانشگاه MIT ایجاد کنیم.

شفیعی با اشاره به برنامه‌های این دانشگاه برای ارتقای سطح علمی آن تصریح کرد: پس از غربالگری حدود ۲۰۰۰ فارغ‌التحصیل مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، نزدیک به ۴۰۰ تن از این افراد را برای پذیرش به عنوان عضو هیات علمی انتخاب کرده‌ایم که هم‌اکنون در حال طی کردن مراحل گزینش هستند.

شفیعی ادامه داد: همچنین تعدادی از کارشناسان دانشگاه‌ها و مدرسین را به عنوان اعضای هیات علمی ارتقا دادیم؛ در این راستا از ۵۰ پرونده مورد نظر ما ۳۰ پرونده برای این منظور به وزارت‌خانه ارجاع شد؛ همچنین برای ارتقای سطح فنی دانشگاه‌ها در حال انعقاد قراردادهایی با کشورهای اتریش و آلمان هستیم.

سرپرست دانشگاه فنی وحرفه‌ای کشور با تاکید بر اینکه دانشگاه فنی و حرفه‌ای باید کارآفرین باشد، اظهار کرد: دانشگاه‌های ما باید تقاضا محور باشند و بتوانند نیروهایی را تربیت کنند که بازار کار به آن‌ها نیاز دارد؛ مطمئنا به دنبال مدرک تحصیلی صرف بودن، ما را به نتیجه‌ای نخواهد رساند.

وی یادآور شد: باید تربیت نیرو در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای به درد مملکت بخورد؛ در حال حاضر نیاز ما در کشور نیروی کاردان است و به جرات می‌توان گفت، ارزش فارغ‌التحصیلان دوره‌های کاردانی ما از فارغ‌التحصیلان کارشناسی سایر دانشگاه‌ها بالاتر است.

شفیعی با اشاره به صلاحیت‌های دانشجویان فنی و حرفه‌ای برای استخدام در بازار کار بیان کرد: باید از مسئولین بخواهیم که اگر قصد استخدام نیرو در بازار کار را دارند، باید از دانشجویان دارای صلاحیت حرفه‌ای استفاده کنند؛ در حال حاضر رسالت اصلی ما تغییر نگاه و باورها نسبت به هنرستان‌ها و دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای است.

سرپرست دانشگاه فنی وحرفه‌ای کشور با بیان اینکه «کشور ما در حال توسعه است» تاکید کرد: ما به نیروی کاردان و با تجربه نیازمندیم.

وی ادامه داد: در حقیقت ما باید به دنبال راه‌اندازی یک انقلاب علمی و فناوری در کشور باشیم؛ در حال حاضر باید پرسید در کنار بالا رفتن سطح علمی کشور ما چه تغییراتی در وضع رفاهی جامعه صورت گرفته و کدام یک از ایده‌ها تبدیل به محصول شده است؟

شفیعی با اشاره به لزوم تلفیق دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای با موسسات علمی و کاربردی تصریح کرد: متاسفانه دانشگاه‌های جامع علمی و کاربردی از داشتن اعضای هیات علمی محرومند اما منابع مالی خوبی در اختیار دارند؛ این مساله در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای برعکس است که تلفیق این دو نهاد می‌تواند این ضعف را جبران کند.

سرپرست دانشگاه فنی وحرفه‌ای کشور در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اهتمام مدیریت این دانشگاه در حوزه فرهنگ گفت: در حوزه فرهنگی کیفیت سیاست‌های آن برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است؛ برگزاری چنین جشنواره‌هایی نیز باید هدفمند باشد؛ سعی ما این است که مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد توجه قرار گیرد و در این راستا از اندیشمندان و فعالان حوزه فرهنگی استفاده خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم از تندیس بیست و دومین جشنواره سراسری فرهنگی و هنری دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه‌ای رونمایی شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

احداث ۱۰ خوابگاه دانشجویی در دانشگاه‎های علوم پزشکی کشور
دانشگاه امروز محور و موتور محرک توسعه اجتماعی و سیاسی کشور است
لغو اعزام کاروان‌های دانشگاهیان عمره گزار تا دهم فروردین
نشست مشترک معاون فرهنگی و اجتماعی با ایثارگران وزارت علوم
نقش نفت در برنامه‌های توسعه‌ای کشور بررسی می‌شود
تسلیت رئیس دانشگاه شریف به روحانی
ایجاد مقاطع ارشد و دکتری رشته های معماری داخلی در دانشگاه آزاد همدان
همکاری‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و استرالیا گسترش می یابد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم