نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

احراز صلاحیت حرفه‌ای، تنها ابزار مقابله با مدرک‌گرایی است

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان مرکزی گفت: پذیرش و استخدام در ادارات و کارخانه‌ها به مدرک‌گرایی منوط شده نه صلاحیت حرفه‌ای.

رضا پورایمانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه مرکزی، به قدمت مدرک‌گرایی در سیستم‌های آموزشی اشاره کرد و گفت: تا زمانی که قانون صلاحیت حرفه‌ای در مجلس تصویب نشود و در سیستم آموزشی تغییر نگرشی در این حوزه ایجاد نشود نمی‌توان با مدرک‌گرایی که سابقه چندین ساله در کشور دارد به مقابله برخاست.

وی بیان کرد: اگر در سیستم آموزشی به صلاحیت حرفه‌ای اهمیت داده شود و در ادارات حقوق و مزایای کارمندان و کارگران بر پایه صلاحیت حرفه‌ای اعطا شود، نقش و جایگاه مهارت و صلاحیت حرفه‌ای در بین جوانان و خانواده‌ها مهم شناخته می‌شود.

پورایمانی بزرگ‌ترین معضل مدر‌ک‌گرایی در جامعه را تربیت نیروی بی‌مهارت در جامعه عنوان کرد و گفت: مدرک‌گرایی علاوه بر رشد نرخ بیکاری در جامعه سبب شده جوانان فارغ‌التحصیل جویای کار پس از فراغت از تحصیل تازه به دنبال فراگیری مهارت‌های فنی‌وحرفه‌ای بروند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان مرکزی معتقد است با ارزش و بها دادن به آموزش مهارتی می‌توان علاوه بر ایجاد دانشگاه کارآفرین در کشور تعداد زیادی از جوانان مستعد و باهوش را نیز جذب این سیستم آموزشی کرد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان مرکزی به جنبه‌های کارآفرینی در کشور اشاره کرد و گفت: استعداد و هوش و ذکاوت در کنار مهارت و تخصص لازمه کارآفرینی است و یک کارآفرین نمونه باید از هر دو جنبه کارآفرینی برخوردار باشد.

وی به مشکلات پیش‌ روی سیستم آموزش مهارتی اشاره کرد و گفت: عدم توجه مردم به صلاحیت حرفه‌ای، هزینه سنگین برای گذراندن دوره‌های حرفه‌ای در مراکز و دانشگاه‌ها و همچنین اختصاص نیافتن بودجه به دانشگاه‌های علمی کاربردی سبب ایجاد ضعف در سیستم مهارتی شده است.

پورایمانی تأکید کرد: امروز نیاز است که نیروی ماهر و متخصص با استفاده از دانش فنی چرخ صنعت استان را بچرخاند. اگر این نیروی فنی و متخصص در کشور تولید نشود نمی‌توان صنعت هوشمند را در کشور ایجاد کرد.

وی خاطرنشان کرد: هزینه سنگین آموزش‌های مهارتی و تأمین هزینه براساس شهریه سبب شده است که برخی مراکز، دوره‌های آموزشی با کیفیت را برای دانشجو برگزار نکنند.

پورایمانی در این زمینه تصریح کرد: اگر می‌خواهیم نیروی ماهر با پنجه‌های توانمند را در کشور تولید کنیم نیاز است که دولت بخشی از هزینه‌های دانشگاه‌های نظری را صرف دانشگاه‌های علمی کاربردی یا مراکزی که وظیفه تربیت نیروی ماهر را دارند بکند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آغاز ثبت نام اعتکاف در مسجد دانشگاه تهران
لزوم ایجاد دفاتر منطقه‌ای پیام نور در سراسر دنیا
دانشگاه زابل نقش محوری را در توسعه منطقه سیستان ایفا کرده است
آغاز عملیات احداث دانشکده علوم قرآنی خرم‎آباد
اعلام زمان مصاحبه پذیرفته شدگان ۷ رشته دکتری پژوهش محور آزاد
احتمال اشتغال ۹۰ درصد رزیدنت ها در بیرون از محیط آموزشی
تفاهم نامه همکاری دانشگاه علوم اقتصادی و مرکز تحقیقات سیاست علمی
نقش دانشگاه پیام نور در افزایش توانمندی بازارکار

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم