نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

احتمال واگذاری مصاحبه آزمون‌ PHD داروسازی به دانشگاه‌ها از سال آینده

دبیر شورای آموزش داروسازی و تخصصی با اعلام امکان تغییر رویه پذیرش دانشجوی دکترای تخصصی در رشته داروسازی گفت: شورا مایل است برای افزایش کیفیت آموزشی در دوره‌های دکترای تخصصی رشته داروسازی تغییراتی را در شیوه پذیرش دانشجویان اعمال کند.

دکتر حمید اکبری در گفت وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره آزمون‌های داروسازی پذیرش دوره‌های تخصصی و همچنین آزمون‌های مختلف داروسازی دانشکده‌ها تصریح کرد: در حال حاضر امتحانات مختلفی که از دانشجویان داروسازی طی دوره تحصیل گرفته می‌شود معمولا آزمون‌های سختی است که تنها محفوظات کوتاه مدت دانشجو را مورد سنجش قرار می‌دهد.

اکبری با بیان اینکه طرح استانداردسازی آزمون‌ها از طرح‌های شورای آموزش داروسازی در جهت ارتقا کیفی، آزمون‌های داروسازی است، افزود: در این طرح دانشکده‌های داروسازی موظف می‌شوند آزمون‌های خود را با ترکیبی از سوالات تستی، سوالات کوتاه پاسخ و سوالات تشریحی بلند پاسخ جهت سنجش قدرت تجزیه و تحلیل دانشجویان طراحی کنند.

وی با اشاره به اینکه با برگزاری این مدل آزمون شاخص‌های سنجش دانشجویان بهبود پیدا می‌کند درباره نحوه اجرا و نظارت به عدالت امتحانی خاطرنشان کرد: در این طرح استادان موظفند پاسخ‌نامه سوالات را برای تصحیح ارائه کنند تا از این طریق حق دانشجویان در تصحیح اوراق ضایع نشود.

اکبری همچنین درباره نحوه اجرای طرح استاندارسازی آزمون‌ها در دانشکده‌های داروسازی سراسر کشور تصریح کرد: علاوه بر آن که کمیته‌ برگزاری آزمون در هر دانشکده مسئول نظارت بر اجرای صحیح این طرح است شورای آموزش داروسازی و تخصصی نیز در بازدید سالانه از دانشکده‌های داروسازی این طرح و نحوه اجرای آن را مورد بررسی قرار می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: نظارت سالانه شورای آموزش داروسازی و تخصصی به دانشکده‌های داروسازی از جمله برنامه‌های این شورا طی سال‌های آینده است. این شورا در طول بازدید‌های خود از هر دانشکده به مواردی چون امکانات آموزشی و پژوهشی، تعداد استادان و اعضای هیئت علمی و مطابقت آن با تعداد دانشجویان، میزان رضایت استادان و دانشجویان از دانشکده، نحوه ارائه دروس و میزان مطابقت آن با برنامه‌ درسی مصوب شورا و نحوه برگزاری امتحانات و آزمون ها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

دبیر شورای آموزش داروسازی و تخصصی در ادامه درباره نحوه پذیرش متقاضیان دوره‌های تخصصی داروسازی و بازنگری آزمون PHD داروسازی گفت: بازنگری این آزمون نیز در دستور کار شورا قرار دارد که برای آن طرح های مختلفی از سوی شورا ارائه شده است.

به گفته اکبری یکی از طرح‌های مربوط به بازنگری آزمون پذیرش PHD داروسازی تجمیع آزمون مربوط به تمام تخصص‌های داروسازی در یک آزمون است.

وی در این‌باره اظهار کرد: در حال حاضر متقاضیان شرکت در هریک از رشته‌های تخصصی داروسازی لازم است در آزمون مربوط به همان رشته شرکت کنند اما با اجرای طرح یکسان کردن آزمون‌ها تمامی متقاضیان یک دفترچه مشترک سوالات پاسخ می‌دهند و سپس هریک براساس نمره و تراز کسب شده می‌توانند رشته تخصصی خود را انتخاب کنند.

دبیر شورای آموزش داروسازی و تخصصی درباره تاثیر اجرای این طرح بر ارتقاء سطح آزمون PHD داروسازی تصریح کرد: یکسان کردن آزمون برای تمامی متقاضیان باعث می‌شود که همگی به یک نوع سوال پاسخ دهند و همچنین هر دانشجو براساس علاقه و توانایی خود در انتخاب رشته تخصصی خود آزاد باشد و مجبور به انتخاب یک رشته تخصصی نشود زیرا ورود به دوره PHD نیازمند علاقه کافی دانشجو است.

وی درباره دیگر راهکارهای شورای آموزش داروسازی برای ارتقاء کیفی آزمون دکترا تخصصی داروسازی گفت:‌ راهکار اکثر کشورهای جهان برای پذیرش دانشجوی دوره‌های تخصصی داروسازی این است که دانشکده‌های داروسازی با درنظر گرفتن سوابق علمی و پژوهشی هر دانشجو درباره پذیرش وی برای دوره دکترای تخصصی همان دانشکده تصمیم‌گیری می‌کنند. با این حال در ایران به دلیل گرایش زیاد دانشجویان به گرفتن PHD و همچنین ایجاد این ظن که هر دانشکده مایل به پذیرش دانشجوی خود برای دوره دکتری است لازم است یک آزمون کتبی به عنوان فیلتر اولیه از دانشجویان گرفته شود که کسب نمره مورد نیاز در آن ملاکی برای معرفی دانشجویان به دانشکده‌های مختلف باشد.

اکبری با تاکید بر اینکه هدف شورای آموزش داروسازی و تخصصی در نهایت حرکت به سمت اعمال روش بین‌المللی پذیرش دانشجوی دکترای تخصصی است، افزود:‌ از دیگر راهکارهای این شورا برای بازنگری آزمون PHD افزایش نقش دانشکده‌های داروسازی در پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر متقاضیان ورود به دوره‌های PHD علاوه بر آزمون کتبی لازم است پس از کسب نمره مورد نیاز در مصاحبه شفاهی وزارت بهداشت شرکت می‌کنند، افزود: شورای آموزش داروسازی درنظر دارد انجام مصاحبه را به عهده خود دانشکده‌ها قرار دهد تا از این طریق علاوه بر افزایش نقش دانشکده‌ها در پذیرش دانشجوی PHD نحوه پذیرش این دانشجویان به معیارهای بین‌المللی نزدیک شود.

دبیر شورای آموزش داروسازی و تخصصی با اشاره به اینکه لازم است برای اجرای این طرح برنامه‌ریزی دقیقی انجام شود، اظهار کرد: آزمون دکترای تخصصی داروسازی امسال به شیوه‌ سال‌های گذشته برگزار خواهد شد اما احتمال واگذاری بخش مصاحبه به دانشکده‌های داروسازی در آزمون سال آینده وجود دارد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

اعتراض جمعی از دانشجویان داروسازی به برخی تحولات در این رشته
کمبود نیروی متخصص پرستاری، از مشکلات دانشجویان علوم پزشکی تهران
ثبت نام متقاضیان ادامه تحصیل کارشناسی بدون آزمون دانشگاه آزاد
انتصاب دبیرعلمی مسابقات مناظره دانشجویان
امشب،آخرین مهلت ثبت نام کنکور۹۴/کاهش ۱۶درصدی داوطلبان
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین الملی دانشگاه پیام نور هستیم
اعلام نتایج آزمون جامع علوم پایه و پیش کاروزی دانشگاه آزاد
فردا آخرین مهلت ثبت نام کنکور ۹۴

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم