نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

احتمال برگزاری مراسم روز دانشجو در یک دانشگاه‌ علوم پزشکی

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: هدف منشور حقوق دانشجویی آشنا شدن دانشجویان با حقوق خود است.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر سیدضیاء هاشمی در حاشیه رونمایی از منشور حقوق دانشجویی و در جمع خبرنگاران گفت: این منشور دربرگیرنده حقوقی است که دانشجویان به اعتبار دانشجو بودن دارند. هر دانشجو که وارد دانشگاه می‌شود، موظف است طبق قانون به ضوابطی ملتزم باشد و در ازای آن حقوقی برای او تعیین شده است.

وی ادامه داد: در منشور حقوق دانشجویی مجموعه‌ای از حقوق دانشجویان یک جا جمع شده و به صورت مختصر در دسترس دانشجویان قرار می‌گیرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ادامه داد: توسط منشور حقوق دانشجویی، دانشجویان با حقوق خود آشنا می‌شوند و می‌توانند از حقوق‌شان دفاع کنند. البته اینها در ازای مسوولیت‌هایی است که دانشجویان برعهده دارند.

هاشمی ادامه داد: آشنایی با این حقوق باعث می‌شود که یک نظارت اجتماعی عمومی را در سطح دانشگاه‌ها شاهد باشیم و اینگونه خود دانشجویان بازوی مدیریت در دانشگاه‌ها باشند.

وی درباره بخش‌های این حقوق نیز اینگونه توضیح داد: حقوق دانشجویی در پنج بخش آموزشی، پژوهشی، سیاسی – اجتماعی، فرهنگی، صنفی و رفاهی و با همکاری کارشناسان شورای عالی فرهنگی تدوین شده است و اهم ضوابط و اصول قوانین مختلف را در بر می‌گیرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در ادامه بیان کرد: نمی‌خواستیم مجموعه‌ای لزوما جامع و کامل داشته باشیم بلکه در این منشور به مهم‌ترین موارد تاکید کردیم که مورد نیاز دانشجویان است. بنابراین مجموعه‌ای سهل‌الوصول و نسبتا مختصری ارائه شده است و امیدواریم راهی را باز کنیم که دانشجویان به شکل منطقی‌تر و عقلانی‌تر نسبت به ضوابط توجه کنند و بستری برای ترویج حقوق شهروندی در سطح ملی باشد.

هاشمی در پاسخ به این سوال که منشور حقوق دانشجویی از چه زمانی در دانشگاه‌ها لازم‌الاجرا می‌شود، گفت: این حقوق قبلا تصویب شده است و ما تنها تدوین قوانین موجود در یک مجموعه را برعهده داشتیم.

وی همچنین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر چگونگی برگزاری مراسم روز دانشجو بیان کرد: با هماهنگی که با وزارت بهداشت انجام دادیم، به احتمال زیاد برنامه روز دانشجو در یکی از دانشگاه‌ها علوم پزشکی برگزار می‌شود و مثل همیشه دعوت از رییس جمهور انجام شده و امیدواریم فرصتی برای گفت‌وگوی ایشان با گروه‌های مختلف دانشجویی فراهم شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، با اشاره به رشد کمی و کیفی دانشگاه‌ها در مقایسه با زمان اوایل پیروزی انقلاب گفت: در حال حاضر بیش از چهار میلیون و ۶۰۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌های مختلف دولتی، آزاد و… وجود دارد. در حالی که این رقم در ابتدای پیروزی انقلاب تنها ۱۷۰ هزار نفر بود.

وی این رشد کمی را یکی از دستاوردهای حوزه آموزش عالی پس از پیروزی انقلاب اسلامی دانست و با اعلام اینکه بیش از ۷۰ هزار دانشجوی دکترای تخصصی و ۶۷ هزار دکترای حرفه‌ای وجود دارد، گفت: این تعداد یعنی ده‌ها هزار نفر را در مرحله آمادگی برای ورود به حوزه آموزشی داریم. اکنون ۷۰ هزار هیات علمی فعال در دانشگاه‌ها حضور دارند که ۲۵ هزار استاد در دانشگاه وزارت علوم و بقیه آنها در دانشگاه‌های دیگر مشغول هستند.

هاشمی همچنین درباره تعداد دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی کشور نیز بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۲۶۰۰ دانشگاه وجود دارد که این عدد در ابتدای پیروزی انقلاب، ۲۲۰ دانشگاه بود. یعنی می‌توان گفت که طی ۳۶ سال گذشته، تعداد دانشگاه‌ها بیش از ۲۰ برابر افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۲۷ انجمن علمی وجود دارد، ادامه دارد: در حوزه پژوهشی، موسسات مختلف علمی میزبان فعالیت‌های اساتید هستند و اساتید به صورت داوطلبانه و غیررسمی در آنها فعالیت می‌کنند. این انجمن‌ها دولتی نیستند و سازمان‌های مردم‌نهادی هستند که بستر فعالیت‌های علمی اساتید را فراهم می‌کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم همچنین با بیان اینکه ۱۵۴ عضو هیات علمی در کشور وجود دارد که کانون فعالیت‌های علمی و پژوهشی هستند ادامه داد: ما اکنون از حیث اساتید ضعف داریم، یعنی نسبت استاد به دانشجو کم است و به اساتید بیشتری نیازمندیم. در دکترای تخصصی فعالیت گسترده‌ای در دانشگاه‌ها وجود دارد و این امید را ایجاد می‌کند که ظرف چند سال آینده نسبت مناسب‌تری نسبت بین استاد و دانشجو برقرار شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه تهران، ممتاز شد
اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات تا ۲۰ فروردین
معافیت مالیاتی خیرین آموزش عالی
اعزام نوروزی کاروان‌های دانشگاهی به عتبات عالیات
اعزام کاروان دانشگاهیان به عتبات عالیات تا ۲۰ فروردین
هیئت ممیزه دانشگاه شیراز اعلام کرد: اختلاف اراضی دانشگاه حل نشود استعفا می‌دهیم
راه‌اندازی دو رشته جدید در دانشگاه علوم پزشکی تهران
فردفرهنگی باید به دانش و آگاهی مجهز باشد/ نیروسازی برای انقلاب وظیفه معاونت فرهنگی است

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم