نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

اجرای طرح بیمه بیکاری برای همه افراد جامعه تا پایان سال

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از تصویب طرح بیمه بیکاری برای همه آحاد جامعه در کمیسیون اجتماعی مجلس خبر داد و گفت:بقیه مراحل در صحن علنی مجلس طی می شود و بزودی قانون می شود تا بخشی از ظرفیت های معطل قانون اساسی را احیا کند.

داریوش قنبری گفت: در اصل ۲۹ قانون اساسی آمده است،برخورداری از تامین اجتماعی از نظر بازنشستگی ،بیکاری، پیری،از کار افتادگی،بی سرپرستی،درراه ماندگی،حوادث و سوانح، نیاز به خدمات بهداشتی‌درمانی و مراقبتهای پزشکی به صورت بیمه و غیره، حقی است همگانی.
وی ادامه داد: دولت موظف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم، خدمات و حمایتهای مالی فوق را برای یک یک افراد کشور تأمین کند.
قنبری افزود: این اصل دولت را مکلف کرده در جهت درآمد های عمومی این خدمات بیمه ای را برای همه تامین کند،بنابرین این اصلی که سالها در قانون اساسی کشور ما بوده اما اجرا نشده که کمیسیون در راستای اجرایی کردن این اصل ،طرح بیمه بیکاری رابه صحن علنی می رساند وتمام تلاش بر این است که تا پایان سال این طرح،قانون و اجرایی شود.
وی افزود:با تصویب و اجرایی شدن بیمه بیکاری دولت احساس تکلیف درباره بیکاران می کند و همین امر انگیزه ای می شود تا وضعیت بی خیالی دولت در امر مهم اشتغال زایی در جامعه به پایان برسد.
قنبری ادامه داد:در این طرح کسانی که بیکار هستند و تا زمانی که شغلی پیدا نکرده اند ماهیانه مبلغی را دریافت می کنند افرادی که جویای کار می باشند و تمامی شرایط لازم مانند داشتن مدرک،علاقه،توانایی و آمادگی کار را دارند ولی کار برایشان وجود ندارد می توانند حقوق بیکاری دریافت نمایند.
جزئیات طرح بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار که شامل سه فصل و ۳۴ ماده است، به شرح ذیل است:
 • ماده ۱- بر اساس اصل بیست و نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و همچنین تبصره ماده ۳ قانون کار، صندوقی مستقل به ترتیبی که در این قانون معین شده است، به منظور حمایت از بیکاران غیر ارادی اعم از مشمولان قانون تامین اجتماعی و تابع قوانین کار و مقررات خاص مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی و همچنین حمایت از بیکاران متقاضی کار تشکیل می شود.
 • ماده ۲- بازنشستگان و دریافت کنندگان مستمری از کارافتادگان و اتباع خارجی از شمول مقررات این قانون مستثنی هستند.
 • ماده ۳- بیکار موضوع فصل دوم این قانون بیمه شده ای است که رابطه کاری وی با کارفرما بدون میل و اراده او قطع شده و خود، متقاضی کار باشد. همچنین کارفرمایان و بیمه شدگان فاقد کارفرما با درخواست خود و پرداخت سهم کارفرما، در صورت از دست دادن غیرارادی شغل، با مراعات سایر مقررات فصل دوم این قانون می‌توانند تحت پوشش بیمه بیکاری قرار گیرند.
 • ماده ۴- بیکار متقاضی کار در این قانون فرد ذکوری است که به سن ۲۵ سالگی رسیده و یا فرد اناثی می‌باشد که سرپرست خانوار، بدسرپرست یا خودسرپرست و دارای حرفه یا مهارتی می باشد که به تایید سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای رسیده است و در مراکز کاریابی‌هایی دولتی ثبت نام کرده و حداقل به مدت یک سال پیگیر اشتغال خود بوده باشد و پرداخت حق بیمه یا سابقه اشتغال در آن شرط نیست.
 • ماده ۵- صندوق بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار،‌ مستقل بوده همانند صندوق‌های بازنشستگی زیر نظر وزارت رفاه و تامین اجتماعی است. هیئت امنای آن مرکب از نمایندگان وزارتخانه‌های کار و امور اجتماعی، رفاه و تامین اجتماعی، تعاون، کانون عالی کارفرمایی و کانون‌ عالی کارگری می‌باشد. نحوه اداره و اساسنامه صندوق با پیشنهاد سه وزارتخانه مذکور و تصویب هیئت وزیران به تایید شورای نگهبان می‌رسد.
 • ماده ۶- بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار، در زمره حمایت‌های تامین اجتماعی است و دولت از آن حمایت می‌کند. سازمان تامین اجتماعی مکلف است با دریافت حق بیمه مقرر، آن را به صندوق بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار پرداخت نماید. صندوق مکلف است به بیمه‌شدگانی که طبق مقررات این قانون بیکار می‌باشند، مقرری یا کمک پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

روند جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه تهران همان مسیر وزارت علوم است
آموزش مهارت های زندگی به دانشجویان ضرورتی اساسی است
توسعه ۲۰ رشته تحصیلات تکمیلی در دانشگاه فرهنگیان
سرپرست دانشگاه صنعتی شهدای هویزه منصوب شد
پیام تسلیت رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی به رییس جمهور
راه اندازی رشته های بین المللی در دانشکده مجازی علوم پزشکی تهران
آمادگی ایران برای افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی ترکیه
نشست مشترک معاون فرهنگی و اجتماعی با ایثارگران وزارت علوم

یک پاسخ به “اجرای طرح بیمه بیکاری برای همه افراد جامعه تا پایان سال”

 • با درود و احترام

  دوست گرامی از طریق تبادل لینک با سایت خوب شما آشنا شدم

  تائید میفرمایید تبادل لینک کنیم ؟
  درصورت تائید ، لینک شما در تمام صفحات تارنمای قدرتمند سارا امیدوار با پیج رنک ۳ درج خواهد شد
  http://www.saraomidvar.mihanblog.com
  بزودی با فعالیتهایی که انجام می دهم رنک آن در گوگل ۵ می شود و من برای رتبه ۶ تلاش می کنم

  —————————————
  لطفا این لینک را درج کنید و اطلاع دهید شما را با چه عنوانی لینک کنم

  اطلاعات :
  ————-
  عنوان : مشاغل البرز
  توضیحات : بانک اطلاعات مشاغل البرز
  آدرس: http://www.alborzjobs.com
  —————————–
  سایت مشاغل البرز با هدف خدمت رسانی به کلیه مشاغل و کارجویان استان البرز به صورت خیریه راه اندازی شده است
  ————————–
  سپاسگزارم
  سارا امیدوار مسئول روابط عمومی مشاغل البرز

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم