نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

ابلاغ بخشنامه تشکل‌های اسلامی سیاسی به تمامی واحدهای دانشگاه آزاد

رییس دانشگاه آزاد با حضور در دانشکده فنی و مهندسی واحد تهران غرب به مناسبت روز دانشجو از ابلاغ بخشنامه تشکل‌های اسلامی سیاسی با تقویت رویکرد فرهنگی در این روز خبر داد.

به گزارش خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مراسم گرامیداشت ۱۶ آذر (روز دانشجو) با حضور دکتر میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی در دانشکده فنی مهندسی واحد تهران دانشگاه آزاد برگزار شد.

میرزاده ضمن تبریک روز دانشجو به دانشجویان و اساتید و مدیران گفت: روز دانشجو بیانگر عظمت و بزرگی است و نقش محوری دانشجویان در جامعه ایران است.

وی درباره وام‌های ارائه شده از سوی دانشگاه آزاد گفت: در بسیاری از واحدها ۵۰ درصد شهریه دانشجویان قسط‌ بندی می‌شود که این خود به منزله ارائه وام است.

رییس دانشگاه آزاد در همین خصوص اظهار کرد: از مهر ۱۳۹۲ تا ۹۳ دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از صندوق رفاه دانشگاه آزاد و ۸۰ میلیارد تومان وام شهریه تخصیصی وزارت علوم است.

میرزاده با اعلام این خبر که آیین نامه فعالیت تشکل‌های اسلامی – سیاسی در جهت تسهیل فعالیت تشکل‌ها و با تقویت رویکرد فرهنگی وعلمی و پژوهشی امروز به تمام واحدهای دانشگاه آزاد ابلاغ شد، گفت: هر برنامه‌ای که در دانشگاه اجرا می‌شود باید مطابق با مواد این آیین‌نامه باشد.

وی درخصوص تبیین این بخشنامه اظهار کرد: این آیین‌نامه با همکاری شورای راهبردی و همچنین قدم‌یاری مدیرکل تشکل‌های سیاسی دانشگاه آزاد تدوین شده است که طبق این آیین‌نامه، تسهیلات و یارانه‌های مختلفی برای فعالیت تشکل‌ها در زمینه‌های گوناگون در نظر گرفته شده است.

رییس دانشگاه آزاد در توضیح تسهیلات در نظر گرفته شده برای تشکل‌ها افزود: تمام واحدهای دانشگاه آزاد موظفند ۳۰ میلیون ریال یارانه برای فعالیت تشکل‌ها و ۶۰ میلیون ریال یارانه برای فعالیت اتحادیه‌ها به آنها اختصاص دهند. ضمن اینکه برای برگزاری اردوها و فعالیت‌های فرهنگی و همچنین چاپ نشریات و کرسی‌های آزاداندیشی در نظر گرفته شده است.

میرزاده در همین خصوص افزود: در چارچوب این آیین‌نامه سه میلیون تومان برای توانمندی اعضا از محل بودجه فرهنگی در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه سخنانش در پاسخ به درخواست‌های فعالان تشکل‌های سیاسی و برگزیدگان المپیادها و جشنواره‌ها که در ابتدای مراسم سخنرانی کرده بودند، گفت: سعی می‌کنم اکثر خواسته‌هایی که امروز از سوی دانشجویان مطرح شد، تا سال آینده برآورده کنم.البته خواسته‌هایی که امروز از سوی دانشجویان مطرح شد، خواسته‌های چندان زیادی نبود، در عین حال بسیار خوشحالم که فعالیت تشکل‌ها، نشاط سیاسی و هماهنگ با آن نشاط فرهنگی و علمی در دانشگاه آزاد در حال افزایش است.

رییس دانشگاه آزاد با بیان اینکه از هر سه خانواده ایرانی یک نفر به دانشگاه آزاد مرتبط است، اظهار کرد: در کنار هواخواهان دانشگاه آزاد کسانی هستند که با این دانشگاه رابطه خوبی ندارند و می‌خواهند این دانشگاه را تخفیف دهند. بنابراین من از شما دانشجویان که در تاثیر مثبت دانشگاه آزاد در توسعه علمی و فرهنگی کشور و تولیدات ناخالص داخلی و آگاهی از کیان خودتان و این دانشگاه، حمایت کنید.

دکتر میرزاده با اشاره به موفقیت‌های علمی دانشگاه آزاد بیان کرد: طبق گزارش برخی سایت‌های علمی، رتبه دانشگاه آزاد در تولید علم در مقایسه با دیگر دانشگاه‌های کشور مقام اول را داراست و بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، ۵۰ درصد فارغ‌التحصیلان ایرانی از دانشجویان دانشگاه آزاد هستند.

رییس دانشگاه آزاد در ادامه سخنانش به گزارش دکتر دادکان معاون تربیت‌بدنی دانشگاه آزاد درخصوص موفقیت‌های این دانشگاه در حوزه‌های ورزشی اشاره کرد و افزود: دانشجویان دانشگاه آزاد در بیش از ۱۷ تا ۱۸ رشته ورزشی رتبه اول را کسب کردند. همچنین تعداد زیادی از مدال‌آوران مسابقات ورزشی کره از دانشجویان دانشگاه آزاد بودند.

وی در ادامه تصریح کرد: روز گذشته در واحد سنندج دانشگاه آزاد با دانشجویی روبه‌رو شدم که بازی رباتیک اختراع کرده بود و از چند شرکت خارجی پیشنهادهایی به وی شده بود. بنابراین من از شما دانشجویان می‌خواهم که با حمایت ما و شرکت در پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان، ایده‌های خود را به محصول تبدیل کنید و ما را در این امر یاری نمایید.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در این خصوص که ۵۰ درصد اقتصاد ایران باید دانش‌محور باشد، بیان کرد: بخش عمده‌ای از بار تحقق این هدف به دوش دانشگاه آزاد است.

رییس دانشگاه آزاد در پاسخ به مباحثی در مورد آیین‌نامه حجاب که از سوی فعالان تشکل‌های سیاسی مطرح شده بود، گفت: همه باید قبول کنیم که مجموعه‌ای که در ساختار نظام به فعالیت می‌پردازد باید چارچوب‌ها را رعایت کند.

میرزاده تصریح کرد: در گذشته مسئولان حراست برخی دانشجویان دختر را احضار کرده و به آنها تذکراتی در مورد نحوه پوششان می‌دادند که این اتفاقات از نظر ما اصلا درست نبود.

وی با تاکید بر اینکه ما با برخورد بدحجابی مخالف نیستیم، گفت: در همه دنیا نحوه پوشش دانشگاهیان از جمله دانشجویان و اساتید تعریف شده هستند و حد و حدود مشخصی دارند. در ایران افرادی هستند که بسیار دلواپس مقوله حجاب شده‌اند و نسبت به این موضوع حساسیت دارند اما این میزان از حساسیت را در مورد دزدی، اختلاس و برداشت‌های میلیونی از بیت‌المال از سوی آنها نمی‌بینیم.

رییس دانشگاه آزاد اظهارکرد: برخی از این افراد فکر می‌کنند که تمام مشکل دانشگاه، چند تار موی دختر است. در حالی که بخشنامه‌ای که درخصوص حجاب ابلاغ شده، سعی دارد ارزش‌های اسلامی را در دانشگاه آزاد محقق کند.

وی با تاکید بر اینکه ما سعی داریم با ایجاد چارچوب‌ها و کارهای فرهنگی به توسعه فضای با نشاط فرهنگی و علمی در دانشگاه دامن بزنیم، خاطرنشان کرد: شعار این آیین‌نامه این است که ما نمی‌توانیم با منکر امر به معروف کنیم که این شعار پیام قرآن نیز هست.

رییس دانشگاه آزاد در همین خصوص بیان کرد: روش پادگانی طی ۳۵ سال گذشته هیچ نتیجه‌ای نداشته است. تصمیماتی که در دانشگاه صورت می‌گیرد باید از جنس آکادمیک و دانشگاهی باشد. وقتی خود دانشجویان و اساتید این چارچوب‌ها را قبول دارند فقط کافی است که ما در یک فضای گفت‌وگوی مشترک، منش و روشمان را با هم تعریف کنیم.

رییس دانشگاه آزاد در ادامه با اشاره به آیین‌نامه کرسی‌های آزاداندیشی اظهار کرد: خوشبختانه آیین‌نامه کرسی‌های آزاداندیشی اخیرا به تمام واحدها ابلاغ شده و من امیدوارم که با برگزاری این کرسی‌ها، آزاداندیشی در فضای دانشگاه آزاد محقق شود.

میرزاده در ادامه سخنانش ماموریت اول دانشگاه آزاد را رشد و توسعه علمی دانست و تاکید کرد: من از آقای قلم‌یاری خواهش می‌کنم که سخنرانی تمام دانشجویان را یادداشت کرده تا در جلسات بعدی برای تحقق آنها تلاش کنیم.

وی با اشاره به اینکه وظیفه ما حمایت از تشکل‌هایی است که در چارچوب مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی گام برمی‌دارند، اظهارکرد: در صورت تمایل می‌توان در دوره‌های زمانی پیشنهادی، جلساتی با دانشجویان برگزار کرده و درخواست‌های آنها را از نزدیک بشنویم.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به برنامه‌های این دانشگاه برای توسعه علمی کشور به خصوص توسعه تحصیلات تکمیلی اظهار کرد: از میان ۳۰۰ هزار نفر متقاضی شرکت در دوره دکتری دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های سراسری کل کشور تنها ظرفیت پذیرش ۸ درصد این تعداد را دارند.

دکتر میرزاده با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته ۱۵۰ هزار پرونده برای شرکت برای گذراندن دوره دکتری در خارج از کشور به وزارت علوم فرستاده شده است، اظهار کرد: چرا پول مردم ایران باید به دانشگاه‌های درجه دوم و سوم کشورهای همسایه را آباد کند. بهتر است این سرمایه برای توسعه و آبادانی دانشگاه‌های داخل کشور هزینه گردد.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد در حال حاضر پرچمدار تحصیلات تکمیلی است، گفت: رشد علمی و اقتصادی و توسعه و آبادانی کشور از مسیر گسترش تحصیلات تکمیلی محقق خواهد شد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی درباره برنامه‌های دانشگاه آزاد مبنی بر کاهش وابستگی این دانشگاه به منابع شهریه‌ای اظهارکرد: دانشجویان دانشگاه آزاد بسیار با استعداد هستند و دانشگاه آزاد بزرگترین دانشگاه حضوری جهان است و این برای ما افتخار بزرگی است.

دکتر میرزاده ابراز امیدواری کرد که با تلاش همکاران و مسئولان در پنج سال آینده دانشگاه آزاد در سطح ملی و منطقه‌ای جزو دانشگاه‌های برتر و در ۱۰ سال آینده یکی از برترین دانشگاه‌های جهان باشد.

وی ضمن درخواست از دانشجویان برای تحقق این اهداف اظهار کرد: تصمیمات ما عاری از اشتباه نیست. بنابراین من از شما خواهش می‌کنم که اشتباهات ما را به ما یادآوری کنید و از تصمیمات درست ما که در جهت نفع کشور و مردم است، حمایت نمایید.

وی با تاکید بر اینکه ویژگی‌های جنبش دانشجویی ضد استبدادی، ضد استعماری، وطن‌خواهانه و استقلال‌طلبانه بودن آن است، اظهار کرد: خون شهدای ۱۶ آذر سال ۳۲ راه بازگشت به استبداد را برای همیشه بست و زمینه شکل‌گیری حکومت مردم سالاری را فراهم کرد.

رییس دانشگاه آزاد با بیان اینکه دانشجو به عنوان عنصر محوری دانشگاه‌های ایران و همچنین عنصری نقاش، دیده‌بان و ناظر قلمداد می‌شود، افزود: من فکر می‌کنم دانشجو باید مدیریت را نقد کند؛ چراکه اگر مدیریت نقد نشود، درجا خواهد زد.

میرزاده نقد را لازمه پیشرفت آموزشی و فرهنگی دانشگاه‌ها و کشور دانست و اظهارکرد: آینده کشور ما متعلق به دانشجویان است.

وی با بیان اینکه دانشجو مظهر امید، عقلانیت و نماد و شاخص پیشرفت است، گفت: نباید از دانشجویان بخواهیم که بی‌تفاوت باشند. آنها از اعضای این جامعه هستند و نسبت به آنچه که در کشور می‌گذرد، حساسیت دارند. بنابراین وظیفه ما این است که نسبت به انتقادات آنها سعه صدر داشته باشیم.

رییس دانشگاه آزاد، این دانشگاه را بزرگترین دستاورد علمی و فرهنگی انقلاب دانست که با همت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و تایید امام خمینی (ره)، تاسیس شده و دراین خصوص تصریح کرد: دانشگاه آزاد جایگاه علم و دانش، آزادی و آزاداندیشی و توسعه اسلامیت در جای جای ایران است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در دنیای امروز رقابت شدیدی در حوزه‌های توسعه و پیشرفت علمی وجود دارد و ما از دانشجویان و اساتید توقع داریم که اقتدار ملی ایران را در مجامع علمی حفظ کنند و جایگاه کشورمان در چنین رقابت‌هایی را افزایش دهند. دانشگاه آزاد باید سرشار از فرهنگ علمی و پژوهشی باشد.

دکتر میرزاده در پایان با بیان اینکه دانشجویی که قدرت تحلیل و گفتمان ندارد، نمی‌تواند نقش مهمی در توسعه اجتماعی و فرهنگی کشور ایفا کند، خاطرنشان کرد: آزادی و استقلال دانشگاه‌ها آرزوی دیرینه دهه معاصر بوده است که خوشبختانه قسمت مهمی از آن با حاکمیت مردم سالاری دینی محقق شده است، اما هنوز هم برخی نهادهای بیرون از دانشگاه وجود دارند که می‌خواهند در امور دانشگاه‌ها دخالت کنند. این در حالیست که دخالت در امور دانشگاه توهین به مدیران و مقامات دانشگاهی به حساب می‌آید.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آئین نامه اداره خوابگاه‌های خصوصی و غیر دولتی به زودی ابلاغ می شود
کمک خیرین به دانشجویان بی‌بضاعت
مسؤلان، دانشجویان را ملزم به رعایت پوشش حرفه ای پزشکی کنند
برگزاری دوره الکترونیک ۶ رشته در دانشگاه خوارزمی
حذف آزمون علوم پایه برای داروسازان ورودی مهر ۹۴ به بعد
تخصیص بیش از ۹۲ میلیارد ریال وام به دانشجویان علوم و تحقیقات
بازدید معاون اداری، مالی وزارت علوم از دانشگاه سیستان وبلوچستان
نتیجه کمیته تجدیدنظر بورسیه‌­ها اعلام نشده است

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم