نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

آیا از SPAM باید هراس داشت؟

آیا از SPAM باید هراس داشت؟

دزدی اطلاعات از رایانه‏ها ، از بین بردن اطلاعات، تخریببرنامه‏های exe و هزاران مسئله دیگر، همه و همه ناشی از سهل‏انگاری و عدم شناختکاربران از آسیب‏زن‏های اینترنتی است.

فناوری اطلاعات و ارتباطات، همان اندازه که سودمند و مفید است، در صورت عدمآمادگی ما برای مقابله با آسیب‏های موجود در نرم افزارها و سیستم‏های عامل، مشکلاتفراوانی را برای ما به ارمغان می‏آورد.
دزدی اطلاعات از رایانه‏ها ، از بینبردن اطلاعات، تخریب برنامه‏های exe و هزاران مسئله دیگر، همه و همه ناشی ازسهل‏انگاری و عدم شناخت کاربران از آسیب‏زن‏های اینترنتی است. یکی از اینآسیب‏زن‏ها به قولی!، spam است که در این سلسله مطالب، طی ۳ روز آتی به معرفی آن میپردازیم.
اینترنت، امکان استفاده از سرویس‏ها و خدمات متعددی را در اختیارکاربران قرار می‏دهد. ارسال و دریافت نامه الکترونیکی ( E-mail ) ، یکی ازقدیمی‏ترین و در عین حال متداول‏ترین سرویس‏های ارائه شده روی اینترنت است.
باوجود تمامی مزایا و پتانسیل‏های سرویس فوق، در چند سال اخیر و همزمان با رشد وگسترش استفاده از اینترنت، شاهد مشکلات و مسائل جانبی در این رابطه نیز هستیم. توزیع نامه‏های آلوده به ویروس‏ها یا کرم‏ها، ارسال یا دریافت نامه‏های الکترونیکیناخواسته که از آنان با نام Spam یاد می‏شود، نمونه‏هایی در این زمینه است.
دراین مقاله قصد داریم ضمن بررسی جایگاه سرویس پست الکترونیکی با مفهوم Spam ، منابعتوزیع و روش‏های مقابله با آن، آشنا شویم.

E-mail : بهترین گزینه ارتباطی در عصر اطلاعات
امروزه از Email به عنوانمتداولترین روش ارتباطی در جهان، استفاده می شود. *روزانه ۳۱ میلیارد نامهالکترونیکی روی اینترنت یا شبکه‏های داخلی، ارسال می‏شود. پیش بینی می‏شود این رقمتا سال ۲۰۰۶ ، ۲ برابرشود.
*براساس بررسی انجام شده توسط موسسه تحقیقاتی Forrester، بیش از ۳۵ درصد زمان استفاده از اینترنت به ارسال و دریافت نامه‏هایالکترونیکی، صرف می شود.
*۶۰درصد کاربران اینترنت طی روز ۱۰ نامه یا کمتر، ۲۳درصد بیش از۲۰ و صرفا ۶ درصد بیش از۵۰ نامه الکترونیکی را طی روز دریافت می‏کنند.
*۷۸درصد کاربران اینترنت طی روز ۱۰ نامه یا کمتر و ۱۱ درصد بیش از ۲۰ نامهالکترونیکی را طی روز ارسال می‏کنند.
*۷۳درصد کاربران اینترنت، حداکثر یک ساعتاز زمان استفاده از اینترنت را به دریافت یا ارسال نامه الکترونیکی، صرف می‏کنند.
*۴۶درصد از استفاده‏کنندگان سرویس پست‏الکترونیکی در سال ۲۰۰۳، اعلام کرده‏اندکه فضای استفاده شده آن نظیر فضای استفاده شده در سالیان گذشته است.
*۴۸درصداز استفاده‏کنندگان سرویس پست‏الکترونیکی در سال ۲۰۰۳، اعلام کرده‏اند که فضایاختصاص یافته برای آنان نسبت به سال ۲۰۰۲، افزایش یافته است.
*در سال ۱۹۹۵، هرکاربر اینترنت ( خصوصا کارمندان موسسات و سازمان‏ها )، طی روز ۳ نامه را ارسال و درمقابل ۵ نامه را دریافت کرده است. در سال ۲۰۰۲، وضعیت فوق تغییر و در مقابل ارسال۲۰نامه، ۳۰ نامه را دریافت داشته‏اند.
*پیش بینی می‏شود که تعداد نامه‏هایارسالی تا سال ۲۰۰۶ از مرز ۳۱ میلیارد در یک روز به ۶۰ میلیارد برسد. در صورتی کهظرفیت هر نامه الکترونیکی را معادل ۵۹ کیلو بایت در نظر بگیریم ( منبع: موسسهتحقیقاتی Forrester )، روزانه حجمی معادل ۸۲۹/۱ ترابایت ( ۱۰ به توان ۱۲) و در طییک سال ۳۵/۳ پتابایت ( ۱۰به توان ۱۸)، اطلاعات مبادله می‏شود.

Spam چیست؟
به نامه‏های الکترونیکی ناخواسته و اغواکننده، Spam گفته می‏شود. بین Spam و ویروس‏های کامپیوتری ارتباط مستقیمی وجود نداشته و حتی پیام‏های معتبر واز منابع موثق می‏توانند در زمره این نوع از نامه‏های الکترونیکی قرار گیرند. نامه‏های الکترونیکی ناخواسته معمولا به صورت عمده ( Bulk )، ارسال می شوند. بهمنظور آشنایی بیشتر با ابعاد متفاوت نامه‏های الکترونیکی ناخواسته، به برخی ازاطلاعات استخراج شده در این خصوص اشاره می‏شود:
*نیمی از ترافیک مربوط بهنامه‏های الکترونیکی مربوط به Spam است (پیام‏های تجاری، آگهی‏ها و سایر مواردمشابه).
*بر اساس بررسی انجام شده توسط موسسه تحقیقاتی Forrester، فروشندگانکالا و خدمات طی یک سال بیش از۲۰۰ میلیارد نامه الکترونیکی ناخواسته را ارسال میکنند.
*بر اساس بررسی انجام شده توسط یکی از بزرگترین شرکت‏های فیلترینگنامه‏های الکترونیکی ناخواسته، Spam بیش از ۴۰ درصد از ترافیک نامه‏های الکترونیکیدر اینترنت را شامل می‏شود.
*۳شرکت عمده ارائه دهنده خدمات پست‏الکترونیکی درجهان ( AOL ، مایکروسافت، یاهو) ، بیش از ۲۰۰ میلیون آدرس Email را در خود نگهداریکردده‏اند. مراکز فوق، اهداف جذابی برای ارسال کنندگان نامه‏های الکترونیکیناخواسته ( Spammers )، است.
*بر اساس اعلام شرکت AOL در ماه مارس سال ۲۰۰۳ ،بیش از یک میلیارد نامه الکترونیکی ناخواسته صرفا طی یک روز با استفاده ازنرم‏افزارهای فیلترینگ، حذف شده‏اند.
*شرکت AOL اعلام کرده است که به‏طور متوسطدر هر روز به ازای هر آدرس نامه الکترونیکی ( Accoun ) ، ۲۸نامه الکترونیکی رامسدود می‏کند.
هر یک از ما ممکن است طی روز چندین نامه‏الکترونیکی ناخواسته رادریافت کنیم. ( برخی کاربران تعدادی بیشتر و برخی دیگر، تعداد کمتر). در صورتی کهدارای یک آدرس پست الکترونیکی هستید، همواره امکان دریافت نامه‏های الکترونیکیناخواسته، وجود خواهد داشت.
فرض کنید، پس از بررسی صندوق پستی خود با پیامیمطابق زیر برخورد کنید:

یک نمونه Spam
فرض کنید ما به شما بگوییم که می توانید ۸۲ درصد ار وزن خودرا صرفا در چندین ماه، کاهش دهید، آیا این موضوع برای شما جالب است؟ ما نیزامیدواریم که چنین اتفاقی بیافتد. برای آگاهی از اطلاعات بیشتر از سایت ما دیدنکنید.
پیام فوق قطعا یک Spam است. این نوع از نامه‏های الکترونیکی بدون شک رنجآور و در صورتی که تعداد آنان زیاد باشد، مشکلات و مسائل خاص خود را به دنبالخواهند داشت. در صورتی‏که شما دارای یک آدرس پست الکترونیکی عمومی هستید، ممکن استصدها پیام ناخواسته را با ظاهری کاملا معقول و منطقی دریافت کنید.
حتی بااستفاده از فیلترهای مناسبی که ممکن است استفاده شود، امکان دریافت این چنیننامه‏های‏الکترونیکی ناخواسته‏ای وجود خواهد داشت. در برخی موارد ممکن استبرنامه‏های فیلتر باعث حذف نامه‏های الکترونیکی شوند که تمایل به دریافت آنان راداشته باشیم!
شاید تاکنون این سوال برای شما مطرح شده باشد که منبع ارسال اینهمه نامه الکترونیکی ناخواسته کجا بوده و فرستندگان این نوع از نامه‏های‏الکترونیکیچه اهدافی را دنبال می کنند؟ آیا روشی برای مقابله و توقف آنان وجود دارد؟

 

 

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم