نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

آمار بورسیه‌های خارج از روال آیین‌نامه اعلام شد

رئیس سازمان دانشجویان وزارت علوم با اشاره به آمار بورسیه‌های داخل و خارج پذیرش شده در سالهای اخیر آمار بورسیه‌هایی را که خارج از روال آیین نامه وارد دانشگاه‌ها شده‌اند را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری د انشجویان ایران (ایسنا)، دکتر مجتبی صدیقی، در نشستی خبری هدف از اعلام این آمار را حواشی ایجاد شده در ماه‌های اخیر در خصوص بحث بورسیه ها و بیان برنامه‌های حوزه بورس داخل و خارج عنوان کرد و گفت: کار اعزام دانشجو به خارج بر اساس قانون مصوب سال ۶۴ مجلس شورای اسلامی و آیین نامه اجرایی آن انجام می‌شد که مسیر پیش بینی شده برگزاری آزمون برای داوطلبان بود.

وی افزود: در همان سالهای قدیم مسیر دیگری برای مربیان دانشگاه‌ها اضافه شد که شرایط آن شرایط علمی، امتیازات ارتقا و شرط سنی بود.

رئیس سازمان دانشجویان با اشاره به تنظیم دستور العملی در سال ۸۵ با توجه به عدم برگزاری آزمون اظهار کرد: بر اساس این دستور العمل رتبه‌های ممتاز و دانشجویان المپیادی واجد شرایط می‌توانستند از طریق فراخوان متقاضی اعزام شوند که این دستور العمل به تایید وزیر وقت علوم نیز رسید و بر اساس آن از طریق سایت متقاضیان می‌توانستند اقدام کنند.

صدیقی خاطر نشان کرد: حدود دو سال بعد بندی به این دستور العمل اشاره شد و افرادی که دارای خدمات و فعالیت‌های برجسته فرهنگی و اجتماعی بودند می‌توانستند متقاضی اعزام شوند که به تدریج در سالهای اخیر این بند بیشترین متقاضیان را به خود اختصاص می‌داد.

وی با بیان اینکه داوطلبان علاوه بر داشتن شرایط نیاز به معرف نیز داشتند تصریح کرد: معرفانی که پیش بینی شده بود معاون فرهنگی وزارت علوم، یک تشکل دانشجویی، مدیر کل بورس و اعزام و روسای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی بودند که البته در اوایل فقط روسای دانشگاه‌ها معرف بودند اما در سالهای بعد معرف‌های دیگری نیز به این دستور العمل اضافه شد.

رئیس سازمان دانشجویان افزود: بر این اساس شرایط به گونه‌ای شد که اگر داوطلبی در گوشه‌ای از کشور از لحاظ علمی و اخلاقی مورد تایید بود اما مورد تایید این معرفان قرار نمی‌گرفت، نمی‌توانست برای اعزام اقدام کند.

صدیقی با اشاره به آمار بورسیه‌های اعزام شده به خارج از کشور در سال ۹۲ تصریح کرد: در سال ۹۲، ۷۲۹ نفر به خارج از کشور اعزام شدند که تعدادی از آنها شرایط این فراخوان را نداشتند.

صدیقی با بیان اینکه یکی از این موارد داشتن معدل حداقل ۱۴ در مقطع کارشناسی و ۱۶ در مقطع کارشناسی ارشد بود، گفت: از تعداد اعزام شدگان ۷۳ نفر معدل کارشناسی زیر ۱۴ و ۷۰ نفر معدل کارشناسی ارشد زیر ۱۶ داشتند.

وی با بیان اینکه امروز بورس خارج از کشور امتیاز بسیار بالایی است، اظهار کرد: امروزه برای بورس خارج حدود ۶۰۰ میلیون تومان تا یک میلیارد تومان هزینه می‌شود.

رئیس سازمان دانشجویان با اشاره به مشکلات ارزی ایجاد شده از سال ۸۹، تصریح کرد: از سال ۸۹ قصد تبدیل قبولی‌های خارج به داخل مطرح شد که در سالهای آخر این موضوع تبدیل به یک روند شد.

صدیقی با بیان اینکه در این دستور العمل شرط معدل پیش بینی شده بود، گفت:‌از سال ۸۸ تا ۹۲، ۱۸۸۴ مورد تبدیل بورس خارج به داخل داشتیم که به دانشگاه‌های کشور معرفی و با گرفتن پذیرش از دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل شدند.

وی خاطر نشان کرد: از این تعداد ۲۲۸ نفر معدل کارشناسی زیر ۱۴ داشتند که هفت نفر آنها معدل زیر ۱۲، ۷۰ نفر معدل ۱۲ تا ۱۳، و ۱۵۱ نفر معدل ۱۳ تا ۱۴ را دارا بوده‌اند.

رئیس سازمان دانشجویان همچنین با بیان اینکه معدل کارشناسی ارشد ۳۰۵ نفر از تبدیل به داخل کنندگان نیز زیر ۱۶ بوده است گفت: از این تعداد نیز ۴ نفر معدل زیر ۱۴، ۵۴ نفر معدل ۱۴ تا ۱۵ و ۲۴۷ نفر معدل ۱۵ تا ۱۶ داشته‌اند.

ادامه دارد…

مطالب مرتبط

شرایط پذیرش در دانشگاه فرهنگیان در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش
ثبت‌نام ۸۷۹ هزار و ۴۳۱ داوطلب در آزمون سراسری ۹۴ /برگزاری کنکور ۲۱ خرداد
تحصیل مسن ترین دانشجوی علمی کاربردی در جهاددانشگاهی سمنان
کاهش سهمیه عمره دانشجویی
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به مداخلات در فعالیت‌های دانشگاهها
درخواست اساتید دانشگاه‌های هنگ‌کنگ برای استقلال از چین
دانشگاه محل بده بستان سیاسی نیست
آموزش روش‌های پیشگیری از ایدز به دانشجویان

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم