نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

آمارهایی جدید از هرم دانشجویی کشور

معاون آموزشی وزارت علوم تأکید کرد: با انتخاب دکتر نجفی به عنوان سرپرست این وزارت تمام برنامه‏ هایی که از طرف ریاست محترم جمهوری برای آموزش عالی ارائه شده بود ادامه خواهد یافت.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر جعفر میلی‏ منفرد در چهل و هفتمین همایش معاونان آموزشی دانشگاه‏ها و مؤسسات آموزش عالی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: براساس فرمایش مقام معظم رهبری در دیدار با استادان دانشگاه‏‌ها در مردادماه سال ۱۳۹۲، افزایش کیفیت و توسعه هدفمند آموزش عالی در اولویت بر نامه‏ های وزارت علوم قرار دارد.

وی با تأکید بر اینکه کیفی‏ سازی و توسعه هدفمند آموزش عالی دو رویکرد اصلی وزارت علوم است در تبیین آماری توسعه کمی صورت گرفته در سالهای گذشته اظهار داشت: از ایجاد اولین مرکز آموزش عالی ایران تا سال ۱۳۵۳ تعداد ۲۷ دانشگاه در کشور تأسیس شده بود و از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۸۴ تعداد ۳۸ دانشگاه جدید و از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ تعداد ۵۰ دانشگاه در کشور تأسیس شده است.

وی افزود: در سال ۱۳۸۴ تعداد کل دانشجویان کشور دومیلیون و ۳۸۹ هزار نفر بوده است که در سال ۱۳۹۲ به چهار میلیون و ۳۵۰ نفر افزایش یافته یعنی ۱٫۸ برابر رشد داشته است.

میلی‏ منفرد اظهار داشت: سال ۱۳۸۴ تعداد ۷۰ واحد دانشگاهی وابسته به وزارت علوم فعال بوده است که این تعداد با یک افزایش ۲٫۵ برابری در سال ۱۳۹۲ به ۱۷۱ واحد دانشگاهی افزایش یافته است و تنها در فاصله سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۲ تعداد ۳۷ واحد آموزش عالی جدید دیگر نیز در شهرستانهای کشور ایجاد شده است.

وی با اشاره به ضرورت توسعه هدفمند آموزش عالی و با تأکید بر اینکه در یک سال گذشته و در دولت یازدهم هیچ واحد جدید دانشگاهی توسط وزارت علوم ایجاد نشده است به روند تأسیس نامتوازن موسسات آموزش عالی غیر دولتی در سالهای گذشته اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۸۴ تعداد ۱۲۶ موسسه آموزش عالی غیر دولتی مجوز فعالیت داشته‏ اند که در سال ۱۳۹۱ این تعداد به ۳۴۰ واحد و در سال ۱۳۹۲ به ۳۵۷ واحد افزایش یافته است.

وی افزود: در سال تحصیلی ۸۵-۱۳۸۴ تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل در مؤسسات آموزش عالی غیردولتی ۵۰هزار نفر بوده‏ اند که این تعداد در سال ۱۳۹۲ به ۴۵۰ هزار نفر افزایش یافته است.

معاون آموزشی وزارت علوم، با اشاره به تحصیل ۳۳۵ هزار نفر دانشجو در دانشگاه پیام نور در سال ۱۳۸۴ گفت: با افزایش رشته‏ ها و ظرفیت این دانشگاه ‏ها، تعداد دانشجویان آن به یک میلیون و صدوبیست سه هزار نفر افزایش یافته است.

وی در تشریح توزیع دانشجویان کشور در زیر نظام‏های مختلف دانشگاهی گفت: تا پایان سال تحصیلی ۹۳-۱۳۹۲، ۱۴درصد دانشجویان کل کشور در دانشگاه‏های دولتی وابسته به وزارت علوم، ۲۱ درصد در دانشگاه پیام نور، ۱۵درصد در دانشگاه‏ جامع‏ علمی- کاربردی، چهار درصد در دانشگاه فنی و حرفه‏ ای، ۳۲درصد در دانشگاه آزاد اسلامی، ۹ درصد در موسسات آموزش عالی غیردولتی و پنج درصد در سایر زیر نظام‏ها شاغل به تحصیل بوده‏ اند.

معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به توزیع نامتوازن دانشجویان در گروه‏های مختلف تحصیلی گفت: ۳۴درصد دانشجویان دانشگاههای دولتی، ۷۴ درصد دانشجویان دانشگاه پیام نور و ۵۰ درصد دانشجویان دانشگاه جامع علمی –کاربردی، ۳۸درصد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی و ۳۳درصد دانشجویان موسسات آموزش عالی غیردولتی در رشته ‏های علوم انسانی تحصیل می‏‌کنند.

وی گفت: ۱۷ درصد دانشجویان دانشگاه‏های دولتی و دانشگاه‏های وابسته به وزارت علوم، هشت درصد دانشجویان دانشگاه پیام نور، شش درصد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در رشته‏ های علوم پایه مشغول به تحصیل هستند.

دکتر میلی‏ منفرد افزود: ۳۲ درصد دانشجویان دانشگاه‏های دولتی، ۳۵ درصد دانشجویان دانشگاه جامع علمی – کاربردی، ۵۹ درصد دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه‏ ای، ۴۰ درصد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی و ۵۱درصد دانشجویان مؤسسات آموزش عالی غیر دولتی در رشته‏ های گروه فنی و مهندسی تحصیلی می‏کنند.

گفتنی است چهل‏ وهفتمین همایش معاونان آموزشی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی با هدف تبیین سیاست‏های ارتقا و توسعه متوازن و هدفمند آموزش عالی و همچنین بهبود سیاست‏های جاری در برنامه‏ ریزی آموزش عالی و روزآمد کردن متون درسی باحضور سرپرست وزارت علوم و بدون حضور خبرنگاران در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بهره برداری از ساختمان جدید دانشکده پزشکی تا سه سال آینده
پورتال جذب هیات علمی دانشگاه تهران مستقل عمل نمی کند
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به دخالت مراجع غیر دانشگاهی
دولت تاکنون مصوبه‌ای در خصوص اراضی دانشگاه شیراز نداشته است
ساخت ۱۰ خوابگاه مطلوب و استاندارد در سال آینده/ تدوین دانشنامه برخطر سلامت
پیام تسلیت وزیرعلوم به رئیس جمهور
رتبه‌بندی دانشگاه‌های مشهور جهان در ۲۰۱۵
امسال ۱۲۰۰ برنامه فرهنگی در دانشگاه پیام‌نور لرستان برگزار شد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم