نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

آغاز به کار مرکز جدید علمی کاربردی استان گیلان

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گیلان گفت:جزء هشت استان کشور هستیم که به صورت پروژه محور دانشجوی کارشناسی ارشد می‌پذیریم.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه گیلان، دکتر عباس قاسمی زاد در نشست خبری به مناسبت سالروز تاسیس دانشگاه علمی کاربردی برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی، متولی آموزش های عالی مهارتی، وظیفه آموزش جوانان، شاغلین و فعالان اقتصادی بخش های مختلف، دانشجویان و دانش اوختگان دانشگاهی را با هدف ارتقای شایستگی های شغلی و مهارتی برعهده دارد.

وی افزود: این دانشگاه در حال حاضر با همکاری بیش از هفتاد سازمان، نهاد عمومی و دولتی و وزارتخانه های تخصصی در بیش از هزار مرکز آموزش عالی در سراسر کشور، وظیفه تربیت بیش از ۷۵۰ هزار دانشجو را در بیش از ۷۰۰ رشته مهارتی دانشگاهی متناسب با نیاز بازار کار و ماموریت دستگاه های اجرایی دولتی و غیردولتی برعهده دارد.

وی با اشاره به تاریخچه دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و دوران بازسازی پس از جنگ تحمیلی، شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع آموزش های علمی کاربردی توجه خاصی کرد و با تشکیل جلسات متعددی درباره این آموزش ها با تصویب شورای عالی آموزش های علمی و کاربردی در سال ۱۳۶۹، اساسنامه دانشگاه جامع علمی کاربردی را در سال ۱۳۷۱ تصویب و در سال ۱۳۷۳ این دانشگاه تاسیس شد.

دکتر قاسمی زاد ادامه داد: دانشگاه جامع علمی کاربردی به عنوان یکی از ارکان نظام آموزش عالی مهارت و فناوری کشور، به منظور تربیت نیروی انسانی فناور و متخصص مورد نیاز در بخش های مختلف، با تعامل و مشارکت سازمان ها و دستگاه های اجرایی در جهت اشتغال دانش محور حرکت می کند. در حال حاضر دانشگاه جامع علمی کاربردی پس از گذشت ۲۲ سال از تاسیس آن، با بیش از ۷۵۰ هزار دانشجو، بیش از هزار مرکز فعال، بیش از ۵۰ هزار مدرس و بیش از ۷۰۰ هزار دانش آموخته در سطح کشور یکی از فعالان عرصه علم و مهارت آموزی در سطح کشور به حساب می آید.

وی ایجاد بستر مناسب برای فعالیت همه جانبه (صنعتی، نظامی و دانشگاهی) در گسترش اعتلای دانش و پژوهش علمی کاربردی کشور، ارتقای شاخص های کمی و کیفی آموزش های کاربردی در جامعه، فراهم سازی زیربنای مناسب به منظور بکارگیری توان دانش آموختگان دوره های نظری در مسائل کاربردی، زمینه سازی زیربنای مناسب به منظور بکارگیری توان دانش آموختگان دوره های نظری در مسایل کاربردی و زمینه سازی زیربنای مناسب برای ایجاد انتقال تکنولوژی نوین را از جمله اهداف آموزش های علمی کاربردی عنوان کرد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گیلان به مزیت‌های آموزش های علمی کاربردی اشاره و تصریح کرد: با توجه به نیاز کشور، پرورش افرادی علمی و توانمند که مهارت های علمی و فنی لازم را در جهت توسعه و رفع نیازهای کشور در جوانب مختلف داشته باشند، از اهداف اصلی این دانشگاه است، دوره های علمی کاربردی که توسط دستگاه های اجرایی و بیشتر در حوزه فعالیت و تخصصی آنها اجراست به دلیل نزدیکی به محیط کار و درصد بالای مهارت آموزی علاوه بر رفع نیاز دستگاهها به نیروی کار ماهر و متخصص، می تواند برای رفع مشکلات کشور به ویژه در زمینه مهارتی و فنی مفید باشد.

وی گفت: آموزش های علمی کاربردی که بنا به نیاز استان، دستگاه های اجرایی و تقاضای موجود تصویب و اجرا می شود، از انعطاف پذیری لازم برخوردار بوده و در صورت نیاز می تواند متوقف شده و با رشته‌های جدید جایگزین شود.

قاسمی زاد با اشاره به عدم استفاده از اعتبارات دولتی و شهریه پایین در دانشگاه جامع علمی کاربردی، افزود: اساسنامه دانشگاه به گونه‌ای است که عملا از بودجه دولت استفاده نمی‌کند و مدیریت و هدایت استفاده بهینه از پتانسیل بخش غیردولتی را برعهده دارد.

وی سپس به بیان تاریخچه این دانشگاه در استان گیلان اشاره کرد و افزود: دانشگاه جامع علمی- کاربردی استان گیلان از سال ۱۳۷۴ با یک رشته آغاز به کار کرد و در حال حاضر دارای ۳۱ مرکز آموزشی فعال، ۲موسسه آموزش عالی آزاد، بیش از ۲۰ هزار دانشجو و در بیش از ۳۸۰ رشته (۲۹۹رشته کاردانی و ۱۵۰ رشته کارشناسی و ۲رشته کارشناسی ارشد) فعالیت می کند، تعداد این مراکز در سال ۸۸، ۱۸ و اکنون به ۳۱ مرکز افزایش یافته و تعداد دانش آموختگان آن به بیش از ۲۵ هزار نفر رسیده است.

قاسمی زاد ادامه داد: این واحد استانی به عنوان یک واحد نظارتی و ارزیابی بر مراکز آموزشی علمی کاربردی در سطح استان است و با تشکیل کمیته های مختلف از قبیل هیئت اجرایی جذب، نظارت و ارزیابی، کمیته انضباطی، کمیته برنامه ریزی درسی، کمیته بازدید از مراکز آموزش علمی کاربردی، کمیته شورای مشورتی روسای مراکز و … بر تمامی فعالیت های مراکز در جهت بهبود و پیشرفت اهداف دانشگاه جامع علمی کاربردی نظارت داد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گیلان اضافه کرد: در حال حاضر ۴۵ درصد رشته‌های مراکز آموزشی علمی کاربردی استان گیلان در گروه صنعت، ۲۸ درصد در مدیریت و خدمات اجتماعی، ۱۴ درصد در کشاورزی و ۱۳ درصد در فرهنگ و هنر است.

عضو هیات علمی دانشگاه گیلان شیوه‌های آموزش در دانشگاه جامع علمی کاربردی را تشریح کرد و گفت: اجرای آموزش ها در دانشگاه جامع علمی کاربردی در چهار گروه صنعت، کشاورزی، مدیریت و خدمات اجتماعی و فرهنگی انجام می شود و اولویت دانشگاه ایجاد فرصت برای اشتغال از طریق این آموزش‌هاست چون رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه و آموزش های آن به گونه ای است که بتواند پاسخگوی نیازهای جدی و اساسی بازار کار موجود در کشور باشد و برنامه درسی این نظام آموزش مهارتی، دارای ویژگی ارتباط تنگاتنگ بین آموزش و نیاز واقعی بازار کار مبتنی بر پژوهش‌های مستمر و همچنین ایجاد مهارتهای لازم برای حل مسئله، خلاقیت و کار گروهی و کارآفرینی با تاکید بر بالندگی مهارتی، فناوری و شغلی است.

قاسمی زاد به اجرای سه شیوه آموزش در این دانشگاه اشاره و خاطرنشان کرد: اجرای ترمی که در این روش دوره‌های تحصیلی همانند سایر دانشگاهها اجرا می شود، اجرای غیرحضوری که در این روش برخی پودمان های آموزش به صورت غیرحضوری مانند رشته مدیریت خانواده ارائه می شود و اجرای تکدرس و تک پودمان که در این روش دوره های کوتاه مدت در قالب تک درس و تک پودمان در مراکز آموزشی و یا موسسات آموزش عالی تحت نظارت دانشگاه علمی کاربردی اجرا می شود.

وی با تاکید بر پذیرش دانشجو در رشته‌های تحصیلات تکمیلی به صورت پروژه محور گفت: جزء هشت استان کشور هستیم که در حال حاضر دانشجوی کارشناسی ارشد می‌پذیریم و هم اکنون سازمان بنادر و دریانوردی و شیلات کشور در دو رشته بهینه سازی لجستیک بنادر و مهندسی فناوری آبزیان در مقطع کارشناسی ارشد به صورت پروژه محور جذب داشته‌اند.

هیات علمی دانشگاه گیلان افزود: آموزش‌های دانشگاه جامع علمی کاربردی که هم اکنون دارای بیش از ۷۰۰ رشته مهارتی است تقاضا محور و برخاسته از نیازهای شغلی جامعه است، این آموزش ها به گونه ای است و باید به گونه ای باشد که برای دانش آموختگان مهارت لازم کسب و کار را ایجاد کند و همچنین توانایی و مهارت دانش آموختگان را در انجام صحیح کارها افزایش دهد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گیلان تصریح کرد: با توجه به اینکه مهارت آموزی بهترین راه اشتغال مناسب و پرهیز از مدرک گرایی است و همچنین با توجه به اینکه دانش آموختگانی که با قدرت مهارتی جذب بازار کار می شوند چندین برابر بیش از دانش آموختگان نظری، دارای امنیت شغلی و پایداری اشتغال خواهند بود، دانشگاه جامع علمی کاربردی به گونه ای سرفصل های درسی رشته های مهارتی خود را تبیین کرده که حداقل ۶۰ درصد آنها عملی و ۴۰ درصد آنها نظری باشد برای این منظور در هریک از رشته های تحصیلی دوره های کاربینی و کارآموزی ۱ و ۲ تعریف شده است.

وی گفت: علاوه بر این، استقرار نظام آموزش مهارت و فناوری با سه زیرنظام؛ نظام آموزش مهارت و فناوری، نظام صلاحیت حرفه ای و نظام احراز شغل در این دانشگاه انجام شده و درحال انجام است.

قاسمی زاد با اشاره به اینکه برای دستیابی به موارد گفته شده نظام آموزشی کشور باید به دو نظام آموزش نظری و مهارتی تقسیم شود، گفت: ما در دانشگاه علمی کاربردی بر این اعتقاد هستیم که آموزش مهارتی می تواند در نهایت منجر به تولید فناوری و رفع بیکاری شود، آمار اعلام شده از طریق مدیرکل برنامه ریزی وزارت علوم برای جمعیت دانشجویی کشور نشان می دهد که از جمعیت بیش از چهار میلیونی دانشجویی، بیش از ۶۶ درصد کارشناسی، ۲۶ درصد کاردانی، هفت درصد کارشناسی ارشد و کمتر از یک درصد دکتری هستند. همچنین طبق آمار وزارت علوم فقط ۵ تا ۱۷ درصد مجموع آموزش های دانشگاهی، مهارتی است در صورتیکه باید اصولا ۶۰ درصد عملی (آموزش های مختص محیط کار) و ۴۰ درصد نظری و دانش پایه باشد.

وی در پایان با اعلام خبر آغاز به کار مرکز جدید علمی کاربردی استان در مرکز فرماندهی نیروی انتظامی استان گیلان خاطرنشان کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی در سالی که از سوی مقام معظم رهبری سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شده است ضمن تاکید بر ارتقای کیفیت آموزشی درنظر دارد ششمین جشنواره علمی کاربردی را همزمان با بیست ودومین سالگرد تاسیس دانشگاه در روز ۵ آبان ماه ۱۳۹۳ در سالن اجلاس سران با حضور تعداد بسیار زیادی از مقامات کشوری، روسای واحدهای استانی و موسسات و مراکز علمی کاربردی برگزار کند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بیست و سومین جشنواره تقدیر از برگزیدگان کتاب سال دانشگاهی برگزار شد
تحصیل ۲۸ هزار دانشجو در دانشگاه​های دولتی خوزستان
بیانیه وزارت علوم به مناسبت روز ملی راهیان نور
راه اندازی سیستم اتوماسیون خوابگاه‌ها در دانشگاه شهید چمران
تقدیر از بازنشستگان دانشگاه الزهرا با کاشت نهال
تخصیص ۷۰۰ میلیارد تومانی به طرح‌های عمرانی دانشگاه آزاد در سال آینده
تدریس جراحی مغز و اعصاب از راه دور به دانشجویان افغانستان
پیش‎بینی اختصاص ۵ میلیارد تومانی به دانشکده‎های قرآنی در دست ساخت

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم