نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

آشنایی با ساختار و عملکرد لوح های فشرده

آشنایی با ساختار و عملکرد لوح های فشرده

در حال حاضر ارزان ترین و مطلوب ترین ابزار انتقال غیر شبکه ایاطلاعات، لوح فشرده (CD) است.

در حال حاضر ارزان ترین و مطلوب ترین ابزار انتقال غیر شبکه ایاطلاعات، لوح فشرده (CD) است. از زمان تولد این دیسک های شگفت آور زمان چندانی نمیگذرد اما با این حال امروزه بدون آنها دنیا برای برنامه نویسان کامپیوتری، طرفدارانبازی های کامپیوتری، ناشران، گرافیست ها و بسیاری دیگر احتمالاً غیر قابل تحمل میبود! دیسک های نازنینی که در ازای چند صد تومان، حاضرند میلیاردها بیت را منتقلکنند.
• در آغاز
CD_ROM کوته نوشت کلمات Only Memory Compact Disk Reas استو به معنای دیسک های فقط خواندنی. اولین نمود سی دی رام در بازار تجارت در سال ۱۹۸۵بود.
تا پیش از آن بهترین ابزار حمل فیزیکی اطلاعات دیسک های لرزان یا همانفلاپی ۵/۳ اینچی بود. فلاپی دیسک های ۵/۳ اینچی ، دارای ظرفیت های ۷۲۰ کیلو بایت و۴۴/۱مگابایت بودند. (که امروزه فقط گونه پرظرفیت آن باقی مانده).سی دی رام هایاولیه۵۵۰ مگابایت ظرفیت داشتند. یعنی ۵/۱ برابر هارد دیسک های کامپیوتر های زمانخود! این بدان معناست که یک دیسک نوری، می تواند یک دایره المعارف چند جلدی و یا یکواژه نامه با صدها هزار واژه را در خود جای دهد.
به عبارت دیگر، ظرفیت یک دیسکنوری ۲۵۰دست کم هزار صفحه کاغذ A۴است .فن آوری سی دی رام بسیار زود مورد توجه قرارگرفت به طوری که تعداد ژورنال هایی که موضوع آنها سی دی رام بود، تا نیمه اول سال۱۹۹۲به شش عنوان و تعداد کتب منتشر شده در این موضوع به ۶۵ عنوان رسید.تعداد سی دیرام های منتشر شده در سال ،۱۹۸۶ چهل و هشت عنوان و در سال ۱۹۹۲ دو هزار و دویست ودوازده عنوان ۱۰ بود. (البته فقط دیسک های علمی و فنی)
کمپانی بوکر (Bowker ) در سال ۱۹۸۹ مشهورترین کتابشناسی ها و مجله شناسی های دنیا را بر روی دیسک نوریمنتشرکرد. دیکشنری آکسفورد، یکی از اولین کتاب های مرجعی بود که بر روی سی دی راممنتشر شد. اندک مدتی بعد برخی بانک های اطلاعاتی نیز ، تعدادی از فایل های خود رابر روی دیسک منتشرکردند.
• شگفت آور بود
نکات بسیار ساده ای که امروزه ذکرآنها کم فایده و بدیهی می نماید، در زمان اختراع و رواج اولیه سی دی رام هیجان آوربودند. گذشته از حجم ذخیره سازی بالا و حجم فیزیکی کم، مثلا برای استفاده از آن جزیک کامپیوتر شخصی و برد مربوطه احتیاج به چیز دیگری نبود و استفاده از سی دی رام ازطریق منوهای موجود در دیسک و به اصطلاح …Menu drive » صورت می گرفت.جستجوگر سی دیرام، تحت فشار مسئله ای به نام «سرعت» نبود. او می توانست با حوصله و بدون عجله،موضوع را بررسی کرده ، اشتباه ها را مرتفع ساخته و دوباره جستجو را انجام دهد .
• دنیای دایروی
CDهای معمولی کنونی، هر یک قادرند تا بیش از ۶۰۰ مگابایت رادر خود ذخیره کنند و با توجه به اینکه شعاع هر CD چیزی در حدود ۱۲ سانتی متر است،در نتیجه باید روش فشرده سازی اطلاعات برای ذخیره بر روی CD بسیار پیشرفته باشد. یکی از دلایل دستیابی به چنین فناوری ای جنس CD است. CD از پلاستیک محتوی پلیکربنات ساخته شده و پلاستیک ماده ای بسیار منعطف است و به همین خاطر است که درضخامت اندک هر CD، یعنی ۲/۱ میلی متر، می توان شیارهای نامحدودی با قطرهای متفاوتایجاد کرد. در کارخانه های سازنده نیز خراش های میکروسکوپی پیوسته ای بر روی هر CD حک می شود که توانایی ذخیره و حمل داده ها را دارد. پس از آن لایه ای از آلومینیومبر روی CDها کشیده می شود و پس از آن لایه ای از آکریلیک بر روی CD پلاستیکی پاشیدهمی شود تا از شیارها محافظت کند. معمولاً بر روی طرف دیگر CD که استفاده ای از آننمی شود برچسب، تبلیغات یا دستورالعمل کارخانه سازنده چاپ می شود.تمام داده ها برروی یک شیار مارپیچی (یا حلزونی) که از نزدیک مرکز CD شروع شده و تا نزدیکی محیط آنادامه دارد، حمل می شوند. این شیار به صورت دایروی نوشته و در نتیجه خوانده می شود. به همین دلیل CDها را می توان در ابعاد و اندازه های مختلف تولید کرد، اما فقطمیزان مساحت دایروی آنها مفید محسوب می شود. مثلاً برای یک CD که به شکل کارت ویزیت (مستطیلی) تولید شده است، فقط مرکز دایروی آن به عنوان حجم مفید تلقی شده و درنتیجه چنین CDای نمی تواند بیش از ۲ مگابایت داده حمل کند.شیار اصلی CD در حدود نیممیکرون عرض دارد و با امتداد قبلی و بعدی خود در حدود ۶/۱ میکرون فاصله دارد. (هرمیکرون تا یک میلیونیم متر است)وقتی شیار اصلی نیم میکرون باشد، تکلیف خراش ها روشناست! آنها حداکثر نیم میکرون عرض، ۸۳/۰ میکرون طول و ۱۲۵ نانو متر ارتفاع دارند. (هر نانو متر، یک میلیاردیم متر است) در نتیجه یک خراش می تواند با عرض فقط نیممیکرون، با حضور پیوسته بر روی شیار CD، ۵کیلومتر طول داشته باشد و خواندن نواریکه نسبت بین طول و عرض آن چنین است، احتیاج به فناوری پیچیده ای خواهد داشت.CD وقتیدر سی دی پلیر قرار می گیرد نور لیزری روی سی دی تابیده می شود. CD خوان یا درایو CD همان ابزاری است که وظیفه دارد تا در عرض زمانی کوتاه، حجم حیرت آوری از اطلاعاترا از روی CD بخواند. این ابزار از سه بخش کلی تشکیل شده است:
۱- موتور CDخوانکه وظیفه دارد در سرعتی مابین ۲۰۰ تا ۵۰۰ دور در دقیقه (بسته به تراکی که خوانده میشود) دیسک فشرده ای را حول مرکز خود بچرخاند.
۲- یک لنز که با سیستم لیزری، برروی شیار تنظیم و متمرکز شده است.
۳ – مکانیسم ردگیری (tracking mechanism) اینمکانیسم هدایت کننده مجموعه نور لیزری است که مسیر حلزونی trackها را دنبال می کند. اینجا یک موضوع پیچیده وجود دارد چون شعاع دوایر مسیر trackها از مرکز به خارجیکنواخت نیست سرعت گردش سی دی هنگام خواندن اطلاعات یکنواخت نیست. متناسب عمل کردنمکانیسم ردگیری با سرعت موتور درایو از پیچیدگی های خاص خود برخوردار است. زمانی کهنور لیزری به بخش های بیرونی تر (دورتر از مرکز سی دی) تابیده می شود، وظیفه موتوردرایو این است که سرعت گردش سی دی را کندتر کند. به عبارت دیگر برای آنکه مکانیسمردگیری با سرعت یکنواخت عمل کند لازم است که سرعت چرخش سی دی متغیر باشد. خروجی ایندرایو اطلاعاتی است از جنس همان داده هایی که درایوهایی مثل دیسک سخت یا فلاپی ازخود خارج می کند.
• اینجا و اکنون
از اواسط دهه ۹۰ برخی مجلات با سی دی رامویژه خود منتشر می کردند و اکنون این روال شتاب گرفته است. استفاده از این دیسک ها، با توجه به بازیابی مطلب از طرق گوناگون موضوع، عنوان، کلیدواژه، IDBN , ISSN،سالانتشار و …. موثرتر و با صرفه تر از استفاده از بانک های اطلاعاتی است افزون برآنکه بعضاً این سی دی ها با نرم افزارهای رایگان همراه هستند .در ایران تخمین زدهمی شود هر سال نزدیک به دو میلیون سی دی به فروش می رسد که درصدی از آنها سی دی هایبا قابلیت نوشتن دوباره هستند. اکثر سی دی های بازار ایران چینی و بهای آنها بین۱۵۰تا ۳۰۰ تومان است. پیش بینی تحلیل گران آن است که تا چند سال آینده سی دی هاپیشتاز خواهند بود و سپس جای خود را به دی وی دی ها خواهند داد.

 

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم