نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

آشنایی با شبکه ( تعریف شبکه )

آشنایی با شبکه ( تعریف شبکه )

پیش از به وجود آمدن شبکه های محلی تنها روش قراردادن امکانات موجود در اختیار چندین کاربر ، سیستم های اشتراک زمانی Time sharing بودند . در این سیستم ها ( که د رحال حاضر نیز مورد استفاده قرار می گیرند ) ، از یک کامپیوتر بزرگ ( Main Frame) که از طریق خطوط ارتباطی ، مانند کابل هم محور یا کابل تلفن ، به چند ترمینال متصل بود ، استفاده می شد . در این سیستم ها تمامی می توان محاسباتی در کامپیوتر مرکزی قرار دارد و ترمینالهای فاقد قدرت پردازش اطلاعات هستند . با پیدایش کامپیوترهای شخصی که با استقبال زیدی روبه رو شد کاربران توانستند از مزایای یک کامپیوتر مستقل استفاده کنند . بسیاری از تحلیلگران مستقل بودن کامپیوتر های شخصی را یکی از دلایل اساسی استقبال .

کاربران می دانند . در راستای روند توسعه کامپیوترهای شخصی بسیاری از ادارات ، شرکتها و سازمانها با خرید این کامپیوتر از مزایای آن بهره مند شدند . با گسترش استفاده از این ابزار مفید به تدریج نیاز به ارتباط بین این کامپیوترها احساس شد . برقراری ارتباط بین کامپیوتر ها علاوه بر حفظ استقلال هر کامپیوتر موجب صرفه جویی در وقت و هزینه می شد . شبکه های کامپیوتری برای

آشنایی با شبکه اینترنت

اینترنت چیزی بیش از یک معجزه تکنولوژی است . اینترنت در نفس خود یک اجتماع بشری است . درست است که در این اجتماع ، ارتباط بسیار سریعتر صورت می گیرد و پیامها در عرض چند ثانیه از این سر دنیا به آن سردنیا می رسد . اما واقعیت این است که این اجتماع ،با یک حزب بزرگ و پر جنب و چوش تفاوت چندانی ندارد ، در این اجتماع نیز گاه شاهد چیزهایی هستیم که ما را به خنده می اندازد و گاه چیزهایی می بینیم که ما را عصبانی می کند . بعضی وقتها به نوشته های بسیار احمقانه بر می خوریم و گاهی هم با عقاید واندیشه هایی روبه رو می شویم که آدم را به تفکر و تعمق وا می دارد . در این اجتماع انسانی گاهی اوقات دوستان جدیدی پیدا خواهیم کرد و زمانی با کسانی مواجه خواهیم شد که آرزو می کنیم دیگر هرگز با آنها ملاقات نکنیم . متصل بودن به اینترنت اینترنت چیزی فراتر از اطلاع یافتن از نظرات مطرح شده در کنفرانسهای الکترونیکی یا تصویر برداری از آن چیزهایی است که از طرف اینترنت روی صفحه نمایشگر کامپیوترتان ظاهر می شود . متصل بودن به اینترنت یعنی سؤال کردن ، جواب دادن ، تبادل رأی و عقاید ، یعنی مشارکت داشتن ، با مشارکت در اینترنت و استفاده از آن ، شما شهروند دنیای جدیدی خواهید شد که به آن cyber space می گویند . اگر برای اولین باراست که با چنین عبارتی روبه رو می شوید شاید برای شما عبارتی جالب و در عین حال بی معنا باشد . cyber space مکانی است که در آن انسان ساکن جایی است که واقعیت مادی ندارد . اگر از این عبارت سردر نمی آورید ، علامتی کنار آن بگذارید و بگذارید به اینترنت متصل شوید و یک سال بطور فعال در آن مشارکت کنید . سپس دوباره همین جملات را بخوانید . خواهید دید که دیگر شهروند طبیعی cyber spaco بودن برای شما عجیب نخواهد بود و درست مثل شهروند این شهر یا آن شهر بودن طبیعی به نظر خواهد رسید . اینترنت بزرگترین شبکه کامپیوتری جهان است که به اصطلاح ( شبکه شبکه ها ) گفته می شود . اینترنت شکل تکامل یافته شبکه ای به نام Arpanet است که تقریباً ربع قرن پیش برای رفع نیاز محققین صنایع دفاع آمریکا و برخی از همکاران آنها در کشورهای دیگر تأسیس گردید .

آرپانت که در سال ۱۹۷۱ تعداد کامپیوترهایش بسیار اندک بود ، به تدریج رشد کرد و در سال ۱۹۸۴ بیش از ۱۰۰۰ کامپیوتر را در خود اختصاص داد . در سال ۱۹۸۶ مؤسسه ملی علوم آمریکا ، NSFNET را برای ارائه ارتباطات شبکه ای به مراکز تحقیقاتی بیشتر و گسترش شبکه بین المللی ، تأسیس نمود . در سال ۱۹۸۷ به ۱۰۰۰۰۰ دستگاه رسید .

در سال ۱۹۹۰ ارپانت به زندگی خود خاتمه داد ، اما اینترنت به رشد خود ادامه داد ، تا جایی که در سال ۱۹۹۲ به یک میلیون و در سال ۱۹۹۳ به دو میلیون کامپیوتر مجهز گردید . امروزه ، هیچ کسی به درستی نمی داند که اینترنت واقعاً از چند کامپیوتر و شبکه کامپیوتری تشکیل شده است . آنچه که مسلم است روز به روز بر تعداد اعضای این شبکه جهانی افزوده می شود . اینک اینترنت در دنیای علوم بسیار گسترش یافته و به شکل وسیله ای سریع و نه چندان پر هزینه به منظور دستیابی به اطلاعات و سیستم ارتباطی عموم درآمده است . مراکز مختلف امروزه اطلاعات خود را روی کامپیوترهای سرویس دهنده خود قرار داده و این اطلاعات را در دسترسی همگان قرار می دهند . فرض کنید شما بخواهید اطلاعاتی در مورد وضعیت آب و هوا بدانید . کافی است با دانستن آدرس پایگاه اطلاعاتی سازمان هواشناسی روی شبکه اینترنت ، با کمک مرورگرهایی که روی سیستم عامل شما از قبیل نصب شده است . سری بر آن بزنید و اطلاعات دلخواه خود را پیدا کنید .

امروزه حتی افراد مشهور نظیر بازیگران سینما ، خوانندگان ، سیاستمداران و ورزشکاران اطلاعات خود را بر روی اینترنت می گذارند تا علاقمندان به آنها بتوانند دسترسی سریع ، ارزان وراحت داشته باشند ، اینترنت سرویسهای زیر را در اختیار کاربران خود قرار می دهد .

 

Httpیا پروتکل انتقال ابر متن : این پروتکل معروفترین پروتکل اینترنت است و همان www یا وب ( World Wide web) و برای انتقال ابرمتن Hyper text به کار می رود .

 

FTPپروتکل انتقال فایل : این پروتکل به کاربر امکان می دهد تا فایل های ASCH یا باینری را انتقال داده یا دریافت نماید .

 

Telnet : این پروتکل را برای ورود به سیستم کامپیوتر میزبان ( از راه دور ) استفاده می شود . بطور مثال با دانستن آدرس یک کامپیوتر سرویس دهنده با سیستم عامل UNIX شما می توانید از راه دور به آن وارد شده و مانند ترمینالی با آن کامپیوتر کار کنید مثال : telnet 192. 168.51.30

 

Gopher : این پروتکل برای در اختیار قراردادن اطلاعات ، با استفاده از سیستمی از منوها و صفحات با اتصالاتی به Telnet طراحی شده است .

 

NN TP or News ( پروتکل انتقال اخبار ) : این پروتکل مربوط به اخبار یوزنت می باشد . یوزنت سیستمی برای بحث و تبادل اطلاعات پیرامون موضوعاتی تقسیم بندی شده است .

 

آشنایی با شبکه INTERANT

اینترانت در اصل مدلی از شبکه اینترنت در مقیاس کوچکتر می باشد . اینترانتها برای یک سازمان یا مجموعه راه اندازی و طراحی می شوند و معمولاً تمام سرویسهای اینترنت را ارایه می دهند . البته آدرسهای اینترانت ها معمولاً جهانی نیستند و شما از هر نقطه نمی توانید با آنها تماس بگیرید ولی نیاز کاربران محلی خود را برآورده می سازند . اینترانتها اگر از آدرسهای معتبر ( IPValid) استفاده نمایند به راحتی قابل اتصال به شبکه جهانی اینترنت خواهند بود .

« آشنایی با شبکه WEB ‌» آنچه که اینترنت را محبوب ساخته در حقیقت سرویس www یا WEB آن می باشد . به گونه ای که امروز اینترنت با این سرویس شناخته می شود . اطلاعاتی که روی اینترنت قرار می گیرد در اصل فایلهای اطلاعاتی می باشد که سرویس دهنده ها آن را بر روی اینترنت قرار داده اند . فایلهای گرافیکی صوت و فایلهای ویدئو باید بتواند توسط کامپیوترهای مختلف قابل باز شدن باشند .

معمولاً سه نوع فایل زیر روی اینترنت قرار داده می شود :

۱- ( American standrd code Infor mation Inter change) ASCII

2- ( Extended Binary coded Decimal Inter change code ) EBCDLC

3- Binary

 

همچنانکه می دانیم اطلاعات در کامپیوتر به صورت ۰ و ۱ ذخیره می کردند . یعنی برای هر کاراکتریک بابت یا ۸ بیت در نظر گرفته می شود . کدهای اسکی به جای هر حرفی که ما روی صفحه کامپیوتر می بینیم می نشیند . مثلاً کد اسکی ۰۱۰۰۰۰۰۱ به حرف Aاشاره می کند . این کد توسط مؤسسه استاندارد آمریکا متداول گردید که در کامپیوترها ی کوچک PC مورد استفاده قرار می گیرد و برای هر حرف یک کد ۸ بیتی در نظر می گیرد . فایلهای ASCll??? توسط Text Edit های معمولی مانند . Edit – Pell. Notepea exe, Win 31, win 98 قابل ویرایش می باشند . کد EBCDIC برای کامپیوترهای بزرگ یا Main frame ها مورد استفاده قرار می گیرد . فایلهای بانیری ، از کدهای مخصوص استفاده می کنند و فقط توسط نرم افزارهایی خاصی قابل باز دن می باشد . مثلاً اگر متنی را با word تایپ کرده باشید نمی توان آن را در Notepad باز کرده و مشاهده نمائید .

فایلهای متنی ( Ascil Files ) ، فاقد هر گونه جلوه ویژه ( فونت ، رنگ ، … ) می باشند گرچه اساس و پایه اینترنت بر روی این فایلهای متنی شکل گرفته ( HTML ) ، ولی باگذشت زمان و استفاده از محیطهای گرافیکی نظیر Windows 98 سطح توقعات استفاده کنندگان اینترنت ، همچنین ارائه کنندگان اطلاعات بالا رفت و امروزه بیشتر اطلاعات ارائه شده بر روی اینترنت از فایلهای گرافیکی تشکیل شده که ساختار آنها بر اساس فایلهای بانیری می باشد . به طوری که بعضی از سایتهای اینترنت حتی فایلهای متنی خود را در قالب یک فایل بانیری ذخیره نموده به خصوص سایتهای غیر انگلیسی زبان « مثلاً ایرانی » و به کمک نرم افزارهای بازکننده این می توان فایلها به محتوای آنها دسترسی داشت . نمونه بارز آن فایلهای با پسوند PDF می باشند که توسط نرم افزار Adobe Acrobat Reader می باشند . بعضی از سایتها اجازه Down loud کردن ( پیاده سازی نرم افزار ) را روی کامپیوتر شما می دهند البته این کار وقت گیر و پرهزینه می باشد ( بستگی به سرویس اینترنت شما دارد ). این نرم افزار در ایران روی CD عرضه می گردد .

صوت ، تصویر Animation تصویر متحرک و ویدئو نیز روی اینترنت قرار دارند . این فایلهای بانیری می باشند و از یکسری صفر و یک تشکیل شده اند . این فایلها غالباً بزرگ می باشند و نرم افزار مناسب و بعضی مواقع سخت افزار مناسب ( نظیر کارت صدا و کارت گرافیکی خوب برای بهتر دیدن تصویر ) لازم دارند . مشکل اساسی این است که فایلهای صوتی و ویدیویی ( بطور کلی چند رسانه ای ) معمولاً حجم زیادی را اشغال می نمایند و در صورتی که از مودمهایی با سرعت پایین /۸ kbps . 14/4 kbps 28 استفاده نماییم زمان زیادی برای انتقال لازم داریم . راه حل هایی برای ارائه صوت و تصویر روی اینترنت وجود دارد . برای مثال می توان فایلهای صدا را از طریق مودم از روی اینترنت پیاده سازی ( Down load ) نمود و سپس با برنامه ای جداگانه آنها را اجرا نمود . اما پیشرفتهای اخیری که در تکنولوژی مرورگرهای اینترنت صورت گرفته ، اجازه می دهد فایلهای صدا در داخل مرورگر ( با قرارگیری مستقیم در داخل فایل HTML) اجرا شوند ، تا به برنامه ای جداگانه نیاز نباشد . علاوه بر آن ، تکنیک REAL AUDIO تکنیکی قوی برای دریافت صوت به شمار می رود .

مجله جهانی اینترنت ، تکنولوژی Real Audio را به عنوان برجسته ترین محصول نرم افزاری سال ۱۹۹۶ معرفی کرده است . ایده ای که باعث خلق Real Audio شد ، انتقال اطلاعات به صورت یک جریان مداوم بود . برای این کار ، اطلاعات فشرده سازی شده ، ارسال می شوند و در طرف مقابل ، به سرعت و بدون اینکه منتظر رسیدن ادامه آن باشند ، باز شده و اجرا می گردند .

به این ترتیب می توان اصوات راحتی با مودمهای ۱۴/۴ kbps و ۲۸/۸ kops نیز تقریباً بدون وقفه اجرا نمود . با استفاه از این تکنیک نه تنها می توان اصوات را به سرعت انتقال داد بلکه می توان برنامه های زنده و مستقیم اجرا نمود و لذا بسیاری ، Keal Audio را راهی بر پخش صدا بر روی اینترنت می دانند .

البته هنوز محدودیتهایی در این راه وجود دارد . چون نرم افزارهای آن باید هم در طرف سرویس دهنده و هم در طرف سرویس گیرنده نصب شده باشند ، این روش می تواند گرانقیمت محسوب شود .

نکته ای که باید تذکر داده شود ، این است که گرچه Real Audio راه حل بسیار مناسبی برای انتقال سخنرانیها یا اخبار می باشد ، اما هنوز استفاده از فایلهای قابل پیاده سازی بهترین راه انتقال اصوات و موزیکهایی که کیفیت بالایی دارند ، به حساب می آید .

نرم افزاری که روی کامپیوتر سرویس گیرنده نصب می گردد Real Audio Player می باشد که از روی اینترنت می توانید آن را Down loud نمائید . مثلاً برای دیدن و شنیدن اخبار شبکه CNN شما احتیاج به این نرم افزار دارید . البته بعضی از فراهم کنندگان سرویس اینترنت اجازه استفاده از پروتکل صدا را به کاربران خود نمی دهند . بنابراین ، قبل از استفاده از این نرم افزار بهتر است از ISP خود در این مورد سؤال نمایید . فایلهای گرافیکی نمونه دیگر از فایلهای باینری می باشند S عموماً در فومتهای TIF, PCX, PEG, GIF ذخیره می گردند . دو نوع فرمت JPEG. GIF بیشتر مواقع در اینترنت استفاده می گردند . این فایلها حجم کمتری نسبت به فایلهای دیگر اشغال می کنند و برای کامپیوترهای مختلف سریعتر پیاده سازی می شوند که توسط مرورگر اینترنت شما نیز قابل خواندن می باشند . فایلهای صوتی که با پسوند Wav ذخیره گردیده اند برای سیستم عامل Win 98 توسط برنامه Sound Player قابل باز شدن می باشند ولی بیشتر فایلهای صوتی اینترنت توسط نرم افزار Read Audio ایجاد شده و توسط نرم افزارRead Audio Player قابل باز شدن می باشند .

همچنانکه گفتیم امکان Down Load ( پیاده سازی ) این برنامه از روی اینترنت برای شما فراهم گردیده است . فقط ممکن است هنگامی که این برنامه را برای کامپیوتر خود Down Load نمودید ، این فایلها را فشرده شده ببینید که در این حالت که در این حالت می توانید به کمک نرم افزارهای مربوط آن را به حالت اولیه برگردانید . با توجه به گسترش سرویس www ( وب ) ، شرکتهای ارائه دهنده نرم افزارهای مرورگر وب نظیر میکروسافت یا نرم افزار Internet Explorer سعی نموده اند که بیشتر نیاز استفاده کنندگان را مرتفع سازند و همچنین سرویسهای اینترنت را نیر در خود جای دهند ، بطور مثال ممکن است هنگام استفاده از مرورگر بدون این که خود متوجه باشید از سرویس FTP اینترنت استفاده نمائید .

فهرست مطالب                                  صفحه

آشنایی با شبکه                                                                            ۱

آشنایی با شبکه اینترنت                                                                  ۲

آشنایی با شبکه INTERANT                                                        ۵

آشنایی با شبکه WEB                                                                   ۵

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم