نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

آخرین اخبار از اعلام نتایج و نحوه انتخاب رشته کنکور ۹۳

رییس سازمان سنجش زمان اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری ۹۳ دانشگاه و مراکز آموزش عالی را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ابراهیم خدایی در نشست خبری که امروز شنبه برگزار شد، گفت: نتایج اولیه کنکور ۹۳ از ساعت ۱۴ فردا یکشنبه دوازدهم مردادماه از طریق سایت سازمان سنجش اعلام خواهد شد و داوطلبان با مراجعه به سایت سازمان سنجش به آدرس www.sanjesh.org و وارد کردن اطلاعات می‌توانند نتیجه خود را مشاهده کنند.

وی با اشاره به اینکه دفترچه راهنمای انتخاب رشته از دهم مردادماه همراه با ظرفیت‌های ۵ گروه آزمایشی در سایت سازمان قرار گرفته است، افزود: ویژه‌نامه راهنمای انتخاب رشته مجازی از سیزدهم مرداد در سایت سازمان سنجش قرار خواهد گرفت.

رییس سازمان سنجش ادامه داد: پاسخنامه ۷۰ هزار نفر اول همراه با کلید نهایی از پانزدهم مردادماه در سایت سازمان سنجش و پاسخنامه بقیه داوطلبان به تدریج در این سایت قرار خواهد گرفت.

خدایی در مورد فرآیند رسمی انتخاب رشته اظهار کرد: فرآیند رسمی انتخاب رشته از چهارشنبه پانزدهم مرداد آغاز و تا ۲۲ مرداد ادامه خواهد داشت و نتایج نهایی در نیمه دوم شهریورماه اعلام خواهد شد.

وی با بیان اینکه همه داوطلبان حاضر در جلسه مجاز به انتخاب رشته خواهند شد، گفت: ظرفیت‌های اعلامی دانشگاه‌ها ۶۹۵ هزار و ۶۹۷ نفر است و شانس قبولی کلی داوطلبان ۷۰ درصد است. یعنی از هر ۱۰۰ نفر ۷۰ نفر قبول خواهند شد.

رییس سازمان سنجش با بیان اینکه در گروه آزمایش علوم ریاضی و فنی مازاد ظرفیت وجود دارد، گفت: تعداد مجازین به انتخاب رشته در گروه علوم ریاضی و فنی ۱۹۱ هزار و ۵۵۱ نفر و ظرفیت پذیرش ۲۵۴ هزار و ۶۸۶ نفر است.

خدایی ادامه داد: تعداد داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در گروه آزمایش علوم تجربی ۴۴۳ هزار و ۸۸۱ نفر و ظرفیت پذیرش آن ۱۹۰ هزار و ۱۴۰ نفر است. تعداد داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در گروه آزمایشی علوم انسانی ۲۱۷ هزار و ۲۴۵ نفر و ظرفیت پذیرش آن ۲۱۳ هزار و ۹۱۱ نفر است.

وی در مورد تعداد ظرفیت گروه آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی نیز اظهار کرد: تعداد داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در گروه آزمایشی هنر ۴۰۶ هزار و ۴۰۰ نفر و ظرفیت پذیرش آن ۱۶ هزار و ۱۸۲ نفر است. تعداد داوطلبان مجاز به انتخاب گروه‌های آزمایشی زبان‌های خارجی نیز۹۹ هزار و ۱۰۴ نفر و ظرفیت پذیرش آن ۲۰ هزار و ۷۷۸ نفر است. به طور کلی تعداد داوطلبان به انتخاب رشته در آزمون سراسری سال ۹۳، ۹۹۲ هزار و ۴۲۱ نفر است و ظرفیت پذیرش آن ۶۹۵ هزار و ۶۹۷ نفر است.

وی تاکید کرد: ۵۸ درصد ظرفیت با استفاده از سوابق تحصیلی و ۴۲ درصد ظرفیت از طریق نمرات کنکور پذیرفته خواهند شد.

رییس سازمان سنجش در ادامه در مورد تفاوت پذیرش آزمون سراسری ۹۳ با نحوه پذیرش در آزمون سراسری ۹۲ اظهارکرد: در پذیرش آزمون امسال، تاثیر قطعی ۲۵ درصد سوابق تحصیلی اعمال می‌شود. سال گذشته تاثیر مثبت سوابق تحصیلی اعمال می‌شد یعنی اگر سوابق تحصیلی نمره فرد را کاهش می‌داد، اعمال داده نمی‌شد. اما امسال چه تاثیر مثبت باشد چه منفی، اعمال می‌شود.

خدایی ادامه داد: تفاوت دیگر اجرای قانون جامع ایثارگران و تغییر در شیوه پذیرش پردیس‌های خودگردان است.

وی در مورد ثبت نام مجدد در رشته‌های بدون آزمون گفت: داوطلبانی که تاکنون در رشته‌های بدون آزمون ثبت‌نام نکرده‌اند در صورت تمایل می‌توانند در زمان انتخاب رشته ثبت‌نام کنند.

رییس سازمان سنجش در ادامه با تاکید بر اینکه داوطلبان می‌توانند براساس پارامترهای مختلف انتخاب رشته کنند، گفت: اولین و مهم‌ترین پارامترعلاقه داوطلب است که توجه به ظرفیت‌های اعلام شده، آشنایی با ضوابط پذیرش مانند سهمیه‌ها، بومی‌پذیری و مشورت با متخصصان، پارامترهای دیگری هستند که داوطلبان هنگام انتخاب رشته باید به آنها توجه کنند.

خدایی ادامه داد: سازمان سنجش درحال آماده‌سازی یک بسته کامل در این خصوص به منظور گسترش راهنمایی است. در این بسته به جز پارامتر مشورت با متخصصان، پارامترهای دیگر نیز پوشش داده می‌شوند. اولین و مهمترین بسته راهنما از سه‌شنبه چهاردهم مرداد در سایت سازمان سنجش قرارداده شده و از طریق پست هم توزیع می‌شود.

وی در مورد ویژه‌نامه راهنمایی انتخاب رشته اظهار کرد: این ویژه‌نامه از دوشنبه سیزدهم مردادماه در سایت سازمان سنجش قرارداده می‌شود و از باجه‌ها هم قابل تهیه است.

خدایی در مورد انتخاب رشته مجازی توضیح داد: در این نوع انتخاب رشته شانس قبولی داوطلب براساس نمره با آخرین ضوابط تحصیلی محاسبه شده و حداکثر ۲۵۰ رشته پیشنهاد می‌شود.

رییس سازمان سنجش با تاکید بر اینکه نمرات سال گذشته معتبر نیست، گفت: زیر سیستم نمره‌رسانی و چرخش سهمیه تغییر کرده است و امسال کامل‌ترین نوع راهنما براساس کامل‌ترین نوع اطلاعات در سایت سازمان سنجش موجود است.

خدایی در ادامه در مورد پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی نیز توضیح داد: پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی به دو شیوه پذیرش با آزمون و پذیرش بدون آزمون انجام می‌شود که بدون آزمون آن از طریق دفترچه راهنمای انتخاب رشته است.

وی در مورد پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی از طریق آزمون توضیح داد: در کارنامه آزمون سراسری داوطلبان کد پیگیری مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد و داوطلبانی که مایل هستند می‌توانند از طریق کد پیگیری اقدام به انتخاب رشته در دانشگاه آزاد اسلامی کنند.

خدایی ادامه داد: انتخاب رشته در سال گذشته براساس انتخاب اول و علاقه اول بود. اما امسال انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی براساس سیستم کنکور سراسری است به این معنا که داوطلبان می‌توانند ۱۵۰ رشته انتخاب کنند و ترتیب در قبولی تاثیری ندارد.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم